SL1 – Τέλος Πρώτου Ημιχρόνου: Παναιτωλικός (1-2) Α.Ε.Κ. (Photos)

SL1 – Τέλος Πρώτου Ημιχρόνου: Παναιτωλικός (1-2) Α.Ε.Κ.

44′ Στιγμή για την Α.Ε.Κ. – Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκατσίνοβιτς παίρνει το «ριμπάουντ» και πιάνει μονοκόμματο δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να έχει κατεύθυνση την εστία αλλά να βρίσκει πάνω στον Τορεχόν.

37′ ΓΚΟΛ ο Παναιτωλικός! 1-2! Σκόρερ ο Ζοάο Πέδρο με εκτέλεση πέναλτι. Εκτέλεση αλά Πανένκα, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα.

34′ Φάουλ για τον Παναιτωλικό σε καλό σημείο για ένα γέμισμα. Βάζει το πόδι του και διώχνει σε κόρνερ ο Σιντιμπέ.

30′ Τρομερή διπλή παρέμβαση του Βίντα στο επιθετικό τρίτο της Α.Ε.Κ., με την «Ένωση» να είναι ψηλά τοποθετημένη για την ανάκτηση, βγάζοντας εν συνεχεία και σέντρα προς τον Ζίνι. Γενικά, πολύ καλό παιχνίδι από τον Κροάτη στόπερ (με λίγες, αλλά ουσιαστικές παρεμβάσεις), που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

24′ Φάση για την Α.Ε.Κ. – Πολύ ωραία κομπίνα -δουλεμένη- σε φάουλ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε πλασαριστά και κάθετα για τον Ζίνι, ο οποίος έκανε την κίνηση και πλάσαρε με τη μία, βλέποντας τον Καπίνο να αποκρούει.

14′ ΓΚΟΛ η Α.Ε.Κ.! 0-2! Σκόρερ ο Ελίασον! Τρομερό πλασέ!

Συγκλίνει προς τα μέσα και από το όριο της περιοχής πιάνει φαλτσαριστή πλασεδάρα στέλοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία!

Είχε προηγηθεί ευκαιρία της Α.Ε.Κ. στην αντεπίθεση, με τον Γκατσίνοβιτς να κουβαλάει και να σπάει στον Μάνταλο, το σουτ του οποίου κόντραρε στα σώματα.

13′ Σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη από αριστερά, απομακρύνει ο Μουκουντί με το κεφάλι.

9′ Σέντρα του Τορεχόν, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης

7′ Στιγμή για τον Παναιτωλικό – Σουτ του Φ. Ντουάρτε, κάνει την προβολή ο Βίντα και διώχνει σε κόρνερ.

4′ Δύο back-to-back ευκαιρίες της Α.Ε.Κ., με τον Λιβάι να σπάει στον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος σουτάρει και στις δύο περιπτώσεις αρκετά ψηλά.

2′ ΓΚΟΛ η Α.Ε.Κ.! 0-1! Σκόρερ ο Λιβάι!

Σέντρα του Σιντιμπέ από δεξιά, ο Λιβάι παίρνει το «ριμπάουντ» ύστερα από απομάκρυνση και με μονοκόμματο σουτ (που κόντραρε και στον Λιάβα) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Τρομερό «μπάσιμο» στην αναμέτρηση από την Α.Ε.Κ. Ο Λιβάι έχει επιστρέψει με δύο γκολ ύστερα από τον τραυματισμό του, μετά από αυτό που πέτυχε στο Άμστερνταμ.