SL1 – Τέλος παιχνιδιού: Παναιτωλικός (1 – 1) Λαμία (Photos)

Η υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι έδωσε στη Λαμία τον βαθμό κόντρα στον Παναιτωλικό (1-1), αλλά αυτό δεν αρκούσε και οι Φθιωτοί πάνε στa play out στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Η Λαμία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε στο 6ο λεπτό. Ο Βέργος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού και σουτάρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Γκρατερόλ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σενγκέλια εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γκαραβέλη.

Στο 14’, μετά από σέντρα του Ντουάρτε, ο Καρέλης δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα βρήκε στο γόνατο του Τζανετόπουλου και κατευθύνθηκε προς την εστία, αλλά ο Γκαραβέλης απομάκρυνε ενστικτωδώς.

Στο 26’, η Λαμία απείλησε και πάλι. Από την εκτέλεση φάουλ, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος πήδηξε ανενόχλητος και πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γκρατερόλ.

Η τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο μέρος, άνηκε στους φιλοξενούμενους. Η μπάλα στρώθηκε στον Σιμόν εκτός περιοχής, μετά από απομάκρυνση των παικτών του Παναιτωλικού, ο Σιμόν έπιασε ένα φοβερό σουτ εν κινήσει, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκρατερόλ. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα, χωρίς να υπάρχει σκορ.

Στο 51’, ο Παναιτωλικός κατάφερει να ανοίξει το σκορ. Ο Χουχούμης έκανε την κούρσα και τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γκαραβέλης έδειχνε να ελέγχει, άλλα έχασε την μπάλα από τα χέρια του και ο Καρέλης που καραδοκούσε σκόραρε με κεφαλιά στην ανυπεράσπιστη εστία για το 1-0!

Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Στο 71’, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν, με τη Λαμία να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ έξω από την περιοχή των Αγρινιωτών και έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Γκρατερόλ για το 1-1!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναπάρουν κεφάλι στο σκορ, χωρίς επιτυχία, με τη Λαμία να προσπαθεί να κρατήσει την ισοπαλία και να μην πιέζει για δεύτερο τέρμα.

Έτσι, το 1-1 ήταν και το τελικό σκορ, το οποίο βρίσκει τους Φθιωτούς στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

20:58
Τέλος στο παιχνίδι, Παναιτωλικός-Λαμία 1-1!
20:57
90’+3′ Πολύ καλή κεφαλιά του Πέδρο, μπλοκάρει σταθερά ο Γκαραβέλης.
20:56
90’+3′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό.
20:55
Ο Παναιτωλικός έχει την κατοχή, προσπαθεί να κρατήσει το αποτέλεσμα η Λαμία.
20:55
Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.
20:54
Δεν μπορεί να απειλήσει η Λαμία, η οποία αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην τελευταία θέση, καθώς Λεβαδειακός και Ιωνικός έχουν θετικό αποτέλεσμα στα χέρια τους αυτή τη στιγμή.
20:53
86′ Ο Πέδρο στη θέση του Σενγκέλια.
20:53
86′ Καραμάνος και Μεντίνα στις θέσεις των Νούνιες και Τσιλούλη
20:51
Συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι.
20:47
Δείχνει να πονά αρκετά ο ποδοσφαιριστής της Λαμίας, ο οποίος αναμένεται να αντικατασταθεί.
20:47
83′ Στο έδαφος με πρόβλημα στο δεξί γόνατο ο Νούνιες.
20:45
81′ Ζητά πέναλτι ο Μπουζούκης για σπρώξιμο του Παπαδόπουλου, ο διαιτητής λέει «παίζεται».
20:44
80′ Στις θέσεις των Ντίας και Ντουάρτε, οι Μπουζούκης και Μόρσεϊ.
20:43
79′ Κίτρινη κάρτα στον Κολοβό για διαμαρτυρία.
20:42
Απομάκρυναν οι αμυντικοί του Παναιτωλικού.
20:40
77′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για γέμισμα για τη Λαμία.
20:40
Ακόμη 15 λεπτά, με τη Λαμία να καίγεται για το τρίποντο.
20:38
Πιέζει μετά το γκολ που δέχθηκε ο Παναιτωλικός, χωρίς να καταφέρει να γίνει απειλητικός.
20:34
71′ Γκοοοολ για τη Λαμία! Φανταστική εκτέλεση του Ντε Βινσέντι, η μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Γκρατερόλ για το 1-1!

20:33
69′ Κίτρινη κάρτα στον Μλάντεν για φάουλ στον Νούνιες, σε εξαιρετικό σημείο για τη Λαμία.
20:32
66′ O Μπεχαράνο περνά στη θέση του Μαρτίνεθ
20:27
64′ Σουτ του Ντουάρτε από πλεοντική θέση, η μπάλα κοντράρει και και απομακρύνεται.
20:25
61′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό: Ο Κολοβός περνά στη θέση του Χουάνπι.
20:24
Αυτή τη στιγμή, η Λαμία βρίσκεται στην τελευταία θέση με 16 βαθμούς.
20:23
59′ Σουτ του Σενγκέλια εκτός περιοχής, μπλοκάρει σταθερά ο Γκαραβέλης.
20:22
Έχει ανέβει η Λαμία, έχει περισσότερους χώρους πλέον ο Παναιτωλικός.
20:20
56′ Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Λάρσον έκανε την κεφαλιά, μετά από την εκτέλεση, αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε σταθερά.
20:19
55′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό τώρα.
20:18
54′ Κόρνερ για τη Λαμία, που ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
20:15
51′ Γκοοολ για τον Παναιτωλικό! Ο Χουχούμης έκανε την κούρσα και τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γκαραβέλης έδειχνε να ελέγχει, άλλα έχασε την μπάλα από τα χέρια του και ο Καρέλης που καραδοκούσε σκόραρε με κεφαλιά στην ανυπεράσπιστη εστία για το 1-0!