Super League 1 – Τέλος Παιχνιδιού: Παναιτωλικός (0-1) Ιωνικός Νίκαιας (Photos)

Super League 1 – Τέλος Παιχνιδιού: Παναιτωλικός (0-1) Ιωνικός Νίκαιας

Τελευταίο σφύριγμα στο Αγρίνιο. Ο Ιωνικός θα αποχωρήσει νικητής (0-1) από το Αγρίνιο και θα βγει εκτός επικίνδυνης ζώνης! «Χρυσός» σκόρερ ο Σεμπά με εκτέλεση πέναλτι, από ένα δοκάρι για κάθε ομάδα. Παραμένει για 6ο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη ο Παναιτωλικός.

Κίτρινη στον Γούλερο για καθυστερήσεις και στον Μιχάλη Γρηγορίου για διαματρυρίες.

90’+2′ Κίτρινη στον Αποστολάκη για διαμαρτυρίες.

90′ Δοκάρι ο Παναιτωλικός! Ο Κολοβός πιάνει κεφαλιά από τα δύο μέτρα, ύστερα από παράλληλο γύρισμα… πάρε-βάλε του Αποστολάκη, με την μπάλα να χτυπά στην οριζόντια δοκό. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Καρέλης πλάσαρε άουτ από διαγώνια θέση. Τεράστια διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους!

81′ Κίτρινη στον Χουτεσιώτη για καθυστερήσεις.

80′ Στιγμή για τον Παναιτωλικό. Βολ-πλανέ του Κολοβού, φεύγει άουτ η μπάλα.

79′ Κεφαλιά του προωθημένου Σόουζα, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, περνά έξω.

78‘ Κίτρινη κάρτα στον Χουάνπι για μαρκάρισμα από πίσω στον Ελευθεριάδη.

76′ Πέμπτη και τελευταία αλλαγή για τον Ιωνικό. Ο Ξενιτίδης στη θέση του Ντίας που βγαίνει κουτσαίνοντας.

73′ Φάση για τον Παναιτωλικό. Ύστερα από υπέροχη μονοκόμματη μπαλιά του Πέδρο, ο Καρέλης βγήκε ενώπιον του Χουτεσιώτη, όμως έπιασε αδύναμο πλασέ και έτσι ο πορτιέρε του Ιωνικού απέκρουσε.

72′ Στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Καρέλης κατεβάζει στην περιοχή του Ιωνικού, όμως ο πολύπειρος Ρομαό βάζει εξαιρετικά το σώμα του, καθαρίζει τη φάση και κερδίζει και το φάουλ.

68′ Ο Σόουζα πέρασε στη θέση του Μασάς. Με τριάδα στα στόπερ πλέον οι φιλοξενούμενοι.

64′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Πέδρο περνά στη θέση του Μόρσεϊ.

60′ Δοκάρι για τον Ιωνικό! Κάθετη κυκλοφορία από τους «κυανόλευκους», υπέροχο πάτημα του Σεμπά στον Ελευθεριάδη, το φαλτσαριστό σουτ του οποίου έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι! Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους!

55′ Απειλεί ο Παναιτωλικός. Ο Χουάνπι εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Καρέλης έπιασε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε.

53′ Στιγμή για τον Παναιτωλικό. Δυνατό βολ-πλανέ του Στάγιτς εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

52′ Γέμισμα από τον Βαλεριάνο, καταλήγει στην αγκαλιά του Ανέστη.

49′ Επικίνδυνη σέντρα του Ντίας από δεξιά, δεν πρόλαβε να κάνει την κεφαλιά ο Καρέλης.

Δύο ακόμα αλλαγές για τον Παναιτωλικό (είχε προηγηθεί η αναγκαστική με τον Αποστολάκη αντί του Λιάβα, όπως και για τον Ιωνικό εκείνη του Ελευθεριάδη αντί του Φαντιγκά). Οι Χουάνπι και Στάγιτς περνούν στις θέσεις των Σενγκέλια και Χατζηθεοδωρίδη. Πρώτη συμμετοχή του Στάγιτς με τη φανέλα της ομάδας του Αγρινίου. Ο 21χρονος αριστεροπόδαρος στόπερ/μπακ, αποτέλεσε απόκτημα στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο.

