Τέλος παιχνιδιού: Παναιτωλικός (1-3) Ξάνθη

Τέλος παιχνιδιού στο Αγρίνιο με την Ξάνθη να φεύγει με τη νίκη και τον Παναιτωλικό να καλείται να βρει τι φταίει και να το διορθώσει κατά την περίοδο της διακοπής του πρωταθλήματος.

90+2′ Σουτ του Ρόσα, η μπάλα εκτός

88′ Γκολ ο Παναιτωλικός, μειώνει σε 1-3! Η πρώτη κακή αντίδραση της άμυνας της Ξάνθης έφερε τον Μάζουρεκ σε θέση βολής και με ωραίο πλάσε πέτυχε το γκολ της τιμής ο παίκτης των γηπεδούχων

85′ Κίκε Μπουλά αντί Μπρίτο στο ματς!

83′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν την μπάλα, αλλά ο Μπρίτο δεν κατάφερε να “κρεμάσει” τον Κυριακίδη

78′ Ρότσε αντί Γέντριτσεκ στο ματς για την Ξάνθη

70′ Κίτρινη ο Μελιόπουλος

69′ Μελιόπουλος αντί Μεχία στο ματς για την Ξάνθη

62′ Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Σουτ του Μοράρ πέρασε ο κίνδυνος για την Ξάνθη χάρις την επέμβαση του Ζίβκοβιτς

59′ Και τρίτη αλλαγή για τον Παναιτωλικό, αλλά αυτή είναι αναγκαστική. Ο Μόρας έχει τραυματιστεί και στη θέση του θα αγωνιστεί ο Χαντάκιας.

49′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μίχαι έπιασε την κεφαλιά και έδιωξε ο Ζίβκοβιτς και στη συνέχεια ο Ντίας δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο που αντέδρασε εξαιρετικά.

49′ Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Μετά την προσπάθεια του Μοράρ, η μπάλα στρώθηκε στον Μπεχαράνο που ανάγκασε τον Ζίβκοβιτς σε ωραία επέμβαση.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό να μην μπει ποτέ στον αγωνιστικό χώρο και τους παίχτες της Ξάνθης να έχουν στήσει ένα… μίνι πάρτι, αφού προηγούνται με 0-3.

Καλή φάση για τον Παναιτωλικό, η καλύτερη των γηπεδούχων. Ο Λόπες έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Μπράβο έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία με δυνατό σουτ.

Και πάλι απέναντι από τα αντίπαλα καρέ ο Παναιτωλικός, αλλά και πάλι η φάση ολοκληρώθηκε με υπόδειξη για οφσάιντ. Σωστή και αυτή η απόφαση

42′ Ο Μύγας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά έπειτα από φάουλ του Μάζουρεκ, αλλά υποδείχθηκε (ορθώς) σε αντικανονική θέση.

39′ Κι άλλη τελική για την Ξάνθη. Ο Τριάδης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έστρωσε στον Ντε Λούκας που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

38′ Κίτρινη για την Ξάνθη, την είδε ο Κασάδο.

36′ Γκολ η Ξάνθη, 0-3! Ωραία κίνηση του Λουσέρο από τα αριστερά, που γύρισε για τον Γένρισεκ, ο οποίος υποδέχθηκε ωραία την μπάλα και με αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

34′ Εκτέλεσε ο Μάζουρεκ, η μπάλα στο τείχος. Δεύτερη προσπάθεια από τον παίκτη του Παναιτωλικού χωρίς να ανησυχήσει ο Ζίβκοβιτς.

33′ Κερδισμένο φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον Παναιτωλικό. Κίτρινη στον Μεχία

28′ Ο Μοράρ βγήκε τετ-α-τετ με τον Ζίβοκοβιτς, αλλά δεν υπάρχει φάση για τον Παναιτωλικό. Ο Ρουμάνος υποδείχθηκε ορθώς σε αντικανονική θέση.

24′ Σουτ του Ρόσα έξω από την περιοχή. Η μπάλα κόντραρε και πέρασε έξω σε κόρνερ

15′ Εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ, ο Μόρας προσπάθησε να φθάσει στην μπάλα, αλλά δεν τα κατάφερε και μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς

8′ Γκολ η Ξάνθη, 0-2! Ο Μπρίτο εκτέλεσε το φάουλ και έστειλε στα δίχτυα την μπάλα που έσκασε μπροστά στον Κυριακίδη. Ο 30χρονος άσος είχε σκοράρει με φάουλ και κόντρα στην Α.Ε.Κ.

3′ Γκολ η Ξάνθη, 0-1! Ο Τριάδης έκλεψε την μπάλα -ίσως να υπάρχει και φάουλ- στο κέντρο, την έτρεξε και στη συνέχεια άνοιξε δεξιά για τον Λουσέρο που έκανε το γύρισμα στην καρδιά της άμυνας, όπου βρίσκονταν Τριάδη-Γέντρισεκ που άφησαν την μπάλα για τον Μπρίτο, που από κοντά άνοιξε το σκορ.

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Γκαράβελης, Π.Ορφανίδης, Κάστρο, Σιλά, Ρότσε, Κίκε, Μελιόπουλος

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Σβάρνας, Τριάδης, Μεχία, Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο, Γεντρισεν

Στον πάγκο των γηπεδούχων: Τσενάμο,Χαντάκιας,Ροντρίγκες, Γιαννιώτης,Μαρκόφσκι, Μπεχαράνο, Πάουλο

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μιχάι, Μύγας, Μαρινάκης, Μπράβο, Λόπες, Μάζουρεκ, Ρόσα, Ντίας, Μόρας, Μοράρ