UEFA Champions League: Ανατροπές, εκπλήξεις και… Μακρόν vs Μέρκελ!

Το φετινό UEFA Champions League τα είχε… ΟΛΑ! Διακοπή λόγω κορωνοϊού, ματς κεκλεισμένων των θυρών, μονά και σε ουδέτερες έδρες. Εν ολίγοις, μιλάμε για μία σεζόν και πιο συγκεκριμένα για την μετάβαση από την προημιτελική στην ημιτελική φάση του θεσμού με ανατροπές, εκπλήξεις και… τις σπουδαίες μάχες που ακολουθούν μεταξύ Γάλλων και Γερμανών ή αν θέλετε μεταξύ Μακρόν και Μέρκελ.

Από την κόλαση στον… παράδεισο η Παρί! Παρότι η Αταλάντα κρατούσε το προβάδισμα μέχρι το 90΄, οι παίκτες του Τούχελ βρήκαν δύο τέρματα στις καθυστερήσεις και «φουλάρουν» για το Ch. League (2-1).

Με γκολ στο 88’, η εκπληκτική Λειψία επικράτησε 2-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την Παρί Σεν Ζερμέν.

Προηγούμενη 4-1 στο… 31’, η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε με το εκκωφαντικό 8-2 τελικά τη Μπαρτσελόνα, πέρασε στους «4» του Champions League κι έστειλε μήνυμα για την κούπα! Από δύο γκολ Μίλερ και Κουτίνιο.

Ο Κορνέ σκόραρε για 4η φορά σε 3 ματς απέναντι στη Σίτι, που ισοφάρισε με τον Ντε Μπρόινε, αλλά η Λιόν νίκησε 3-1 με δύο γκολ του Ντεμπελέ που μπήκε στο 75′ και πέρασε στους «4» του Champions League!

Σε μία τόσο ιδιαίτερη χρονική περίοδο για τις ίδιες τις ομάδες ποιος μπορεί να μιλήσει με σιγουριά για τον επόμενο Πρωταθλητή Ευρώπης; Θα είναι η Μπάγερν Μονάχου; Θα είναι κάποια… πρωτάρα; Θα κάνει κάποια ομάδα τρεμπλ; Θα δούμε τελικό δυο ομάδων από την ίδια χώρα όπως τη περσινή σεζόν; Πολλά τα ερωτήματα και οι απαντήσεις θα δοθούν στη Λισαβόνα με τους δυο πολύ αμφίρροπους ημιτελικούς αλλά και με τον τελικό στις 23 Αυγούστου.