SL1 – Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Α.Ε.Κ. (2 – 1) Παναιτωλικός (Photos)

16:49
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ θα πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια προηγούμενη 2-1. Η «Ένωση» πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Αραούχο (13′) και Γκαρσία (35′), με τον Παναιτωλικό να μειώνει με την εκτέλεση πέναλτι του Πέδρο (39′). Καλύτερη η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, θα μπορούσε να είχε και μεγαλύτερο προβάδισμα.

16:45
45’+1′ Κοντράρει το σουτ του Πινέδα, κόρνερ για την ΑΕΚ.
16:45
Τέσσερα τα λεπτά του έξτρα χρόνου, τρέχουμε το πρώτο.
16:45
«Κι άλλο γκολ κι άλλο γκολ, ΑΕΚ βάλε κι άλλο γκολ», φωνάζουν οι φίλοι της «Ένωσης».
16:43
Ο κόσμος δεν έχει σταματήσει να τραγουδά και να σπρώχνει την ομάδα του!
16:42
42′ Κι άλλη μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Διπλή προσπάθεια του Πινέδα εντός περιοχής, ο Ανέστης μπλοκάρει το δεύτερο σουτ που έπιασε, από πλεονεκτικό σημείο!
16:41
41′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ωραία αντεπίθεση των γηπεδούχων. Ο Πινέδα σπάει στον Αραούχο, εκείνος στον Άμραμπατ, το διαγώνιο σουτ του οποίου πέρασε δίπλα από τη ρίζα του δοκαριού.
16:39

39′ ΓΚΟΛ ο Παναιτωλικός! Πλασάρει εύστοχα ο Πέδρο και 2-1! Αυτό είναι το δεύτερο γκολ που δέχεται η ΑΕΚ στο νέο της γήπεδο, μετά από εκείνο που πέτυχε ο Ιωνικός στο πρώτο ματς στην OPAP Arena.

16:38
Εκκωφαντικός θόρυβος στην OPAP Arena!
16:37
Σέντρα του Χουχούμη, με την μπάλα να βρίσκει στο απλωμένο χέρι του Ρότα. Σωστή απόφαση.
16:37
38′ Πέναλτι για τον Παναιτωλικό!
16:37
Γερά θεμέλια νίκης για την ΑΕΚ. Απόλυτα δίκαιο το προβάδισμα του «δικεφάλου». Ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση, με ορθολογικό ποδόσφαιρο. Και οι δύο επιθετικοί του βρίσκουν δίχτυα.
16:34
35′ ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 2-0!
Σκόρερ ο Λιβάι!

16:33
33′ Πτώση του Γκαρσία στην περιοχή του Παναιτωλικού. Φωνές για πέναλτι, αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι. Εν συνεχεία, ωστόσο, θα μπορούσε να δοθεί φάουλ στον Σιμάνσκι σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ.
16:32
Απομακρύνει η άμυνα της ΑΕΚ.
16:32
33′ Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα για τον Παναιτωλικό.
16:31
31′ Φάση διαρκείας για την ΑΕΚ. Σε πρώτο χρόνο ο Γκαρσία δεν πιάνει την κεφαλιά από τη σέντρα του Πινέδα, σε δεύτερο ο Ανέστης μπλοκάρει το σουτ του Σιμάνσκι.
16:30
30′ Έξυπνο φάουλ του Βίντα, ανακόπτει αντεπίθεση.
16:29
Εκκλήσεις από τα μεγάφωνα για τα καπνογόνα.
16:28
28′ Στιγμή για την ΑΕΚ. Ψαλιδάκι του Αραούχο από τη γωνία της μικρής περιοχής. Φιλόδοξη προσπάθεια από τον Αργεντινό άσο, αλλά δεν βρίσκει στόχο. Πολύ ορεξάτος πάντως! Όχι πως δεν είναι σ’ άλλα ματς, αλλά σήμερα φαίνεται πως θέλει να… ματώσει τα αντίπαλα δίχτυα!
16:27
27′ Σουτ του Γιόνσον εντός περιοχής, πολλά σώματα μπροστά του και η μπάλα κοντράρει.
16:25
Τώρα θα σηκωθεί.
16:24
Στο έδαφος ο Γκαρσία για την ΑΕΚ.
16:23

