Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Παναιτωλικός (0-3) Α.Ε.Κ.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Γήπεδο του Παναιτωλικού με την Α.Ε.Κ. να έχει σκοράρει από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ύστερα από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάσου Μπακασέτα. Στο 35ο λεπτό από τα έντεκα βήματα ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έκανε το 0-2. Στις καθυστερήσεις ο Αραούχο διαμόρφωσε το 0-3.

45’+1′ – ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Μπακασέτας κάνει φοβερή κίνηση, “τσιμπώντας” την μπάλα πάνω από την πλάτη με το τακούνι, και πασάρει δίπλα στον Αραούχο, που με ξερό σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

44′: Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μοράρ έπιασε δύσκολη κεφαλιά (που κόντραρε και σε σώμα) και ανάγκασε τον Τσιντώτα να πεταχτεί στη δεξιά του γωνία και να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

43′ – Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ Τη βλέπει ο Τσιγκρίνσκι, που έκανε “φράγμα” σε μια αντεπίθεση του Παναιτωλικού.
41′ – ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ! Ο Ρόσα κινήθηκε παράλληλα με την περιοχή της ΑΕΚ και έπιασε ένα συρτό σουτ, που πέρασε μεν από τον Τσιντώτα, αλλά σταμάτησε στο αριστερό του δοκάρι!
36′ – ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Χριστοδουλόπουλος αναλαμβάνει την εκτέλεση και με πλασέ στη δεξιά γωνία του Κυριακίδη (που έπεσε από την άλλη) στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
35′ – ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Σε αντεπίθεση της “Ένωσης”, ο Αραούχο γύρισε για τον Μπακασέτα κι εκείνος -αφού απέφυγε τον Μύγα- τον ανάγκασε να τον ανατρέψει!
34′: Ο Μάζουρεκ δοκιμάζει ένα σουτ από μακρινή απόσταση, ωστόσο ο Τσιντώτας δεν ανησυχεί, αφού η μπάλα φεύγει έξω από το αριστερό του δοκάρι.
29′: Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΚ πάντως να τον ελέγχει απόλυτα.
25′: Πρώτο σουτ για τον Παναιτωλικό! Το κάνει ο Ρότσα από μακρινή απόσταση, αλλά φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι!
20′: Κι άλλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Έπειτα από ωραία κάθετη του Χριστοδουλόπουλου, ο Κυριακίδης έπεσε στα πόδια του Αραούχο και τον πρόλαβε, με τον Λάζαρο να παίρνει την επαναφορά, αλλά το σουτ από πλάγια θέση να φεύγει άουτ!
19′: Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Πάλι ο Μπακασέτας δοκιμάζει ένα δυνατό συρτό σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη!
17′: Προσπαθεί να συνέλθει ο Παναιτωλικός και να κερδίσει κάποια μέτρα στο γήπεδο, αλλά προς το παρόν δεν απειλεί την ΑΕΚ.
13′: Πολιορκία από την ΑΕΚ, που κέρδισε τρία συνεχόμενα κόρνερ, τα οποία ήταν μεν επικίνδυνα εκτελεσμένα από τον Μπακασέτα, αλλά πέρασαν ανεκμετάλλευτα.
12′ – ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Μπακασέτας έπιασε ένα δυνατό συρτό σουτ -μέσα στην περιοχή και δεξιά- αλλά ο Κυριακίδης έπεσε στην κλειστή του γωνία και βρήκε όσο έπρεπε την μπάλα για να τη στείλει στο αριστερό δοκάρι και κόρνερ!
10′: Το γρήγορο γκολ αιφνιδίασε, όπως είναι εύλογο, τους γηπεδούχους και δίνει ψυχολογία στην ΑΕΚ να κυνηγήσει γρήγορα ένα δεύτερο.
6′ – ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Μπακασέτας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από τα 30 μέτρα και με έναν “κεραυνό” που πέρασε πάνω από το τείχος και καρφώθηκε στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη, άνοιξε το σκορ!
3′: Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ! Ο Αραούχο βγαίνει από αριστερά και δοκιμάζει -πιεζόμενος- ένα σουτ που καταλήγει στην αγκαλιά του Κυριακίδη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μιχάι, Ροντρίγκες, Μύγας, Λουίς Ρότσα, Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ, Ντίας, Μοράρ, Ρόσα
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι: Τσέναμο, Κλέσιο, Μαρινάκης, Παρράς, Ντιέγκο Λόπες, Χαντάκιας, Τσοκάνης.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Μπακασέτας, Κονέ, Γαλανόπουλος, Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο
Αναπληρωματικοί για την “Ένωση” οι: Μπάρκας, Λόπες, Τζανετόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Μασούντ, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης.