Τέλος παιχνιδιού: Παναιτωλικός (2-0) Παναθηναϊκος

Ολοκληρώθηκε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια για τον Παναιτωλικό -όχι μόνο φέτος- αλλά στην ιστορία του στη Super League με Μάζουρεκ και Κλέσιο (με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο) να δίνουν το πρώτο φετινό τρίποντο στην ομάδα του Αγρινίου.

89′ Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μολέδο κυριάρχησε στον αέρα, μετά από στημένη φάση, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία.

88′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 3-0 μετά το γύρισμα του Ρόσα από τα αριστερά και το σουτ του Κλέσιο, μπλόκαρε με δύο προσπάθειες ο Βλαχοδήμος

85′ Πέσιμο του Κουρμπέλη από μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή. Όπως φάνηκε από ριπλέι, ο παίκτης του Παναιτωλικού έχει βρει μπάλα

Κίτρινη στον Βιγιαφάνιες για διαμαρτυρία

84′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Μαρκόφσκι αντί Ντίας στο ματς

83′ Κίτρινη για τον Παναιτωλικό, την είδε ο Μπράβο

Κίτρινη στον Μπεχαράνο για φάουλ στον Βιγιαφάνιες

79′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Τσοκάνης στη θέση του Ρόσα.

78′ Κίτρινη στον Κυριακίδη και στον Μολίνς.

76′ Ο Κουρμπέλης δεν σούταρε όπως θα ήθελε, μετά από κόρνερ του Χίλιεμαρκ. Η μπάλα στην αγκαλιά του Κυριακίδη.

75′ Πρόβλημα με τον Ρόσα, που θα περάσει εκτός. Με δέκα προς το παρόν ο Παναιτωλικός.

74′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Θα περάσει στο ματς ο Μπράβο, εκτός ο σκόρερ Μάζουρεκ.

70′ Στη θέση του ο Χατζηγιοβάνης.

65′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ, 2-0! Ο Ρότσα πέρασε τους πάντες (τρεις παίκτες τον κοιτούσαν) από δεξιά, ο Βλαχοδήμος έδιωξε άσχημα και ο Κλέσιο διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων!

64′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, στη θέση του Λουντ, ο Μουνιέ.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Σιλά.

60′ Νέα, εξαιρετική απόκρουση του Βλαχοδήμου και μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Μάζουρεκ έδωσε πανέμορφα για τον Μαρινάκη, ο οποίος πήγε να… σκοτώσει την πρώην ομάδα του, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού τού είπε «όχι»!

58′ Ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Κλέσιο πρόλαβε τον Βλαχοδήμο και… κατάφερε, σε κενό τέρμα, να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

56′ Και νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Τακουνάκι(!) του Μολίνς, βρίσκει τον Λουντ, σουτ από τον Φινλανδό, αλλά η μπάλα κοντράρει και φεύγει άουτ.

53′ Φωνάζουν για πέναλτι οι παίκτες του Παναθηναϊκού – Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα.

50′ ΜΕΓΑΛΗ απόκρουση Βλαχοδήμου, τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Ντίας πήρε την κεφαλιά από κοντά, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού κάνει, ίσως, την επέμβαση της χρονιάς!

47′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!Κεφαλιά του Μολέδο από κοντά, αλλά πιο πολύ με… διώξιμο έμοιαζε, έφυγε άουτ η μπάλα!

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό να προηγείται με το γκολ του Μάζουρεκ από το 190 λεπτό, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να αντιδράσει, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα.

45’+1′ Κίτρινη κάρτα στον Γιόχανσον.

41′ Λίγο έλειψε να ισοφαρίσει με… αυτογκόλ ο Παναθηναϊκός! Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε φάουλ, με τον Ρότσα να παίρνει τη κεφαλιά προς τα πίσω και τον Κυριακίδη να μην αιφνιδιάζεται… στο τσακ!

40′ Δεν γίνονται αυτά! Ο Βιγιαφάνιες βγάζει μυθική μπαλιά στον Λουντ, αλλά ο Φινλανδός πατάει την μπάλα και χάνει το τετ-α-τετ!

39′ Κακό σουτ από τον Άλτμαν…

36′ Ωραία έμπνευση από τον Μολίνς, που σούταρε αστραπιαία, πριν η μπάλα χτυπήσει στο έδαφος, αλλά έφυγε άουτ…

34′ Κεφαλιά του Μολίνς από το σημείο του πέναλτι, έβγαλε ο Κυριακίδης, αλλά δεν υπάρχει φάση, καθώς ο Κομίνης καταλογίζει φάουλ του Σουηδού για σπρώξιμο.

30′ Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Παναιτωλικό. Για σέντρα…  Πάνω στον Βιγιαφάνιες η μπάλα, απομακρύνει ο Γιόχανσον.

22′ Ο Μολίνς κάνει τη χειρότερη δυνατή επιλογή, σουτάροντας από πολύ πλάγια αριστερά και ενώ οι συμπαίκτες του περίμεναν σέντρα.

19′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ, 1-0! Απίστευτο γκολ για τους γηπεδούχους! Ο Ρόσα «αδειάζει» τον Χίλιεμαρκ από αριστερά, «σερβίρει» τον Mάζουρεκ και ο Αργεντινός, με ένα ασύλληπτο σουτ, πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στην Ελλάδα, ανοίγοντας το σκορ στο Αγρίνιο!

15′ Δεύτερο κόρνερ στο ματς και αυτό για τον Παναιτωλικό – Επικίνδυνα εκτελεσμένο, απομάκρυνε η άμυνα του Παναθηναϊκού…

13′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό – Δεν κατάφερε να περάσει την μπάλα από το τείχος ο Λουντ, που ανέλαβε την εκτέλεση.

8′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Τρομερή ενέργεια του Βιγιαφάνιες από δεξιά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά δεν «σέρβιρε» σωστά και ο Μαρινάκης απομάκρυνε! Ο Μολίνς περίμενε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!

5′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό. Πρώτο στο παιχνίδι… Σέντρα-σουτ από αριστερά, καμία τύχη… Άουτ η μπάλα.

2′ Σωστό το οφσάιντ στον Μολίνς…

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Χουλτ, Μολέδο, Κουρμπέλης, Γιόχανσον, Σιλά, Χίλιεμαρκ, Βιγιαφάνιες, Λουντ, Άλτμαν, Μολίνς.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μόρας, Μιχάι, Μαρινάκης, Ρότσα, Μπεχεράνο, Πάουλο, Μάζουρεκ, Κλέσιο, Ρόσα και Ντίας.