SL1: Βράδυ Παρασκευής το Παναιτωλικός – Π.Α.Σ. Γιάννινα | Χωρίς Καραχάλιο οι φιλοξενούμενοι

Και επίσημα η διοργανώτρια αρχή του Πρωταθλήματος της Super League 1 γνωστοποίησε πως το ντέρμπι της ΒορειοΔυτικής Ελλάδας θα διεξαχθεί το βράδυ (21:00) της Παρασκευής, 25 Αυγούστου 2023.

Ο Π.Α.Σ. Γιάννινα στη δική του πρεμιέρα -ένα ημίχρονο το Σάββατο κι ένα την Κυριακή μετά τη βλάβη σε πυλώνα φωτισμού που ανάγκασε τον ρέφερι να διακόψει το παιχνίδι- επικράτησε της νεοφώτιστης Κηφισιάς του Γιάννη Αναστασίου με 3-0 βλέποντας τον Καραχάλιο να δέχεται κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Πρακτικά, αυτό σημαίνει πως χάνει το ματς με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο ενώ μένει να φανεί τι ακριβώς συμβαίνει και με τον… MVP Πέδρο Κόντε καθώς αποχώρησε δέκα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης εξαιτίας ενοχλήσεων στον δικέφαλο.

Για τον Παναιτωλικό αυτό θα είναι και το πρώτο επίσημο παιχνίδι, αφού το ματς της πρεμιέρας κόντρα στην Α.Ε.Κ. αναβλήθηκε λόγω του επαναληπτικού παιχνιδιού με τη Ντ. Ζάγκρεμπ για τον 3ο Προκριματικό Γύρο του UEFA Champions League.