SL1: Βαθμός για τον Π.Α.Σ. Λαμία 1964 – Ούτε τώρα νίκησε ο Παναιτωλικός

Σε παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές και ευκαιρίες Λαμία και Παναιτωλικός έμειναν στο 0-0, αμφότερες οι ομάδες καθηλωμένες στα χαμηλότερα στρώματα της βαθμολογίας.

Χωρίς νικητή έληξε η σημερινή αναμέτρηση της Λαμίας και η «λευκή» ισοπαλία που απέσπασε ο Παναιτωλικός στο «Αθανάσιος Διάκος» σήμανε τον πρώτο βαθμό της ομώνυμης ομάδας στο πρωτάθλημα. Σε ένα παιχνίδι που πάντως θα ξεχαστεί πάρα μα πάρα πολύ γρήγορα, καθώς δεν είχε ρυθμό και δημιουργήθηκαν ελάχιστες φάσεις.

Οι γηπεδούχοι, στο ντεμπούτο του Μπάμπη Τεννέ στον πάγκο τους, ξεκίνησαν με τον Επασί κάτω από την εστία, τους Ασίγκμπα, Βύντρα, Αντέτζο, Μπαχανάκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Σκόνδρα, Μπεχαράνο, Βασιλακάκη στον άξονα με τον τελευταίο να έχει ρόλο οργανωτή και τον πρώτο κλασικού «εξαριού», τους Ρόμανιτς, Ντέλετιτς στα άκρα και τον Καραμάνο στην κορυφή της επίθεσης.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με τον Κνετ στα γκολπόστ, τους Λιάβα, Καρασαλίδη, Κωνσταντόπουλο στα στόπερ, τον Τζανακάκη δεξιό μπακ-χαφ, τον Περέιρα αριστερό, τους Ντάλσιο, Ντίας στα άκρα, τον Μάζουρεκ οργανωτή και τους Αριγίμπι, Γιάκολις επιθετικό δίδυμο.

ΚΑΚΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έτσι φτάσαμε στη σέντρα και το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί πάρα πολύ γρήγορα. Στα πρώτα 20 λεπτά οι γηπεδούχοι «πατούσαν» ελαφρώς καλύτερα, αλλά απείλησαν ουσιαστικά μόνο μία φορά και αυτό χάρις στην αριθμητική τους υπεροχή. Στο 10λεπτο ο Τζανακάκης αποχώρησε με μυικό πρόβλημα και μέχρι να γίνει η αλλαγή του με τον Ντουάρτε που πήρε όλη τη δεξιά πλευρά, εκείνον τον χώρο κάλυπτε ο Γιάκολις και τα «καναρίνια» έπαιξαν με παίκτη λιγότερο για 3-4 λεπτά. Τότε (12′) ο Μπεχαράνο με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Ρόμανιτς στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας (ο Σέρβος ήταν γενικώς δραστήριος), εκείνος πάτησε περιοχή, σούταρε, αλλά ο Κνετ έδιωξε με τα πόδια.

Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, αλλά πλην μίας απευθείας εκτέλεσης φάουλ του Αριγίμπι στο 25′ όπου η μπάλα πέρασε άουτ, δεν δημιούργησαν κάποια άλλη ουσιαστική ευκαιρία. Λίγο πριν την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι «έχασαν» τον Καραμάνο με τραυματισμό, ενώ ο Μπάμπης Τεννές θέλησε να αλλάξει τον άξονά του με την αντικατάσταση του Βασιλακάκη (σε 4-3-3 πιο «σφιχτό»), που πάντως δεν ήταν αρνητικός. Είχε μία κεφαλιά στο 18′, τη σέντρα για ένα «ψαλιδάκι» του Ντέλετιτς, ενώ και απέμεναν λίγα λεπτά ως τη λήξη του 45λεπτου.

Κλειστοί διάδρομοι, χαμηλό τέμπο, αρκετά λάθη/διακοπές και εύλογα το πρώτο ημίχρονο δεν είχε σκορ.

ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΙΣΟ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΣΟΥΤ ΤΟΥ ΝΤΕΛΕΤΙΤΣ!