Χωρίς άλλη αλλαγή οι φιλοξενούμενοι.

Super League 1 – Τέλος Πρώτου Ημιχρόνου: Παναιτωλικός (0-1) Ιωνικός Νίκαιας

Ο Ιωνικός θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος 1-0, χάρη στην εκτέλεση πέναλτι του Σεμπά του 37′.

Περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες από τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά, ωστόσο πολύ γρήγορα ο Ιωνικός ανέλαβε τα ηνία, όντας πιο απειλητικός με 6 (1) τελικές (εντός στόχου) έναντι καμίας του Παναιτωλικού.

Εννέα τα λεπτά των καθυστερήσεων! Βέβαια, είχαμε πολλές διακοπές και για τραυματισμούς (Φαντιγκά-Λιάβα) και για τη φάση του πέναλτι.

45′ Σύγκρουση Αποστολάκη και Ελευθεριάδη έξω από την περιοχή του Ιωνικού. Φάουλ για τους φιλοξενούμενους.

42′ Τώρα η αναγκαστική αλλαγή, η δεύτερη στο ματς (η άλλη για τον Ιωνικό με τον Ελευθεριάδη αντί του Φαντιγκά). Ο Αποστολάκης στη θέση του Λιάβα.

Για τον Ιωνικό ο Μασάς έχει γυρίσει πίσω στην τριάδα του κέντρου στον ρόλο του «8-10αριού», με τον Ελευθεριάδη να περνά στο αριστερό «φτερό».

Δe θα καταφέρει να συνεχίσει ούτε ο Λιάβας.

37′ ΓΚΟΛ ο Ιωνικός! 0-1! Σκόρερ ο Σεμπά! Έπεσε σωστά, στη δεξιά γωνία, ο Ανέστης, αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

35′ Πέναλτι για τον Ιωνικό μετά από εξέταση στο VAR. Κι ενώ υπήρξε μεγάλη ένταση στον πάγκο των Νικαιωτών. Μοιράστηκαν κόκκινες και κίτρινες στους ανθρώπους των φιλοξενούμενων στον πάγκο.

33′ Εκτελεί το φάουλ ο Κάνιας, πάνω στα σώματα. Στην εξέλιξη ο Μασάς παίρνει το «ριμπάουντ», σουτάρει, με την μπάλα να βρίσκει πάνω στον Μλάντεν. Φωνές από τον πάγκο του Ιωνικού για πέναλτι! Πράγματι, η μπάλα έχει βρει στο χέρι του αμυντικού του Παναιτωλικού.

31′ Εντυπωσιακός Φαντιγκά! Αντιμετωπίζοντας πρόβλημα τραυματισμού, κερδίζει με υπέροχες ντρίπλες το φάουλ και στα καπάκια θα γίνει αλλαγή. Τώρα στη θέση του περνά ο Ελευθεριάδης.

31′ Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Ιωνικό. Ελάχιστα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού. Το κέρδισε ο Φαντιγκά, ύστερα από εξαιρετικές προσποιήσεις.

Στο έδαφος οι Φαντιγκά και Λιάβας. Φαίνεται αμφότεροι να αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Ξεχωριστές περιπτώσεις, δεν προέκυψε από κάποια μεταξύ τους σύγκρουση.

27′ Σέντρα του Φαντιγκά, μπλοκάρει ο Ανέστης.

13′ Ευκαιρία για τον Ιωνικό: Γρήγορη κυκλοφορία για τους Νικαιώτες, ο Μασάς έπιασε το σουτ από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή, όμως αυτό έφυγε πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

10′ Καλή στιγμή για τον Ιωνικό. Από την εκτέλεση φάουλ του Βαλεριάνου, η μπάλα έφτασε στον Φαντιγκά, το σουτ του οποίου κόντραρε.

9′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ιωνικό, περιμετρικά της μεγάλης περιοχής. Το έκανε ο Χατζηθεοδωρίδης στον Μύγα.

7′ Σέντρα του Βαλεριάνου από αριστερά, δεν ανησυχεί ο Ανέστης.

2′ Σέντρα του Λιάβα στο δεύτερο δοκάρι, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Χουτεσιώτης.