UCL – 3ος Προκριματικός Γύρος: Με MVP τον Μπρινιόλι ο Παναθηναϊκός… πάει ψηλά! (Video)

O Panathinaikos κέρδισε στα πέναλτι τη Μαρσέιγ με 5-3 στο «Βελοντρόμ» (ήττα με 2-1 στην κανονική διάρκεια), στη ρεβάνς των δύο ομάδων για τον 3ο Προκριματικό Γύρο του φετινού UCL και ήταν εκείνος που πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση με τέτοιο ψυχοφθόρο αλλά και συνάμα… γλυκό τρόπο για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Με τη… δύναμη της «καυτής» έδρας και τα δύο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο καλύτερο δυνατό για εκείνους σημείο, στο 2’ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, οι Φωκαείς ήταν το απόλυτο «αφεντικό» του 45λεπτου, με τον Μπρινιόλι μάλιστα να έχει ουκ ολίγες καθοριστικές επεμβάσεις…

Ωστόσο, οι «πράσινοι» ισορρόπησαν σταδιακά την κατάσταση στο δεύτερο μέρος, με τον Παλάσιος κυρίως αλλά και τις υπόλοιπες αλλαγές του Γιοβάνοβιτς να αποδεικνύονται καθοριστικές, έφτιαξαν πολλές φάσεις για να σκοράρουν μετά το 75’ και τα κατάφεραν στο ένατο λεπτό του επιπλέον χρόνου, χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Ιωαννίδη!

Στην παράταση, υπήρξαν έντονες συγκινήσεις, με το ακυρωθέν γκολ του ο Βιτίνια από ασίστ του Γκεντουζί στο 110’, οι οποίες διατηρήθηκαν αμείωτες και στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί όπου ο Μπρινιόλι «έκανε την δουλειά» ξανά, αποκρούοντας την εκτέλεση του Γκεντουζί και το πρώτο πέναλτι, για να έρθει ο Μλαντένοβιτς και να ευστοχήσει στο δικό του, τελευταίο, χτύπημα, που σφράγισε το 5-3 υπέρ της ομάδας του.

Με το όνειρο του «τριφυλλιού» για συμμετοχή στην φάση των ομίλων στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση να μένει ζωντανό, έχοντας ήδη εξασφαλίσει την παρουσία του στο group stage του Europa League.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τη Μπράγκα, για τα Πλέι Όφ της διοργάνωσης, στους αγώνες οι οποίοι θα διεξαχθούν 23 και 29 Αυγούστου, αμφότεροι στις 22:00.