Με το…. δεξί το ντεμπούτο του Γκουστάβο Πογέτ στον πάγκο της Εθνικής Ομάδας

Στο ντεμπούτο του Γουστάβο Πογέτ στον πάγκο της Εθνικής Ομάδας, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 1-0 στο Stadionul Steaua χάρη σε γκολ του Ανδρέα Μπουχαλάκη στο που με κεφαλιά νίκησε τον Νίτα στο 38ο λεπτό από σέντρα του Λάζαρου Ρότα.

Η Εθνική ομάδα ήταν αρκετά καλή στα εξήντα πρώτα λεπτά. Δημιούργησε ευκαιρίες με τους Γιακουμάκη στο 3′, Ρότα στο 7′ και Πέλκα στο 28′, ενώ στο 22′ ακυρώθηκε γκολ του Γιακουμάκη, παρότι ο διαιτητής είχε αρχικά δείξει σέντρα.

Στο τελευταίο ημίωρο η Ρουμανία αγωνίστηκε πιο επιθετικά και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, με κυριότερη την κεφαλιά του Ρους στο δοκάρι (72΄), όμως η άμυνα της Εθνικής είχε σωστές αποφάσεις και κράτησε τη νίκη μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Ρουμανία: Νίτα, Ράτιου, Κίρικες, Ρους (88΄ Ντραγκούσιν), Καμόρα (75′ Τόσκα), Μαρίν, Μπορντεάνου (75′ Μιχάιλα), Μιτρίτσα (62′ Ποπέσκου), Τσικαλντάου, Μαξίμ (72′ Ιβάν), Γκεόργκι Πούσκας (61′ Τανάσε).

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης, Μπουχαλάκης (57΄Δουβίκας), Μάνταλος (81′ Χατζηγιοβάνης), Πέλκας (82′ Αλεξανδρόπουλος) , Λημνιός (57′ Μπακασέτας), Γιακουμάκης (71′ Παυλίδης).

Κίτρινες: – / Τσιμίκας 70′, 83′ Μπακασέτας.

* Τη Δευτέρα 28/3 η Εθνική Ομάδα αντιμετωπίζει σε φιλικό αγώνα το Μαυροβούνιο (21:00) στην Ποντγκόριτσα.