Super League 1 – Παναιτωλικός: Η 6αδα του Βαγγέλη Μανούχου

Ο Βαγγέλης Μανούχος ήταν παρών πρώτη φορά σε αγώνα του Παναιτωλικού στη Λαμία ως 4ος, με πρώτο διαιτητή τον Νεοφυτιάδη τον Δεκέμβριο του 2017. Στο πρώτο ημίωρο είχαν σκοράρει Ρόσα – Ντίας και μείωσε στο 69’ ο Ακόστα. Χωρίς προφανή λόγο κρατήθηκαν 10’ καθυστερήσεις, μέχρι να ισοφαρίσει η Λαμία 2-2!

Ως πρώτος διαιτητής ο Μανούχος «σφύριξε» την επόμενη σεζόν (Σεπτέμβριος 2018) το Παναιτωλικός – Λαμία. Επίσης 2-2. Με τον Μαστούρ να χάνει πέναλτι που καταλόγισε ο Μανούχος στο 99’!

Τα υπόλοιπα παιχνίδια του κρίθηκαν εντός του… 90λεπτου. Την ίδια σεζόν ήταν στο Παναιτωλικός – Πανιώνιος 5-0. Στις 22 Δεκεμβρίου 2019 στο Παναιτωλικός – Ο.Φ.Η. 2-0, που ήταν η πρώτη νίκη των κυανοκίτρινων, εκείνη τη σεζόν που πάλεψε για την παραμονή με Πανιώνιο και Ξάνθη.

Ακολούθησαν άλλα τρία ματς εκτός Αγρινίου. Τον Οκτώβριο του 2020 στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο 2-0, όταν ο Παναιτωλικός είχε έντονα παράπονα από τη διαιτησία του. Ήταν το πρώτο με VAR ο οποίος του επεσήμανε ότι δεν υπάρχει πέναλτι, αλλά ο Μανούχος επέμενε και ο Μανούσος άνοιξε το σκορ από τα έντεκα βήματα στο 14’. Διαμαρτυρίες υπήρχαν και για την αποβολή του Ταχάρ νωρίς στο β’ ημίχρονο, στο 51’.

Τον Γενάρη του 2021 ήταν διαιτητής στο Α.Ε.Κ. – Παναιτωλικός 1-0. Η 6η και τελευταία του παρουσία ως πρώτος διαιτητής σε αγώνα του Παναιτωλικού ήταν πριν ένα χρόνο στη Ριζούπολη, στο 0-0 με τον Απόλλωνα.

Το επόμενο ραντεβού δόθηκε για το απόγευμα της Κυριακής στη Λιβαδειά…