UCL: Απίστευτη πρόκριση για Ομόνοια – Με τον Ολυμπιακό στα πλέι οφ!

Η Ομόνοια επικράτησε 4-2 του Ερυθρού Αστέρα στα πέναλτι και θα παίξει στα πλέι οφ του Champions League με τον Ολυμπιακό.

Το εμπόδιο της Ομόνοιας θα κληθεί να ξεπεράσει ο Ολυμπιακός για να προκριθεί στους ομίλους του Champions League. Η κυπριακή ομάδα επικράτησε 4-2 του Ερυθρού Αστέρα στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση) και θα αντιμετωπίσει τους νταμπλούχους Ελλάδας στις 23 Σεπτεμβρίου στο «Γ. Καραϊσκάκης» και 29 του μήνα στο «Γ.Σ.Π.» της Λευκωσίας.

Με διάθεση μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, παρότι η θερμοκρασία ήταν αρκετά υψηλή και δυσκόλευε τις προσπάθειές τους. Ο Ίβανιτς υποχρέωσε στο 12′ τον Φαμπιάνο να διώξει σε κόρνερ, με τον Λέτσιακς να απαντάει για τους γηπεδούχους τέσσερα λεπτά μετά. Ο Μπεν προσπάθησε να απειλήσει δις αλλά δεν βρήκε στόχο και η Ομόνοια βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τη συμπλήρωση μισής ώρας, όταν ο Λούφτνερ σκόραρε από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ για το 1-0. Αυτό το γκολ έκανε τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα να βγουν μπροστά, να πιέσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με κεφαλιά του Ίβανιτς μετά από σέντρα του Μπεν (1-1).

Ο Αστέρας συνέχισε από εκεί που είχε μείνει στην επανάληψη, με τον Κάταϊ να απειλεί στο 48′ και στο 54′, αλλά τον Φαμπιάνο να τον νικάει ισάριθμες φορές. Βουκάνοβιτς και Μπεν απείλησαν ξανά για τους φιλοξενούμενους αλλά δεν βρήκαν στόχο, με την Ομόνοια να έχει μεγάλη φάση για να πάρει εκ νέου προβάδισμα όμως ο Μπόργιαν έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Μποτεάκ στην κίνηση (67′).

Στο 75′ ο Μπεν έκανε το πλασέ με τον Χούμποτσαν να σώζει την ομάδα του, διώχνοντας πάνω στη γραμμή, με την παραπάνω ευκαιρία να είναι η τελευταία καλή στο παιχνίδι που οδηγήθηκε στην παράταση. Βίτορ και Σένε απείλησαν για τους γηπεδούχους, με το φάουλ του Γκόμεθ που πέρασε άουτ να είναι η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο τέταρτο της παράτασης. Οι δύο ομάδες έμοιαζαν κουρασμένες, δεν έπαιρναν μεγάλα ρίσκα γιατί ήξεραν ότι ένα γκολ ουσιαστικά θα… καθάριζε το ματς. Και ο Αστέρας το άγγιξε στο 112′, αλλά ο Φαλτσινέλι στάθηκε άτυχος με το δοκάρι να σταματάει το πλασέ του! Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες… κατάκοπες από την υπερπροσπάθεια των 120 και πλέον λεπτών, όπως και από την ζέστη, και οδηγήθηκαν στα πέναλτι.

Εκεί ο Φαμπιάνο απέκρουσε το τρίτο και τέταρτο πέναλτι του Ερυθρού Αστέρα από Φαλτσινέλι και Ντέγκενεκ, με αποτέλεσμα να προκριθεί με 4-2 η Ομόνοια.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν (90’+3′ Κουσουλος), Λέτσιακς, Λούφτνερ, Λανγκ, Γκόμεθ, Βίτορ, Παπουλής (98′ Λοΐζου), Τιάγκο (118′ Ασάνε), Μποτεάκ, Κακουλής (65′ Σένε).

Ερυθρός Αστέρας: Μπόργιαν, Ίβανιτς (81′ Γιόβαντσιτς), Ντέγκενεκ, Κάνγκα, Κάταϊ (101′ Γκάβριτς), Μιλούνοβιτς, Ρόντιτς (106′ Γκάγιτς), Μπεν, Σανόγκο, Γκόμπελιτς, Βουκάνοβιτς (89′ Φαλτσινέλι).