SL2: Αιτωλοακαρνάνες σκόραραν και έδωσαν τη νίκη στην Παναχαϊκή!

Μία πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Παναχαϊκή. Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League 2 οι “κοκκινόμαυροι” κέρδισαν με 2-0 την Α.Ε. Καραϊσκάκης και έφτασαν τους 7 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Από το πρώτο κιόλας λεπτό, η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου ήταν εκείνη που είχε διάθεση να παίξει επιθετικά και μόλις στο 1′ δημιουργήθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Κυνηγόπουλος έβγαλε μία πολύ όμορφη κάθετη στον Σιατραβάνη ο οποίος μέσα από την περιοχή σούταρε και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 3′ ο Σιατραβάνης ήταν αυτός που σέντραρε από τα αριστερά και ο Μωραΐτης με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέλκα.

Η Παναχαϊκή συνέχισε να είναι επιθετική και τελικά το γκολ για το 1-0 ήρθε στο 34′. Ο Μωραΐτης από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με ατομική ενέργεια και σουτ σκόραρε για να ανοίξει το σκορ με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να διαμορφώνεται υπέρ της πατρινής ομάδας.

Στο δεύτερο μέρος, με ένα γρήγορο γκολ στο 55′ η Παναχαϊκή “καθάρισε” το ματς. Έπειτα από πίεση ψηλά στην αντίπαλη άμυνα, ο Λινάρδος έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από κλέψιμο και με ψύχραιμο πλασέ στην απέναντι γωνία του Μέλκα έκανε το 2-0.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Παναχαϊκή έχασε πολλές ευκαιρίες να πετύχει και άλλα γκολ, κάτι που μπορεί να μην έγινε, ωστόσο η πολύτιμη νίκη ήρθε.

Συνθέσεις:

Παναχαϊκή (Μπαξεβάνος): Σούλης, Πολίμος, Τσελεπίδης, Πατάπης, Παπατόλιος, Ιντζόγλου, Λινάρδος, Coll (73′ Μουστακόπουλος), Σιατραβάνης, Κυνηγόπουλος (83′ Μαυριάς), Μωραΐτης (87′ Αντωνακόπουλος).

Α.Ε. Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παναγιώτου, Παπανίκου, Καπίας, Βλάχος, Ψιάνος (78′ Τερεζίου), Γυφτοκώστας (56′ Κούστα), Χατζηστραβός, Μέτσε, Τσούτσης (71′ Αλμπάνης), Κυβελίδης.