Η ΑΕΚ με συνεχείς ανακτήσεις της μπάλας, έχει κλείσει το Παναιτωλικό μέσα στα καρέ του!
16:22
Φάση για την ΑΕΚ. Ωραία μπαλιά του Σιμάνσκι στην πλάτη της άμυνας, ακόμα ένα μονοκόμματο σουτ από τον Αραούχο, αλλά δεν βρίσκει στόχο. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.by Μανώλης Μουσουράκης
16:20
Η ΑΕΚ, ως συνήθως μετά το πρώτο της γκολ, πιέζει να βρει άμεσα και το δεύτερο.
16:18
19′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Αποστολάκη περνά ο Λιάβας.by Μανώλης Μουσουράκης
16:17
18′ Στιγμή για την ΑΕΚ. Σουτ στην κίνηση από τον Γκαρσία, άουτ.
16:15
Και τώρα φυσικά η αποθέωση από όλο το γήπεδο για τον αρχηγό της «Ένωσης»!

16:15
Το είχε ανάγκη αυτό το γκολ ο Αραούχο! Η αλήθεια είναι ότι κάνει τα ΠΑΝΤΑ εντός αγωνιστικού χώρου, αλλά χρειαζόταν και ένα τέρμα για να ξεμπλοκάρει σ’ αυτόν τον τομέα.
16:12
13′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! 1-0! Σκόρερ ο Αραούχο! Προσπάθεια της ΑΕΚ από αριστερά, ο Χατζηθεοδωρίδης απομακρύνει σε πρώτο χρόνο, αλλά ο Αργεντινός φορ πιάνει μονοκόμματη σουτάρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή κάτω γωνία!
16:10
Προσπάθησε να τρέξει αντεπίθεση μετά το κόρνερ της ΑΕΚ ο Παναιτωλικός, καλή επιστροφή από τους γηπεδούχους.
16:09
10′ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Εξαιρετικό παράλληλο γύρισμα του Άμραμπατ από δεξιά, κεφαλιά Πινέδα από τη μικρή περιοχή, αποκρούει με δυσκολία ο Ανέστης!
16:08
8′ Σέντρα Χατζισαφί από αριστερά (μετά από ωραίο άνοιγμα του Πινέδα), δεν πιάνει την κεφαλιά ο Γκαρσία.
16:06
6′ Στιγμή για την ΑΕΚ. Συνεργασία των γηπεδούχων έξω από τα καρέ του Παναιτωλικού, με τον Γκαρσία να πιάνει σουτ από το όριο της περιοχής που κοντράρει.
16:05
Κυκλοφορεί την μπάλα η ΑΕΚ.
16:05
Καλά οργανωμένος ο Παναιτωλικός στο ξεκίνημα.
16:03
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά…
16:01
2′ Σέντρα του Πέδρο από αριστερά, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.
16:00
1′ Σέντρα στο ματς!
16:00
Από τα μεγάφωνα ακούστηκε το όνομα του Ματίας Αλμέιδα επ’ αφορμής της ανανέωσης του συμβολαίου του με την ΑΕΚ έως το 2028, με τον κόσμο να τον αποθεώνει! Σχέση λατρείας από το ξεκίνημα! Λογικό, ο Αργεντινός τεχνικός έχει συμβάλει καταλυτικά στην αγωνιστική αναγέννηση του «δικεφάλου».

«Matias for life» με φωτογραφία του Αλμέιδα ήταν το μήνυμα που μεταδόθηκε με τον Αργεντινό τεχνικό να αποθεώνεται από τον κόσμο της Ένωσης.

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Στεργιάκης, Μόρσεϊ, Καρέλης, Βαρόνε, Τσιγγάρας, Σενγκέλια, Μπουζούκης, Μαλής, Λιάβας.by Μανώλης Μουσουράκης

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης – Αποστολάκης, Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης – Μάρτενσον, Ντίας, Χουχούμης – Κολοβός, Πέδρο, Ξενιτίδης. by Μανώλης Μουσουράκης

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Στάνκοβιτς, Μήτογλου, Ραντόνια, Μουστακόπουλος, Μάνταλος, Φράνσον, Φαν Βέερτ, Φερνάντες, Τσούμπερ.by Μανώλης Μουσουράκης

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Άμραμπατ, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα – Γκαρσία, Αραούχο.by Μανώλης Μουσουράκης

Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης
Βοηθοί: Ανδρέας Φωτόπουλος, Αντώνιος Σινιοράκης
4ος: Αλέξανδρος Τσακαλίδης
VAR: Αθανάσιος Τζήλος, Κωνσταντίνος Δάλλας

Σέντρα στις 16:00 στην «OPAP Arena» για τη 18η αγωνιστική της Super League 1 ανάμεσα στην Α.Ε.Κ. και τον Παναιτωλικό.