Τέλος παιχνιδιού: Α.Ε.Κ. (2-0) Παναιτωλικός

Ένα επεισοδιακό ματς ολοκληρώθηκε με δυο γκολ, ένα πέναλτι, ένα οφ-σάιντ που τελικά δεν υπήρξε και δυο κόκκινες κάρτες, από μία για κάθε ομάδα.

Για άλλη μία σεζόν η ομάδα του Αγρινίου δεν θα καταφέρει να κερδίσει στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ωστόσο, είναι σε θέση να δώσει πολύ περισσότερα πράγματα στις 29 εναπομείναντες αγωνιστικές.

88′ Διαδικαστικά μοιάζουν τα τελευταία λεπτά, με την Α.Ε.Κ. να προστατεύει αποτελεσματικά το σκορ και τους φιλοξενούμενους να το έχουν πάρει απόφαση.

83′ Η Α.Ε.Κ. κυκλοφορεί σωστά την μπάλα μετά το δεύτερο γκολ και ροκανίζει τον χρόνο. Οι παίκτες του Παναιτωλικού μοιάζουν ελαφρώς απογοητευμένοι από την εξέλιξη του ματς.

80′ – Αλλαγή για την Α.Ε.Κ.: Ο Βινίσιους αντικαθιστά τον Μάνταλο.

75′ – ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ Α.Ε.Κ.! Έπειτα από μπαλιά του Αϊντάρεβιτς, ο Μάνταλος κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή και γύρισε την μπάλα για τον Γιόχανσον, ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία! Αρχικά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ, ωστόσο στη συνέχεια πήρε πίσω τη (λανθασμένη) υπόδειξή του και το κανονικό γκολ μέτρησε για την Α.Ε.Κ.!

69′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό: Στη θέση του Ντίας μπαίνει ο Μάζουρεκ.

67′ Η Α.Ε.Κ. δεν καταφέρνει να κρατήσει την μπάλα και δίνοντάς την αρκετή ώρα στον Παναιτωλικό, του επιτρέπει να γίνεται απειλητικός.

63′ Ευκαιρία για την Α.Ε.Κ.! Ο Μάνταλος κοντρόλαρε και δοκίμασε ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι!

60′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό: Στη θέση του Ρόσα μπαίνει ο Μπράβο.

54′ Ευκαιρία για την Α.Ε.Κ.! Σε ωραίο γύρισμα του Πατίτο από αριστερά, ο Μάνταλος προλαβαίνει να κάνει την προβολή από τη μικρή περιοχή, αλλά στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία!

51′ Κίτρινη κάρτα για τον Παναιτωλικό: Τη δέχεται ο Χαντάκιας για ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Λιβάγια.

48′ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ! Ο Πάουλο κάνει ένα δυνατό φάουλ στον Μάνταλο στον χώρο του κέντρου και αντικρίζει (σωστά) τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

47′ Καλή φάση για την Α.Ε.Κ.! Σε αντεπίθεση των “κιτρινόμαυρων”, ο Μάνταλος γύρισε για τον Γκάλο, ωστόσο εκείνος δεν σούταρε καλά με το αριστερό και έστειλε την μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι.

46′ Αλλαγές για την Α.Ε.Κ.: Στις θέσεις των Τρίστασον και Κλωναρίδη μπαίνουν οι Πατίτο και Λιβάγια.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο άδειο -λόγω τιμωρίας- Ο.Α.Κ.Α. με την Α.Ε.Κ. να προηγείται από το 14ο λεπτό ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ούγκο Αλμέιδα με τον ίδιο παίχτη να δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα στο 28ο λεπτό μετά από αγκωνιά που ρίχνει στον Δημήτρη Χαντάκια.

Σε γενικές γραμμές ένα ενδιαφέρον πρώτο ημίχρονο για πρεμιέρα πρωταθλήματος με τον Παναιτωλικό να υπερτερεί από το 29ο λεπτό κι έπειτα έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα.

