SL1 – Τέλος παιχνιδιού: Παναιτωλικός (1-2) Α.Ο. Ξάνθη

Τέλος του παιχνιδιού στο Αγρίνιο με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν με 1-2 τον Παναιτωλικό.

Ο Τερκί κράτησε την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου και έκανε τη σέντρα, με τον Στάργκεον να σκοράρει με… περίεργο τρόπο (προσπάθησε να κάνει σέντρα αλλά η μπάλα βρήκε στο σώμα του) και να γράφει το 2-1.

77′ ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ξάνθη!

Άμεση απάντηση από την Ξάνθη με τον Τεσέιρα! Πολύ ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Τεσέιρα που έχει πέντε λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Κνετ. 1-1 για την Ξάνθη.

Φοβερή εκτέλεση από τον Μπαΐροβιτς, δεν δίνει κανένα δικαίωμα στον Μπέντο να το… βγάλει. 1-0 ο Παναιτωλικός.

70′ ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναιτωλικό.

69′ Πέναλτι για τον Παναιτωλικό.O Nτίρεσταμ ανέτρεψε τον Ντάλσιο στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

68′ Τεσέιρα αντί Ρενέλα για την Ξάνθη.

65′ Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Μπαϊροβιτς, δεν υπήρχε παράβαση, πάντως.

60′ Κίτρινη κάρτα στον Ντίρεσταμ.

59′ Ο Ρενέλα καθυστέρησε πολύ στην κόντρα και το σουτ που επιχείρησε βρήκε σε σώμα αμυνομένου του Παναιτωλικού.

57′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Φοσε αντί Μπαριέντος.

53′ Γύρισμα του Σανιά, βρίσκει σε αντίπαλο και περνάει κόρνερ η μπάλα.

Διπλή αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Μαρσιάλ και Μιμίτο αντί Γιοβάνοβιτς και Φυτόπουλου.

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο το πρώτο ημίχρονο στο Γήπεδο του Παναιτωλικού με τις δυο ομάδες να μένουν στο 0-0.

38′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ντίρεσταμ αντί Μπαξεβανίδη

26′ Ευκαιρία για την Ξάνθη, με προβολή του Ντουρίτσκοβιτς την οποία έβγαλε εξ επαφής ο Κνετ.

25′ Σουτ του Φυτόπουλου, μπλοκαρε ο Μπέντο.

22′ Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ωραίο γύρισμα του Μπαριέντος, σουτ με την μία του Ρενέλα αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

21′ Φάση για τον Παναιτωλικό, με τον Ντάτσιο να βρίσκει τον χώρο και να σουτάρει αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

17′ Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό αλλά το γυριστό που επιχείρησε ο Ντίας μέσα από την περιοχή, πέρασε πολύ άουτ.

12′ Σουτ του Κοβάτσεβιτς, η μπάλα πέρασε άουτ.

11′ Ο Ντουάρτε τσιμπάει την μπάλα και περνάει τον Μπέντο αλλά βγαίνει σε πλάγια θέση. Στη συνέχεια, κάνει το γύρισμα αλλά η προβολή που επιχείρησε ο Φυτόπουλος πέρασε άουτ. Πρώτη καλή στιγμή στο ματς.

2′ Πέσιμο του Σανιά στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Μπαξεβανίδη, ζητάνε πέναλτι οι γηπεδούχοι. «Παίζετε» λέει ο διαιτητής και μάλλον έχει δίκιο.

Διαιτητής είναι ο Τζοβάρας Γεώργιος (Φθιώτιδας), με βοηθούς τους Κωνσταντόπουλο Παναγιώτη (Κορινθίας), Καλύβα Βασίλειο (Φθιώτιδας), ενώ τέταρτος είναι ο Κουτσιαύτης Αριστομένης (Άρτας).

Ξάνθη: Μπέντο, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Σόσα, Τερκί, Κοβάτσεβιτς, Μπαριέντος, Τζουρίτσκοβιτς, Στάργκεον, Ρενέλα.

Παναιτωλικός: Κνετ, Σανιά, Μαλής, Γιοβάνοβιτς, Λιάβας, Λουσέρο, Ντάλσιο, Φυτόπουλος, Ντουάρτε, Ντίας, Μπαΐροβιτς.