Προκριματικά UCL – Ολυμπιακός: Ισόπαλος (0-0) με τη Βικτόρια Πλζεν στην Τσεχία

Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος (0-0) με τη Βικτόρια Πλζεν στην Τσεχία στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τον Β’ Προκριματικό Γύρο του UEFA Champions League.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πήρε το θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Βικτόρια Πλζεν και στη ρεβάνς με τους φιλάθλους στο πλευρό του στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» έχει την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση για τον Γ’ Προκριματικό Γύρο του UEFA Champions League. Η ομάδα μας στο πρώτο επίσημο φετινό παιχνίδι της δημιούργησε ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε στο 0-0 με την τσεχική ομάδα.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Θρύλο με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, τον Ελαμπντελαουί στα δεξιά της άμυνας, τον Τσιμίκα στα αριστερά και ανάμεσα τους οι Σεμέδο, Παπαδόπουλος. Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκης τα δύο αμυντικά χαφ, με τον Μασούρα στα δεξιά, τον Ποντένσε αριστερά και τον Βαλμπουενά πίσω από τον Γκερέρο.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ξεκίνησε να πατάει περιοχή, με τον Παπαδόπουλο να μην καταφέρνει να βρει την μπάλα στο 10′, ύστερα από κόρνερ του Βαλμπουενά, ενώ στο 12′ η σέντρα του Τσιμίκα δεν βρήκε σε καλή θέση τον Γκερέρο.

Την πρώτη τους τελική στο ματς οι γηπεδούχοι την έκαναν στο 16′ από στημένη φάση, χωρίς να ανησυχήσει ο Σα, σε αντίθεση με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος λίγα δευτερόλεπτα αργότερα είδε την «στρογγυλή θεά» να φεύγει λίγα μέτρα από το δεξί του δοκάρι, μετά από σουτ του Βαλμπουενά στην κίνηση.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο του αγώνα ο κ. Μαρτίνς αναγκάστηκε να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή, καθώς ο Αβράαμ Παπαδόπουλος αποχώρησε τραυματίας και ο Μπα με αυτό τον τρόπο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ. Ο ρυθμός έπεσε με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να απειλήσουν στο 38′ και τον Σα να κρατάει ανέπαφη την εστία του με ωραία επέμβαση, ενώ ο γκολκίπερ της ομάδας μας στο 44′ είδε την μπάλα να χτυπάει στα πόδια του Γκιλιέρμε στο δεξί του δοκάρι, πριν την μπλοκάρει πάνω στη γραμμή.

Η Πλζεν είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με την άμυνα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ να ανταποκρίνεται με επιτυχία σε κάθε επικίνδυνη κατάσταση που πήγαινε να δημιουργηθεί. Στο 57′ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε και δεύτερη αλλαγή με τον Καμαρά να παίρνει τη θέση του Βαλμπουενά.

Στο 74′ η ομάδας μας είχε ευκαιρία με τον Ποντένσε, αλλά το σουτ του κόντραρε σε αμυντικό, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Καμαρά λίγα δευτερόλεπτά αργότερα. Στο 76′ ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Μπουχαλάκης επιχείρησε το πλασέ από τα δεξιά της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 81′ ο προπονητής της ομάδας μας «έκλεισε» τις αλλαγές με τον Ραντζέλοβιτς (αντί του Μασούρα). Οι ευκαιρίες του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ συνεχίστηκαν και στο 83′ ο Γκερέρο με πλασέ στην κίνηση αστόχησε για λίγα εκατοστά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Παπαδόπουλος (21′ Μπα), Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (57′ Καμαρά), Μασούρας (81′ Ραντζέλοβιτς), Ποντένσε, Γκερέρο.