UEFA Europa League: Μπαμ και κάτω ο Π.Α.Ο.Κ.!

235513

Εφιάλτης του ΠΑΟΚ έγινε η Καραμπάγκ. Ο δικέφαλος ήταν και στην Τούμπα κακός κόντρα στους Αζέρους, που σκόραραν στην πρώτη τους ευκαιρία (1-0) κι έφεραν την ομάδα του Ίβιτς με την πλάτη στον τοίχο.

Τα έκανε -ξανά- μαντάρα με την Καραμπάγκ ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» δεν βρήκε ούτε στην Τούμπα τρόπο να διασπάσει την άμυνα των Αζέρων, που τον τιμώρησαν στην πρώτη τους ευκαιρία (1-0) κι έχουν πλέον το προβάδισμα για την πρόκριση.

Φλύαρη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού ήταν η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς, που παρά την κατοχή της μπάλας έφτιαξε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο 85ο λεπτό! Οι φιλοξενούμενοι παρότι ήταν μέτριοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα στην πρώτη τους αξιόλογη φάση στο ματς, με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ Μίτσελ (69’), κι από εκεί και πέρα κράτησαν το πρώτο τους εκτός έδρας «τρίποντο» στην ευρωπαϊκή τους ιστορία μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Το ματς:
Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό αλλά με ξεκάθαρο αφεντικό ξεκίνησε το παιχνίδι στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας κι έψαξε από το πρώτο λεπτό να βρει διαδρόμους προς την περιοχή της Καραμπάγκ. Η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων (διπλή ζώνη) δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη της ομάδας του Ίβιτς, που βλέποντας πως δεν μπορεί να απειλήσει από τον άξονα έριξε το βάρος στις πτέρυγες κι άρχισε να απειλεί.

inner

Ο «δικέφαλος του Βορρά» ξεκίνησε να δημιουργεί κινδύνους όταν προσπάθησε να πιέσει ψηλά τους Αζέρους στόπερ, που δεν μπορούσαν με τίποτα να βγουν από την περιοχή τους. Οι παίκτες του Ίβιτς αδυνατούσαν να «βγάλουν» καθαρή ευκαιρία με αποτέλεσμα η Καραμπάγκ να κερδίζει χρόνο ώστε να οργανωθεί στα μετόπισθεν. Στο φινάλε του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία, κέρδισαν για πρώτη φορά μέτρα στο γήπεδο και πάγωσαν τον ρυθμό κρατώντας άνετα το 0-0 μέχρι να μπουν στα αποδυτήρια.

Με την ίδια συνταγή επέστρεψε στο χορτάρι η Καραμπάγκ για το δεύτερο 45λεπτο και η αλήθεια είναι πως το σχέδιο του προπονητή της πήγαινε… ρολόι. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να αδυνατεί να πλησιάσει την περιοχή του Σέχιτς, όμως όταν ο Μπίσεσβαρ άρχισε να βρίσκει χώρους «ξεμπλόκαρε» κάπως η κατάσταση. Οι Αζέροι απάντησαν με επίθεση και στην πρώτη τους αξιόλογη ευκαιρία στο ματς «πάγωσαν» την Τούμπα με όμορφο πλασέ του Μίτσελ (70’).

inner

Το γκολ του πρώην μέσου της ΑΕΚ έκοψε τα πόδια των παικτών του Ίβιτς, που έδειχναν παράλληλα να «μένουν» κι από δυνάμεις. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους, έδωσαν μέτρα στον αντίπαλο και με εξαίρεση την μεγάλη ευκαιρία του Περέιρα στο 85ο λεπτό δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα.

Οι συνθέσεις:
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Τζαβέλλας, Βαρέλα, Λέοβατς, Τσίμιροτ (81′ Σάκχοφ), Κάνιας, Μπίσεσβαρ (73′ Τιάμ), Ροντρίγκες, Μυστακίδης (61’ Περέιρα),Αθανασιάδης

Στον πάγκο: Μπρκιτς, Μαλεζάς, Χαρίσης, Κίτσιου

Καραμπάγκ (Κουρμπάν Κουρμπάνοφ): Σέχιτς, Μεντβέντεφ, Χουσείνοφ, Σαντίκοφ, Αγκόλι, Αμιργκουλίεφ (64’ Μίτσελ), Γκαράγιεφ, Αλμέιδα, Κιντάνα, Μουάρεμ (88’ Ισμαΐλοφ), Εντλοβού (76′ Ρεϊνάλντο)

Στον πάγκο: Μαγκομενταλίεφ, Μαντάτοφ, Ντασεμίροφ, Γιουνουσάντα

Διαιτητής: Τζον Μπίτον (Σκωτία)

Γήπεδο: Τούμπα