Β’ Ε.Π.Σ. Αιτωλ/νίας – Ίναχος Βάλτου: Ήττα με 5-0 από τη Βαρετάδα | Αποχώρηση Τερματοφύλακα

Ο Ίναχος Βάλτου γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα με 5-0 από το Άρωμα Βαρετάδας, ένα αποτέλεσμα κακό που τον αφήνει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Καθοριστικές οι φάσεις του 11ου και 13ου λεπτού. Στο 11′ ο Ντούβαλης έφυγε σε αντεπίθεση, ανατράπηκε εκτός περιοχής από τον Μασούρα που ήταν ο τελευταίος παίκτης της Βαρετάδας και δε δόθηκε ούτε φάουλ!

Ήταν και φάουλ και κόκκινη κάρτα. Στο 13ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Χρήστου Αυγέρη στην αντίπαλη περιοχή, οι αμυντικοί της Βαρετάδας, απομάκρυναν και στη συνέχεια το σουτ του Καρακασίδη βγήκε σε χέρι απλωμένο αμυντικού.

Ο διαιτητής Ασημάκης δεν έδωσε τίποτα, ήταν κλασική περίπτωση πέναλτι. Δύο φάσεις που αν η ομάδα μας είχε πάρει αυτά που δικαιούταν, ίσως η πορεία του αγώνα να ήταν διαφορετική.

Στο 14ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ, η κεφαλιά του Αντωνόπουλου, κατέληξε άουτ. Στο 15ο λεπτό ήταν η πρώτη φορά που το Άρωμα Βαρετάδας απείλησε, με εκτέλεση φάουλ και τον Σουφλάκη να μπλοκάρει.

Στο 16′ οι Γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, μετά από εκτέλεση κόρνερ και γκολ του Σαφάκα για το 1-0. Στο 22′ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-0, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Το 2-0 ήρθε στο 25ο λεπτό με σκόρερ τον Φλωράκη.

Στο 32ο λεπτό με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Μπιστιντζάνος ανέβασε το δείκτη του σκόρ στο 3-0. Στο 38′ το φάουλ του Χρ. Αυγέρη κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Διγώνη. Η ομάδα της Βαρετάδας σημείωσε και 4ο τέρμα πριν βγει το ημίχρονο, στο 44′ ξανά με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ, αυτή τη φορά του Χαρδαλιά.

Στο 47ο λεπτό, ο Χρ. Αυγέρης, δεν κατάφερε να τσιμπήσει τη μπάλα σε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 50′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, βρήκε τον Διγώνη σε απόλυτη ετοιμότητα. Στο 55ο λεπτό, διαμορφώθηκε το τελικό 5-0 σε αντεπίθεση των γηπεδούχων με δεύτερο προσωπικό γκολ του Σαφάκα. Βαριά ήττα, κακή εμφάνιση, με τα περιθώρια να στενεύουν, ωστόσο η προσπάθεια συνεχίζεται. Την επόμενη Αγωνιστική ο Ίναχος υποδέχεται την Α.Ε.Κ. Αγίου Κωνσταντίνου.

«Ευχαριστούμε τη Βαρετάδα για την φιλοξενία, τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο υπόλοιπο του Πρωταθλήματος», αναφέρει η σχετική ανακοίνωση.

Μπορεί η ομάδα μας να πραγματοποίησε κακή εμφάνιση, ωστόσο Ασημάκης (διαιτητής) και Καραπιπέρης (α’ βοηθός) δε στάθηκαν στο ύψος τους και στέρησαν από τον Ίναχο την ευκαιρία να διεκδικήσει ότι του αναλογεί. Απαράδεκτη και προκλητική διαιτησία. Ζητάμε από δω και στο εξής την εξαίρεση των συγκεκριμένων διαιτητών από τα παιχνίδια της ομάδας μας. Είναι ανεπιθύμητοι! Κανένας διαιτητής δε μπορεί να έχει τέτοια συμπεριφορά απέναντί μας.

Επικεντρωνόμαστε στα επόμενα παιχνίδια, οφείλουν όλοι οι διαιτητές να στέκονται στο ύψος τους και να παίρνουν σοβαρές αποφάσεις, όχι να είναι επιλεκτικοί και να κλείνουν τα μάτια.

Οι δύο Ενδεκάδες:

Α.Ο. Ίναχος Βάλτου (Δημήτρης Χήρας): Σουφλάκης, Ντούβαλης, Θ. Αυγέρης, Μπισμπίκης, Μπούρος (46′ Ζ. Αυγέρης), Αντωνόπουλος, Ρουστεμάι, Βελέντζας, Σφυρής, Χρ. Αυγέρης, Καρακασίδης

Άρωμα Βαρετάδας (Κώστας Χαρδαλιάς): Διγώνης, Παπανίκος (46′ Ασπρούδης), Παπαχαραλάμπους, Αργύρης, Μασούρας (70′ Τσιλίκης), Χαρδαλιάς, Καβαλλάρης, Σιαφάκας, Φλωράκης (80′ Κοτσώρης), Μπιστιντζάνος (68′ Σκουτάς), Σαφάκας

Διαιτητές: ΑΣΗΜΑΚΗΣ, ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ, ΖΑΧΑΡΑΤΟΣ