Β’ Ε.Π.Σ. Αιτωλ/νίας: Ήττα εκτός για τον Ίναχο Βάλτου από την Αναγέννηση Στάνου (Photos)

Η ομάδα του Α.Ο. Ίναχος Βάλτου ηττήθηκε εκτός έδρας από την Αναγέννηση Στάνου με 3-0 σε παιχνίδι που διεξήχθη το πρωί της Κυριακής 20 Νοεμβρίου 2022, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Β’ ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας.

Στο 19ο λεπτό ο Θώμος των γηπεδούχων αποβλήθηκε σε ανατροπή του Ασβεστόπουλου έξω από την περιοχή. Ο παίκτης της Στάνου ήταν ο τελευταίος παίκτης και σωστά είδε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Ασημάκη.

Στην εκτέλεση φάουλ του Χρήστου Αυγέρη η μπάλα στο 20ο λεπτό, σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Λασπίτη, μια καθοριστική φάση για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Στην αμέσως επόμενη φάση σε αντεπίθεση ο Μακρυπίδης άνοιξε το σκορ για την Αναγέννηση Στάνου στο 21ο λεπτό.

Αν και με αριθμητικό μειονέκτημα οι γηπεδούχοι σημείωσαν το 2-0 με τον Γώγα στο 47′ ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής σημείωσε και δεύτερο προσωπικό τέρμα για το τελικό 3-0.

Η ομάδα του Α.Ο. Ίναχος Βάλτου δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω για πάνω από 70 λεπτά, με τους γηπεδούχους να στέκονται καλύτερα και δίκαια να επικρατούν.

Σε ανάρτησή του, το Δ.Σ. του Α.Ο. Ίναχος Βάλτου αναφέρει:

Ευχόμαστε καλή συνέχεια στην Αναγέννηση Στάνου στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας.

Η ομάδα μας την επόμενη αγωνιστική (4η) αντιμετωπίζει σε δεύτερο σερί εκτός έδρας αγώνα τον Αστέρα Καμαρούλας (Κυριακή 27/11, 11.00 – Βοηθητικό ΔΑΚ Αγρινίου) με στόχο το πρώτο θετικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Ασημάκης, Κοσυφαρίνη, Κουτρομάνος

Οι δύο ενδεκάδες:

Αναγέννηση Στάνου (Κώστας Λιανός): Λασπίτης, Σκυλογιάννης, Μαραγκός, Θώμος, Μακρυπίδης, Τζαχρήστας, Ελευθερίου, Μηλιάς, Γώγα © , Καβαλλάρης, Καρακώστας
ΑΟ Ίναχος Βάλτου (Δημήτρης Χήρας): Σουφλάκης, Ντούβαλης, Αυγέρης Ευθ. (75′ Μαργαρίτης) , Καπετανάκης, Μπισμπίκης, Ασβεστόπουλος, Βελέντζας, Ρουστεμάι, Αντωνόπουλος, Αυγέρης Χρ. ©, Μπούρος (62′ Μαργαρίτης Α.)