UEFA Europa League: Αποχαιρέτησε με τον χειρότερο τρόπο ο Παναθηναϊκός

000524

Ασορτί με την κακή του ευρωπαϊκή πορεία, ήταν και το τελευταίο ματς του Παναθηναϊκού.Ήττα με 2-0 από τη Θέλτα και ο Μαρίνος Ουζουνίδης έχει μπροστά του πολλή δουλειά για να διορθώσει τα κακώς κείμενα.

Χωρίς νίκη και με μόλις 1 βαθμό αποχαιρέτησε την Ευρώπη ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» ήταν απογοητευτικοί, δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και γνώρισαν την εντός έδρας ήττα από τη Θέλτα με 2-0 στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League! Προκρίθηκαν στην επόμενη φάση ως δεύτεροι οι Ισπανοί που δέχτηκαν το… δώρο της Σταντάρ Λιέγης, η οποία έμεινε στο 1-1 με τον Άγιαξ.

Πρέπει να δουλέψει πολύ για να διορθώσει τα κακώς κείμενα ο Μαρίνος Ουζουνίδης, που όπως τόνισε και μετά το τέλος του αγώνα, παρέταξε την ομάδα με αρκετές αλλαγές για να δει εάν κάποιοι παίκτες θα έχουν θέση στην ομάδα που θέλει ο ίδιος να φτιάξει.

Όαση ο Ζέκα που προσπαθούσε μόνος του, ενώ και ο Χουχούμης ήταν θετικότατος! Από την άλλη, ευθύνεται και στα δύο γκολ ο Μολέδο, καθώς στο πρώτο (4’) έχασε τον Γκουιντέτι που σκόραρε με κεφαλιά, ενώ ήταν αυτός που έκανε το πέναλτι στην επανάληψη (75’) στον Σουηδό επιθετικό το οποίο αξιοποίησε ο Ορεγιάνα.

Το ματς
Ο Παναθηναϊκός μπήκε με… φόρα στο ματς και πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά είχε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Βιγιαφάνιες έκανε ωραίο γύρισμα από τα δεξιά, ο Ρινάλντι την προβολή μέσα από την περιοχή αλλά ο Ρούμπεν μπλόκαρε τη μπάλα. Ένα λεπτό μετά, όμως, η Θέλτα εκμεταλλεύθηκε τα ατομικά λάθη των γηπεδούχων και άνοιξε το σκορ.

Ο Γουακάσο δεν ακολούθησε τον Μάγιο στο ανέβασμά του, ο αρχηγός της Θέλτα έκανε τη σέντρα και ο Γκουιντέτι που είχε ξεφύγει από το μαρκάρισμα του Μολέδο, άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή. Το γκολ των Ισπανών βοήθησε στον ρυθμό του αγώνα, που είχε γίνει αρκετά γρήγορος, ωστόσο ψάχναμε τις ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες με το… κυάλι! Ένα σουτ του Ραντόγια έξω από την περιοχή στο 31’ που πέρασε λίγο άουτ ήταν ότι καλύτερο είδαμε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να έχει σαφέστατο πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερο πάθος, οι «πράσινοι» πήγαιναν πρώτοι στη μπάλα και μέχρι τη συμπλήρωση 60 λεπτών είχαν τον έλεγχο. Κυκλοφορούσαν σωστά και ωραία τη μπάλα, με αρκετή ηρεμία αλλά όπως και στο πρώτο μέρος δεν μπορούσαν να φτιάξουν ευκαιρίες! Ο Ουζουνίδης προσπάθησε να το διορθώσει περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Ιμπάρμπο-Λέτο και βγάζοντας τους αρνητικούς Ρινάλντι-Βιγιαφάνιες αλλά και πάλι μία από τα ίδια!

Σαν να μην έφθανε η μέτρια εμφάνιση, ήρθε και ένα δεύτερο γκολ για τη Θέλτα! Ο Μολέδο προσπάθησε να διώξει με πολύ δύναμη, ο Γκουιντέτι τσίμπησε τη μπάλα και ο Βραζιλιάνος στόπερ ανέτρεψε τον Σουηδό, βρίσκοντάς τον με τις τάπες στο στήθος. Ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι και ο Ορεγιάνα στο 76ο λεπτό έστειλε στην αντίθετη γωνία τον Στιλ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Στιλ, Μέστο, Μολέδο, Ιβανόφ, Χουχούμης, Ζέκα, Λουντ (83’ Κουτρουμπής), Εμποκού, Γουακάσο, Βιγιαφάνιες (70’ Λέτο), Ρινάλντι (60’ Ιμπάρμπο).

Στον πάγκο: Κοτσόλης, Μαρινάκης, Χουλτ, Κουλιμπαλί.

Θέλτα (Εντουάρντο Μπερίσο): Ρούμπεν, Μάγιο, Καμπράλ, Ρονκάλια, Τζόνι, Ραντόγια, Βας (63’ Ντίας), Ερνάντεθ, Μπονγκοντά, Γκουιντέτι (90’ Γκόμες), Ορεγιάνα (82’ Σίστο).

Στον πάγκο: Άλβαρες, Κόστας, Σενιέ, Ρόσι.

Γήπεδο: Λεωφόρος

Διαιτητής: Αντρίς Τρεϊμάνις (Λετονία)