Stoiximan Basket League: Ήταν σειρά του Προμηθέα να δοξα…στεί!

190618

Την πρώτη νίκη στην ιστορία του στην Basket League πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας, 78-70 τη Δόξα Λευκάδας στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος».

Με τον καλύτερο τρόπο συνδύασε ο Προμηθέας Πάτρας, την πρώτη του αναμέτρηση εντός έδρας στο πρωτάθλημα της Basket League. Στο ντέρμπι των νεοφώτιστων, η ομάδα του Νίκου Βετούλα πήρε το πρώτο, ιστορικό, ροζ φύλλο στη μεγάλη κατηγορία, αφού παίζοντας καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 78-70 της Δόξας Λευκάδας .

Κορυφαίος και καθοριστικός για τους νικητές ο Κλαρκ, πολύ καλή εμφάνιση και από τους Φαγέ και Γκίκα. Για τους φιλοξενούμενους, Μπασάμπε και Ρόμπινσον πάλευαν για την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν…

Το ματς:
Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Οι Μουρ και Γουέλς σκόραραν για Προμηθέα και Δόξα αντίστοιχα για το 13-13 στα μέσα του δεκαλέπτου, ενώ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 19-15 στο τέλος του, χάρη στη δημιουργία του Γκίκα και τις λύσεις που έδινε ο Σαρικόπουλος κοντά στο καλάθι. Οι πατρινοί διατηρούσαν αυτό το ισχνό προβάδισμα (29-25 στο 16΄), αφού είχαν βάλει στην επιθετική εξίσωσή τους και τους Τσάμη-Κλαρκ, όμως ήταν άστοχοι στα τρίποντα (2/12). Έτσι η Δόξα που πλέον στηριζόταν πολύ στο σκοράρισμα στους Μπασάμπε-Ρόμπινσον έμεινε κοντά στο σκορ στην ανάπαυλα (36-34).

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Προμηθέας, με «δράστες» τους Μουρ, Φαγέ και Γκίκα, άρχισε να ευστοχεί σε μακρινά σουτ, να παίζει καλύτερη άμυνα και να βρίσκει σταθερό ρυθμό. Προηγήθηκε 48-39 πέντε λεπτά πριν το τέλος, ενώ η διαφορά έφτασε και το +10, 59-49 στο 30΄. Η Δόξα έκανε πολλά λάθη, δεν μπορούσε να θωρακίσει τη ρακέτα της αμυντικά, αλλά με καλάθια του Μασάμπε, έμενε στη διεκδίκηση της νίκης (65-59), έξι λεπτά πριν το φινάλε. Με δίποντο του Κλαρκ και βολές του Φαγέ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 72-63 με τρία λεπτά να απομένουν και όλα έδειχναν πως ο νικητής είχε κριθεί.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 6-0 σερί, χάρη σε γκολ-φάουλ του Ρόμπινσον και τρίποντο του Ταπούτου για το 72-69 (1’ 52΄΄ πριν το τέλος), όμως ο Κλαρκ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 76-70, κράτησε το ροζ φύλλο αγώνα στην Πάτρα, με τον Τσλαδάρη να είναι ο μοιραίος με μία χαμένα βολή και ένα τρίποντο, που θα μπορούσε να πάει το ματς στον πόντο.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-34, 59-49, 78-70.

Προμηθέας (Βετούλας): Άντερσον 2, Γκίκας 10 (2), Φαγέ 15 (10ριμπ.), Σαρικόπουλος 7, Μουρ 12 (1), Πέτας 2, Γερομίχαλος 2, Τσάμης 5, Τζόνσον 7 (1), Κλαρκ 16 (1).
Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Σκοτ 6, Μπασάμπε 17 (13ριμπ.), Ντόμπλας 4, Τσαλδάρης 6 (1), Γουέλς 12 (1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης, Ταπούτος 7 (1), Ρόμπινσον 16 (1).