Τελικός Challenge Cup Ανδρών: Νίκησε αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά η Α.Ε.Κ.

Χάρη σε γκολ του Παναγιώτη Νικολαϊδη με φάουλ σε «νεκρό» χρόνο, η Α.Ε.Κ. κατάφερε να πάρει νίκη γοήτρου επί τςη Ποταϊσα Τούρντα με 27-26, στον δεύτερο τελικό του Challenge Cup ανδρών στο χάντμπολ.

Μπροστά σε περίπου 4.000 φίλους της, στο κλειστό «Νίκος Γκάλης» του Ο.Α.Κ.Α., η Ενωση δεν είχε πιθανότητες να ανατρέψει το εις βάρος της 33-22 του πρώτου αγώνα στο Κλουζ-Ναπόκα και μάλιστα βρέθηκε να χάνει 18-11 στο ημίχρονο, αλλά έδειξε ψυχικά αποθέματα, εκμεταλλεύθηκε τη χαλάρωση των Ρουμάνων και στο φινάλε πήρε τη νίκη, τη στιγμή που η Τούρντα πανηγύριζε την κατάκτηση του τροπαίου.

Ούτε στον δεύτερο τελικό του Challenge Cup ανδρών κατάφερε η ΑΕΚ να φανεί ανταγωνιστική απέναντι στην Ποταϊσα Τούρντα. Παρά τη συμπαράσταση περίπου 4.000 φίλων της στο κλειστό «Νίκος Γκάλης» του ΟΑΚΑ, η Ενωση ηττήθηκε από τη ρουμανική ομάδα, η οποία κατέκτησε πανηγυρικά το τρόπαιο, καθώς είχε επικρατήσει με 33-22 και στο πρώτο ματς, που έγινε την περασμένη Δευτέρα (14/5) στο Κλουζ-Ναπόκα.

Το ενθουσιώδες ξεκίνημα της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά (2-0 και 3-1) εξουδετερώθηκε γρήγορα από τους Ρουμάνους, οι οποίοι με μπροστάρη τον Τσιντέκ έκαναν ένα σερί 4-0 και πέρασαν μπροστά 5-3, με την Ενωση να χάνει στο διάστημα αυτό και πέναλτι με τον Χογκάς (απέκρουσε ο Βάρο).

Οι δίλεπτες αποβολές που χρεώθηκαν στη συνέχεια οι Βραζάλιτσα και Παναγιώτης Νικολαϊδης βοήθησαν την Τούρντα να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα και να ξεφύγει 12-8 στο 22ο λεπτό, επισφραγίζοντας ουσιαστικά την κατάκτηση του τροπαίου.

Ο Νίκος Γραμματικός άλλαξε τερματοφύλακα, περνώντας στο παιχνίδι τον Συγγάρη αντί του Ραντούλοβιτς, αλλά ούτε έτσι μπόρεσε να «φρενάρει» τους φιλοξενούμενους, που έβρισκαν πολύ εύκολα λύσεις στην επίθεση, ενώ είχαν σε καλή μέρα και τον βασικό τους τερμστοφύλακα, Ιονούτ Αντριάν Ιρίμους.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ποταϊσα να σκοράρει δύο φορές στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Ροτάρου και τον Ασολτανέι (ενδιάμεσα ο Ιρίμους είχε κάνει σπουδαία απόκρουση σε σουτ του Λόκεν) και να ανεβάζει τη διαφορά στα επτά γκολ, 18-11.

Το δεύτερο μέρος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τους φίλους της ΑΕΚ να συνεχίζουν απτόητοι το τραγούδι, αλλά και λίγους Ρουμάνους που βρέθηκαν στις εξέδρες του ΟΑΚΑ να πανηγυρίζουν κι εκείνοι την επικείμενη κατάκτηση του τροπαίου.

Εκμεταλλευόμενη τη φυσιολογική χαλάρωση των Ρουμάνων, η Ενωση κατάφερε να μειώσει σε 22-21 στο 48΄με τους Χογκάς, Αργυρού και Δομπρή, ενώ είχε και ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Παναγιώτη Νικολαϊδη, που “ σημάδεψε” το δοκάρι.

Ο Τσιντέκ «ξεκόλλησε» προσωρινά την Ποταϊσα, αλλά ο Ραντούλοβιτς απέκρουσε πέναλτι του Στεφ, ο Νικολαϊδης ισοφάρισε, στο 54΄27΄΄ ο Γκίτα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για αντιαθλητικό μαρκάρισμα και αμέσως μετά χρεώθηκε δίλεπτη και ο Ζακατσιούριν.

Παίζοντας με δύο παίκτες παραπάνω, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα (24-23) με τον Χογκάς μέσα σε αποθέωση, αλλά η Τούρντα «απάντησε» άμεσα με τον Ροτάρου και ο Δομπρής έχασε πέναλτι.

Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό, έστω κι αν δεν έκρινε τον τίτλο. Ο Αργυρού με πέναλτι στα 30 δευτερόλεπτα έδωσε προβάδισμα 26-25 στην Ενωση, ο Αντομνιτσάι ισοφάρισε και στην εκπνοή ο Δομπρής κέρδισε φάουλ. Ο Παναγιώτης Νικολαϊδης ανέλαβε την εκτέλεση, βρήκε τον τρόπο να περάσει τη μπάλα από το ρουμανικό τείχος και να νικήσει τον Βάρο, δίνοντας στην ελληνική ομάδα τη νίκη με 27-26.

Διαιτητές: Αντόρκα-Χούκερ (Ουγγαρία)

Οι συνθέσεις:

Α.Ε.Κ. (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαϊδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Γεωργιάδης, Χογκάς 6, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαϊδης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 2, Δομπρής 2, Βαμβακάς, Αργυρού 7, Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 4

ΠΟΤΑΪΣΑ ΤΟΥΡΝΤΑ (Χοράτιου Γκαλ): Τσιντέκ 5, Ροτάρου 3, Ταλμάιερ 2, Ζακατσιούριν, Βάρο, Ασολτανέι 5, Ιάνκου 1, Ιρίμους, Αντομνιτσάι 2, Λαζάρ, Στεφ, Σάβιτς, Σόκε 2, Γκίτα 3, Ιγκνάτ, Σταμάτε 3

** Με ένα τεράστιο πανό πίσω από το ένα τέρμα, τίμησαν οι φίλοι της ΑΕΚ τη χθεσινή ημέρα μνήμης για τη γενοκτονία των Ποντίων. «19η Μαϊου. Ημέρα μνήμης. 353.300 ψυχές ζητούν δικαίωση», έγραφε το πανό, που έφερε την υπογραφή της Original Μενιδίου. Για τον ίδιο λόγο, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη της αναμέτρησης.