Το δεύτερο μισό κύλησε σε ανάλογο τέμπο. Από την έναρξή του και μέχρι το φινάλε έχουμε να θυμόμαστε μόνο ένα καλό σουτ του Ντέλετιτς (71′) που έδιωξε ο Κνετ. Οι γηπεδούχοι αμύνονταν σωστά και δεν άφηναν κενούς χώρους, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρότι άλλαξαν αρκετά (π.χ. «γύρισαν» το σύστημα σε 4-2-3-1 και υπήρξαν εσωτερικές μετατοπίσεις π.χ. Ντουάρτε στα άκρα), δεν δημιούργησαν κάποια «καθαρή» φάση.

MVP: Ο Αντέτζο. Ο στόπερ της Λαμίας δεν «έχασε» μονομαχία τόσο με την μπάλα κάτω όσο και εναέρια και δεν επέτρεψε σε κάποιον φορ του Παναιτωλικού να φανεί.

Στο ύψος του: Από τη στιγμή που ο Αντέτζο πάει ως MVP, σε αυτή τη κατηγορία μπαίνουν όλοι οι υπόλοιποι αμυντικοί παίκτες του ματς. Στόπερ και μπακ. Σε ένα ματς όπου ζήτημα αν υπήρξε 1,5 ευκαιρία, αυτόματα οι των «μετόπισθεν» το χρεώνονται.

Αδύναμος κρίκος: Ο Μάζουρεκ. Αδικο, ως ένα βαθμό να το πιστώνεται μόνο αυτός, όταν όμως μία ομάδα δεν απειλεί σε ολόκληρο το παιχνίδι, αυτόματα το πιστώνεται το «δεκάρι» της.

Η «γκάφα»: Η ανάπτυξη του Παναιτωλικού στο δεύτερο μισό. Τόσο με 3-5-2, όσο και 4-2-3-1, τα «καναρίνια» δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικά και δεν δημιούργησαν φάση.

Το «στραγάλι»: Ο Σκουλάς απέβαλε στις καθυστερήσεις και μετά από έλεγχο VAR τον Χατζηστραβό, για επικίνδυνη προβολή στον Κωνσταντόπουλο. Οι δύο ομάδες ζήτησαν από ένα πέναλτι σε πτώσεις των Αραμπούλι, Βέργου, αλλά τόσο ο ρέφερι όσο και το VAR είπαν «παίζετε».

Το «ταμείο» του gazzetta.gr: Παιχνίδι που ήταν κομμένο και ραμμένο για 0-0. Χωρίς ρυθμό, έγιναν εκατέρωθεν πολλά λάθη και υπήρξε έλλειψη κίνησης. Λογικά δεν είχε σκορ. Συνολικά έγιναν μόλις 12 τελικές (9-3 υπέρ της Λαμίας), αλλά σαν ουσιαστικές φάσεις ήταν εκείνες των Ρόμανιτς, Αριγίμπι στο πρώτο μισό και του Ντέλετιτς στο δεύτερο. Περισσότερο ίσως θα θυμόμαστε το γεγονός πως ο Μπάμπης Τεννές αντικατέστησε χωρίς προβλήματα τραυματισμών τους Βασιλακάκη και Αραμπούλι μετά από περίπου 40 και 35 λεπτά παρουσίας αντίστοιχα.

Π.Α.Σ. Λαμία 1964: Επασί, Αντέτζο, Σκόνδρας (84′ Χατζηστραβός), Βύντρα, Μπαχανάκ, Ασίγκμπα, Μπεχαράνο, Βασιλακάκης (40′ Μπουλούλης), Ρόμανιτς, Ντέλετιτς (84′ Βασιλόγιαννης), Καραμάνος (40′ Αραμπούλι, 75′ Μπιανκόνι).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Κωνσταντόπουλος Καρασαλίδης, Λιάβος, Τζανακάκης (14′ Ντουάρτε), Περέιρα (59′ Βέργος), Ντίας, Ντάλσιο,Μάζουρεκ, Αριγίμπι (70′ Τσιγγάρας), Γιάκολις (70′ Μεντόσα)