UEFA Super Cup: Πιο… τυχερή η Λίβερπουλ!

Χάρη στην απόκρουση του Αντριαν στο πέναλτι του Εϊμπρχαμ, η Λίβερπουλ νίκησε την Τσέλσι 5-4 στη διαδικασία και κατέκτησε το τέταρτο Σούπερ Καπ Ευρώπης στην ιστορία της.

Η Λίβερπουλ νίκησε την Τσέλσι 5-4 στα πέναλτι (κ.α. 1-1, παράταση 2-2) στην Κωνσταντινούπολη, με τον Αντριαν να αποκρούει το τελευταίο πέναλτι του νεαρού Εϊμπραχαμ, στον 44ο τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ και κατέκτησε το τρόπαιο για τέταρτη φορά στην ιστορία της, αφήνοντας τους «μπλε» με την επιτυχία του 1998 και τους πρωταθλητές Ευρώπης να κατακτούν το δεύτερο τρόπαιο επί εποχής Γιούργκεν Κλοπ στον πάγκο στον πρώτο αγγλικό «εμφύλιο» του θεσμού.

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας από μια φορά σε κανονική διάρκεια και έξτρα ημίωρο, όμως η κούραση τις οδήγησε στη «ρώσικη ρουλέτα», όπου ο Αντριαν έδιωξε το σουτ του νεαρού Εϊμπραχαμ.

Ιστορία έγραψε η Γαλλίδα Στεφανί Φραπάρ, αφού έγινε η πρώτη γυναίκα διαιτητής που «σφυρίζει» ευρωπαϊκό τελικό και ήταν σχεδόν άψογη.