UCL: Ιστορικές προκρίσεις για Αταλάντα και Λειψία

Ιστορική πρόκριση για την Αταλάντα στους «8» του Champions League! Με πρίγκιπα τον Ίλισιτς, η «Σταχτοπούτα» καθάρισε με 4-3 τη Βαλένθια στο άδειο «Μεστάγια» και συνεχίζει το όνειρο της!

Απίστευτη Αταλάντα, συνεχίζει το ταξίδι της στο Champions League και δίνει παράταση στο παραμύθι της.

Η «Σταχτοπούτα» της διοργάνωσης, στην παρθενική συμμετοχή της, με την αβάντα του πρώτου ματς (4-1), πέρασε και από το «Μεστάγια» με 4-3 σε μια… ματσάρα, πέταξε εκτός συνέχειας την Βαλένθια που το πάλεψε από τη μεριά της όσο μπορούσε, κυνηγώντας το θαύμα που δεν ήρθε. Μάλιστα η ομάδα του Γκασπερίνι, έγινε η πρώτη νεοφώτιστη μετά τη Λέστερ που πετυχαίνει κάτι αντίστοιχο.

Και αν ψάχνεται τον πρίγκιπα στο παραμύθι των Ιταλών, αυτός δεν ήταν άλλος από τον Γιόσιπ Ίλισιτς, με τον Σλοβένο να γράφει ιστορία, σημειώνοντας… καρέ στο ματς. Χτύπησε φύο φορές με πέναλτι και δύο στο αιφνιδιασμό.

Μοναδική παραφωνία στο ματς, ότι διεξήχθη χωρίς κόσμο, λόγω των μέτρων πρόληψης για τον κορωνοϊό στην Ισπανία.

Κανένα περιθώριο αμφισβήτησης δεν άφησε στην Τότεναμ η Λειψία! Με μπαλάρα και το γήπεδο να… κατηφορίζει, οι Γερμανοί επικράτησαν με 3-0 των Λονδρέζων και προκρίθηκαν στους «8» του Ch. League.

Έγραψε ιστορία η τρομερή Λειψία!

Με πρωταγωνιστή τον Ζάμπιτσερ που σκόραρε δις στα πρώτα 21 λεπτά και τον Φόρσμπεργκ να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα με την πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 87ο λεπτό, η καλοδουλεμένη ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν επικράτησε με 3-0 της Τότεναμ και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα προημιτελικά του Ch. League.

Τρομερή μπάλα από την Λειψία, με το «Red Bull Arena» να… κατηφορίζει και τους γηπεδούχους να κάνουν ό,τι θέλουν τους φιλοξενούμενους που δεν εμφανίστηκαν ποτέ στο γήπεδο και έγιναν «έρμαιο» στις ορέξεις των αντιπάλων τους.

Συνολικό σκορ 4-0 και δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες για την Λειψία στα παιχνίδια με την Τότεναμ, που σε δύο ματς δεν κατάφερε να δείξει το παραμικρό και απογοήτευσε.