UEFA Nations League: Φορτούνης, Μπακασέτας και 0-2 για την Εθνική!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Φορτούνη, η Εθνική Ομάδα εξαργύρωσε την υπεροχή της στο τερέν του «Ζίμπρου Στάντιον» του Κισινάου και επικρατώντας 2-0 της Μολδαβίας για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου της league C, παρέμεινε στο κυνήγι της πρώτης θέσης και της ανόδου στη League B του Nations League.

Μοναδική της υποχρέωση, η νίκη επί της Σλοβενίας την ερχόμενη Τετάρτη στη Ριζούπολη.

Η Ελλάδα είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, κέρδισε κόρνερ, κυκλοφόρησε τη μπάλα, αλλά δεν μπορούσε να διαπάσει την τριπλή ζώνη άμυνας της Μολδαβίας, μέχρι το 32′. Τότε ο Κώστας Φορτούνης δημιούργησε τον χώρο και με ένα υπέροχο σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή της Μολδαβίας, έστειλε τη μπάλα στο «γάμα» του Ναμάσκο για το 1-0 της Εθνικής.

Και λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο, στο 41′, ο Φορτούνης έδωσε την ασίστ στον Τάσο Μπακασέτα και ο Έλληνας αρχηγός με εξαιρετικό πλασέ πέτυχε το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ της ελληνικής νίκης.

Μολδαβία: Ναμάσκο, Πόσματς, Αρμάς, Ζάρνταν, Ρέαμπτσιουκ, Τσεμποτάρου (46′ Επουρεάνου), Ιονίτσα (83′ Μπούιτσιουκ), Ράτσα (62′ Τουρτσάν), Κότσιουτς (46′ Καϊμακόβ), Σπατάρου, Νταμασκάν (71′ Ντρος).

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας (62′ Κυριακόπουλος), Τζαβέλλας, Χατζηδιάκος, Μαυρίας, Ζέκα, Μπουχαλάκης, Μπακασέτας, Φορτούνης (65′ Τζόλης), Λημνιός (79′ Χατζηγιοβάννης), Παυλίδης (79′ Γιακουμάκης).

* Τις 50 συμμετοχές στην Εθνική Ανδρών συμπλήρωσε ο Κώστας Φορτούνης και τις γιόρτασε με μια πολύ καλή εμφάνιση και το ένατό του γκολ με την «Γαλανόλευκη».

* Στο άλλο παιχνίδι του 3ου ομίλου η Σλοβενία νίκησε 2-1 εντός έδρας το Κόσοβο και παρέμεινε στην πρώτη θέση με 13 βαθμούς, έναντι 11 της Εθνικής.