Β’ Εθνική: 64-57 την Ευρώπη Πευκοχωρίου ο «Γ. Σ. Χαρίλαος Τρικούπης»

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ομάδα μας χθες το απόγευμα καθώς κέρδισε με 64-57 την ομάδα του Πευκοχωρίου.

Αγχωμένο ξεκίνημα για τους παίχτες μας κάτι που εκμεταλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι με αποτέλεσμα να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 14-22 στη πρώτη περίοδο. Η ομάδα μας στη δεύτερη περίοδο άρχισε να βρίσκει λύσεις και να ροκανίζει την εις βάρος της διαφορά με το ημίχρονο πάντως να κλείνει και πάλι εις βάρος μας με 33-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα μας έγινε ασφυκτική με αποτέλεσμα το Πευκοχώρι να μπλοκαριστεί και την ομάδα μας σταδιακά να βρίσκει λύσεις και στο τέλος της τρίτης περιόδου να περνάει μπροστά στο σκορ με 47-46.
Εκμεταλευόμενοι τη δύναμη της έδρας μας στη τελευταία περίοδο και παίζοντας καλύτερο μπάσκετ η ομάδα μας δεν άφησε το παιχνίδι να γίνει ντέρμπι και ουσιαστικά το “καθάρισαν” περίπου 3′ πριν το φινάλε παίρνοντας διαφορά 10 πόντων. Τελικό αποτέλεσμα 64-57 και νίκη για την ομάδα μας μια νίκη που κρίνεται δίκαιη με βάση την συνολική εικόνα του παιχνιδιού.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά το φίλαθλο κοινό της πόλης μας που για ακόμη μια φορά γέμισε το κλειστό γυμναστήριο και έδωσε την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα μας να φτάσει σε αυτή τη μεγάλη νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας ταξιδεύει στη Κοζάνη να αντιμετωπίσει τη νεοφώτιστη Ελίμεια.