45′ Κίτρινη κάρτα για την Α.Ε.Κ.: Τη βλέπει ο Μάνταλος για ένα τάκλιν στο κέντρο του γηπέδου.

45′ Ένα ακόμα σουτ εκτός περιοχής για τον Παναιτωλικό -αυτή τη φορά από τον Μπεχαράνο- αλλά ο Ανέστης μπλοκάρει και πάλι την μπάλα.

41′ Κίτρινη κάρτα για την Α.Ε.Κ.: Τη βλέπει ο Γιόχανσον, που έκανε ένα σκόπιμο φάουλ στο κέντρο για να ανακόψει αντεπίθεση του Παναιτωλικού.

39′ Κίτρινη κάρτα για τον Παναιτωλικό: Τη δέχεται ο Ροντρίγκες για ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Γιόχανσον.

38′ Ο Παναιτωλικός έχει εκμεταλλευτεί άψογα το αριθμητικό πλεονέκτημα και έχει κερδίσει πολλά μέτρα στο γήπεδο. Η Α.Ε.Κ. δείχνει αποδιοργανωμένη από την αποβολή.

33′ Κίτρινη κάρτα για τον Παναιτωλικό: Τη βλέπει ο Ντίας, που δεν έκατσε στη σωστή απόσταση ως τείχος σε φάουλ.

30′ Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Ρόσα βρήκε χώρο κι έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Ανέστης εκτινάχτηκε στη δεξιά γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ!

28′ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ Α.Ε.Κ.! Μετά από μια μονομαχία με τον Χαντάκια (στην οποία ο παίκτης του Παναιτωλικού του έκανε φάουλ) ο Αλμέιδα εκνευρίστηκε και κάνοντας κίνηση με τον αγκώνα έριξε κάτω τον αντίπαλό του!

25′ Μεγάλη -διπλή- ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Έπειτα από ωραίο συνδυασμό, ο Κλέσιο γύρισε στον αμαρκάριστο Μοράρ, αλλά το δυνατό σουτ που έκανε εκείνος αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Ανέστη στην αριστερή γωνία! Στην εξέλιξη της φάσης ο Ρόσα έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ!

22′ Μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Ντίας από δεξιά, ο Μοράρ κέρδισε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία του Ανέστη.

17′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναιτωλικό! Ο Μύγας τραυματίστηκε σε προηγούμενη φάση και δίνει τη θέση του στον Μαρινάκη.

14′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ Α.Ε.Κ.! Ο Αλμέιδα αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και με δυνατό συρτό σουτ στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη!

13′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ Α.Ε.Κ.! Ο Πάουλο πήγε πολύ άτσαλα σε μια διεκδίκηση με τον Τρίστασον και πάτησε με το πόδι στην πλάτη (!) τον πεσμένο παίκτη της Α.Ε.Κ.!

12′ Ο Μύγας βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, που έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι του Ανέστη.

9′ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Ντίας έκανε την προβολή στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα έφυγε πολύ πάνω από την εστία της Α.Ε.Κ.

5′ Πρώτη φάση για την Α.Ε.Κ.! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου από δεξιά, ο Τσιγκρίνσκι κέρδισε δύσκολη κεφαλιά, αλλά ο Κυριακίδης μπλόκαρε την μπάλα.

Αναπληρωματικοί για τους Αγρινιώτες οι: Τσέναμο, Μπράβο, Μαρινάκης, Μαρκόφσκι, Ρότσα, Μάζουρεκ, Μιχάι.

Στον πάγκο για την «Ένωση» οι: Τσιντώτας, Μπακάκης, Βινίσιους, Γιαννούτσος, Πατίτο, Βλαχομήτρος, Λιβάγια.

Α.Ε.Κ. (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Λόπες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Τρίστασον, Αλμέιδα

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Μάρκος Πάουλο, Ρόσα, Μπεχαράνο, Ντίας, Κλέσιο, Μοράρ