UEFA Europa League: Άλλη ομάδα στην Ευρώπη ο Π.Α.Ο.Κ.

195343

Το ευρωπαϊκό comeback έγινε. Ο ΠΑΟΚ με πειστικότατη εμφάνιση επικράτησε 2-0 κόντρα στη Λίμπερετς στην Τούμπα και μαζί με το «δώρο» της Φιορεντίνα πέρασε στους «32» του Europa μετά από τρία χρόνια.

O ΠΑΟΚ με τα δώρα! Ο «δικέφαλος του Βορρά» έκανε το καθήκον του επικρατώντας με πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην Λίμπερετς 2-0 και σε συνδυασμό με την ήττα της Καραμπάγκ από την Φιορεντίνα (2-1 στο Αζερμπαϊτζάν) τσέκαρε το εισιτήριο στους «32» του Europa League μετά από τρία χρόνια.

Το «μάντρωμα» στο ξενοδοχείο μετά την ήττα στη Λεωφόρο φαίνεται πως λειτούργησε θετικά για τους παίκτες του Ίβιτς, που δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Τσέχους, οι οποίοι θα πρέπει να αισθάνονται τυχεροί από το τελικό σκορ στην Τούμπα.

Τον δρόμο προς τη νίκη άνοιξε ο Ροντρίγκες στο 29ο λεπτό ύστερα από ασίστ του Μάτος και το τρίποντο «κλείδωσε» με κοντινό πλασέ του Πέλκα έπειτα από σερβίρισμα του Λέοβατς. Αποθεώθηκε ο Αθανασιάδης την στιγμή της αντικατάστασής του από τον Κουλούρη. «Ζεστό» χειροκρότημα για την πρόκριση και την εμφάνιση από τους περίπου 15.000 οπαδούς του «δικέφαλου του Βορρά» που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Το ματς:
Με το γκάζι πατημένο στο… τέρμα μπήκαν οι παίκτες του Βλάνταν Ίβιτς στο ματς. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι κι άγγιξε το γκολ μόλις στο 3ο λεπτό, όμως ο Βαρέλα έχασε απίστευτη ευκαιρία. Οι Θεσσαλονικείς ήταν σταθερά στην επίθεση και σχεδόν κάθε προσπάθειά τους από τα άκρα δημιουργούσε σοβαρά προβλήματα στην άμυνα της Λίμπερετς, που κράτησε με νύχια και με δόντια το «μηδέν» έπειτα από την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου στην Τούμπα.

inner

Κάποιοι μικροτραυματισμοί αλλά και η επιλογή του προπονητή των Τσέχων να ανεβάσει τις γραμμές της ομάδας του πάγωσαν τον ρυθμό. Σε ένα σημείο όπου ο «δικέφαλος του Βορρά» έδειχνε να μην είναι ιδιαίτερα απειλητικός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ροντρίγκες να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική προσπάθεια του Μάτος, αλλά και την προσποίηση του Κλάους (29’). Στο φινάλε του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν όμως θα πρέπει να αισθάνονται τυχεροί για το ότι πήγαν στα αποδυτήρια χάνοντας μόνο με 1-0, αφού ο Ντουμπράβκα με δύο μεγάλες αποκρούσεις σε προσπάθειες των Αθανασιάδη και Μάτος τους κράτησε ζωντανούς στο ματς.

Με πιο επιθετική φιλοσοφία επέστρεψε για το δεύτερο 45λεπτο στην Τούμπα η Λίμπερετς. Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την κατάσταση με υπομονή και περίμενε τις αντεπιθέσεις για να «κλειδώσει» το ματς. Οι προσπάθειες των Τσέχων δεν άγχωσαν καθόλου την άμυνα του Γλύκου και σταδιακά ο «δικέφαλος του Βορρά» μετάφερε το παιχνίδι στην αντίπαλη περιοχή κι έπειτα από νέα προσπάθεια από τα άκρα (αυτή την φορά του Λέοβατς) ο Πέλκας έκανε το 2-0 στο 67ο λεπτό. Η χαρά ήταν διπλή για την ομάδα του Ίβιτς, αφού την ίδια ώρα είχε ανοίξει το σκορ και η Φιορεντίνα στην έδρα της Καραμπάγκ, όμως οι Αζέροι απάντησαν μέσα σε λίγα λεπτά.

inner

Με τα ευχάριστα να έρχονται από το ραδιοφωνάκι, αφού οι βιόλα πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο Αζερμπαϊτζάν (2-1), ο ΠΑΟΚ έριξε τον ρυθμό του ματς ενώ την ίδια ώρα οι Τσέχοι έδειχναν να τα έχουν παρατήσει. Τα τελευταία λεπτά στην Τούμπα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους πάντως να δημιουργούν μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Μάρινερ ευκαιρίες και για τρίτο τέρμα.

Οι συνθέσεις:
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Λέοβατς (82’ Μαλεζάς), Κάνιας, Τσίμιροτ, Πέλκας (80’ Σάκχοφ), Κάμπος, Ροντρίγκες, Αθανασιάδης (71’ Κουλούρης)

Στον πάγκο: Μπρκιτς, Κίτσιου, Μπίσεσβαρ, Μυστακίδης

Λίμπερετς (Γίντριχ Τρπισόφσκι): Ντουμπράβκα, Καραφιάτ (46’ Μπαρτλ), Κουφάλ, Ποκορνί, Μπαρτοσάκ, Μπρέιτε, Σέβτσικ, Φόλπρεχτ (80’ Χλάντκι), Μόζες (65’ Σίκορα), Βουχ, Κομλιτσένκο

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Μπλάχα, Σουκένικ, Κουμπίσκιν

Διαιτητής: Αντρέ Μάρινερ (Αγγλία)

Γήπεδο: Τούμπα