UEL: Αποκλείστηκαν από το πρώτο παιχνίδι και οι δυο ελληνικές ομάδες

Ο Ο.Φ.Η. δεν πήρε ρίσκα, φοβήθηκε περισσότερο απ’ ότι έπρεπε τον Απόλλωνα Λεμεσού που σκόραρε στην πρώτη του φάση (50′) στο ματς και πήρε την πρόκριση (0-1). Τραγική η διαιτησία για τους Κρητικούς! Πρώτη ήττα μετά από 28 ευρωπαϊκά εντός έδρας παιχνίδια για τον Άρη στην Ευρώπη.

Τον φοβήθηκε χωρίς λόγο και μοιραία γνώρισε τον αποκλεισμό!

Ο Ο.Φ.Η. ήταν φοβικός, δεν πήρε ρίσκα και ούτε βοήθειες από τις αλλαγές του και γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό από τον Απόλλωνα Λεμεσού (0-1), που δεν εντυπωσίασε αλλά ήταν κυνικός και αποτελεσματικός σκοράροντας στην πρώτη του φάση στον αγώνα στο 50ο λεπτό!

Τραγική και η διαιτησία, κόπηκαν δύο οφσάιντ στον Φιγκεϊρέδο στο πρώτο μέρος με το ένα εξ αυτών να του κόβει τετ-α-τετ, ενώ στο 60ο λεπτό έγινε μία απίστευτη φάση όταν διαιτητής και βοηθός υπέδειξαν οφσάιντ ξανά τον Βραζιλιάνο, ενώ είχε δεχτεί την μπάλα από αντίπαλο και είχε περάσει από τα πλάγια τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Δημητρίου, που ήταν 20 μέτρα εκτός εστίας!

Στον 3ο προκριματικό γύρο πλέον ο Απόλλων Λεμεσού, θα αντιμετωπίσει μία εκ των Χάμαρμπι ή Λεχ Πόζναν, ενώ αυτή η νίκη είναι σημαντική στο θέμα του ranking της UEFA για την Κύπρο και κακή για την Ελλάδα!

Τέλος η Ευρώπη, τέλος και το αήττητο για τον Άρη!

Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν με 2-1 από την Κόλος Κοβαλίφκα, αποκλείστηκαν και την ίδια ώρα έσπασαν το εντός έδρας ευρωπαϊκός του αήττητο.

Συγκεκριμένα, από το 1968 και έπειτα ο Άρης δεν είχε χάσει στο γήπεδό του, μετρώντας 13 νίκες και 15 ισοπαλίες.