Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Παναιτωλικός (1-1) Ολυμπιακός

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Αγρίνιο με τις δυο ομάδες να μένουν στο 1-1 με τα γκολ του Φορτούνη και του Ένγκελς με αυτογκολ για τον Παναιτωλικό.

44′ Ελίσσεται ωραία ο Φορτούνης στην αντεπίθεση που επιχείρησε ο Ολυμπιακός, ανοίγει δεξιά για τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος πιάνει δυνατό διαγώνιο σουτ από τη συμβολή των γραμμών της περιοχής του Παναιτωλικού, αλλά σημαδεύει ψηλά άουτ.

40′ Αψιμαχία μεταξύ των παικτών, από μία κίτρινη σε Ντίας και Φορτούνη.

39′ Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό! Μάριν-Ανσαριφάρντ συνδυάζονται ωραία, ο Γερμανός εξτρέμ σουτάρει από κοντινή και πλάγια θέση, αλλά σημαδεύει άουτ! Θα μπορούσε να δώσει ξανά στον Ιρανό (ο οποίος βέβαια είχε αντίπαλο “πάνω’ του), αλλά ο Μάριν προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση.

38′ Φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Ομάρ “μπουκάρει” στην περιοχή του Παναιτωλικού, δεν σουτάρει και προτιμά να γυρίσει παράλληλα, αλλά ο Ανσαριφάρντ δεν μπορεί να γίνει κάτοχος της μπάλας και να σουτάρει, με την άμυνα των γηπεδούχων να διώχνει

35′ Κίτρινη κάρτα στον Σισέ για μαρκάρισμα στον Ντίας.

27′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ, 1-1! Ένα φαινομενικά εύκολο “γέμισμα” προς την περιοχή του Ολυμπιακού, έμελλε να αποδειχθεί μοιραίο για τους ερυθρολεύκους. Ο Ρόσα, λοιπόν, σέντραρε από τα αριστερά, ο Ένγκελς θέλησε να διώξει, αλλά άθελά του… κρέμασε τον Προτό κι έγραψε το 1-1.

Εντυπωσιακό κόψιμο του Κούτρη τη τελευταία στιγμή κι ενώ ο Μάζουρεκ θέλησε να βγάλει σε θέση τετ-α-τετ τον Ντίας.

23′ Φάση για τον Παναιτωλικό Ο Μοράρ βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, σούταρε από κοντά και πλάγια θέση, αλλά ο Προτό είχε κλείσει τη γωνία του και παραχώρησε κόρνερ. Αυτό πέρασε ανεκμετάλλευτο.

20′ Ο Ανσαριφάρντ καθυστέρησε… υπερβολικά, προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση και τελικά κόπηκε, αν και είχε δίπλα του συμπαίκτες που θα μπορούσαν να απειλήσουν τον Κυριακίδη. Στην εξέλιξη της φάσης, οι Αγρινιώτες έφυγαν σφαίρα στον αιφνιδιασμό, ο Μάζουρεκ έπεσε στην περιοχή του Ολυμπιακού από τζαρτζάρισμα του Ταχτσίδη, αλλά ορθώς συνεχίστηκε το ματς, αφού δεν υπήρχε η παραμικρή παράβαση.

Νωρίτερα ο Φορτούνης κόπηκε λανθασμένα για οφσάιντ -σε μία δύσκολη φάση βέβαια- κι ενώ έβγαινε φάτσα με τον Κυριακίδη, από τα αριστερά της περιοχής του Παναιτωλικού.

17′ Φορτούνης-Ανσαριφάρντ συνδυάζονται ωραία, ο Ιρανός θέλει να σουτάρει μέσα από την περιοχή των γηπεδούχων, αλλά ο Μιχάι βάζει το σώμα του και σώζει.

15′ Μακρινό σουτ του Πάρντο, μπλοκάρει εύκολα ο Κυριακίδης.

15′ Πάρντο και Ταχτσίδης πήγαν να παίξουν το 1-2 για να βγει απέναντι στον Κυριακίδη ο Κολομβιανός, αλλά έκοψε η άμυνα του Παναιτωλικού.

Προσπαθεί να συνέλθει από την ψυχρολουσία ο Παναιτωλικός και να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.

6′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 0-1! Πολύ ωραία κίνηση του Μάριν στον άξονα, βγάζει την κατάλληλη στιγμή για τον Φορτούνη, που έκανε το… κόψιμο στην περιοχή του Παναιτωλικού και αφού κοντρόλαρε, πλάσαρε στην κίνηση για το 0-1.

Ο Ανσαριφάρντ πήγε επικίνδυνα πάνω στον Κυριακίδη, στην προσπάθεια του πορτιέρε του Παναιτωλικού να διώξει. Ο Ιρανός φορ ζήτησε συγγνώμη, ο Παπαδόπουλος του την χάρισε. Ο Καρίμ τώρα ζήτησε συγγνώμη και από τον Κυριακίδη.

Ολυμπιακός: Προτό, Ομάρ, Κούτρης, Σισέ, Ένγκελς, Ρομαό, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Πάρντο, Μάριν, Ανσαριφάρντ

Στον πάγκο του Ολυμπιακού: Χουτεσιώτης, Μποτία, Οφόε, Τζούρτζεβιτς, Ζιλέ, Μάρτινς, Φιγκέιρας

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μιχάι, Μόρας, Μαρινάκης, Τσοκάνης, Ρότσα, Μάρκος Πάουλο, Ρόσα, Ντίας, Μάζουρεκ, Μοράρ

Στον πάγκο του Παναιτωλικού: Τσέναμο, Βασιλούδης, Γιαννιώτης, Μαρκόφσκι, Κλέσιο, Ροντρίγκες, Μύγας