Connect with us

Ποδόσφαιρο

UEFA Euro 2024: Η Ελβετία «κλείδωσε» τη νίκη επί της Ουγγαρίας στο φινάλε! (Video)

Η Ελβετία επικράτησε σχετικά άνετα της Ουγγαρίας με 3-1, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του Ομίλου του  UEFA Euro 2024, που διεξήχθη στην Κολωνία.
niki elvetia itta ouggaris

Η Ελβετία επικράτησε σχετικά άνετα της Ουγγαρίας με 3-1, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του Ομίλου του UEFA Euro 2024, που διεξήχθη στην Κολωνία.

Η ομάδα της Ελβετίας κυριάρχησε για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τον Έμπισερ να ηγείται της επίθεσης.

Ο Έμπισερ έδωσε την ασίστ στον Ντουά για το 1-0 στο 12ο λεπτό, ενώ στο 45′ σκόραρε ο ίδιος για να διπλασιάσει τα προβάδισμα.

Η Ουγγαρία ανέβασε την πίεση στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε το σκορ με τον Βάργκα στο 66ο λεπτό.

Ωστόσο, η Ελβετία σφράγισε τη νίκη στο 90’+2′ με τον Εμπολό, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις:

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Λανγκ (46′ Μπόλα), Όρμπαν, Α. Ζάλαϊ (79′ Ντάρνταϊ), Φιόλα, Νάγκι (67′ Κλάινχαϊσλερ), Σέφερ, Κέρκεζ (79′ Άνταμ), Σάλαϊ, Σόμποσλαϊ, Βάργκα.

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ (68′ Στεργίου), Ακάντζι, Σερ, Φρόιλερ (86′ Ρίντερ), Τζάκα, Ροντρίγκες, Βάργκας (76′ Εμπολό), Ντουά (68′ Αμντουνί), Ντοιέ (86′ Σιέρο), Έμπισερ.

Στη δεύτερη αγωνιστική του Ομίλου, η Γερμανία θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία, ενώ η Ελβετία θα παίξει με την Σκωτία.

Και οι δύο ομάδες της Ελβετίας και της Γερμανίας έχουν από 3 βαθμούς μετά την πρώτη αγωνιστική, ενώ Ουγγαρία και Σκωτία δεν έχουν πάρει ακόμη βαθμό.