Volleyball League: Νίκη για τον Παμβοχαϊκό με 3-1 σετ – Ήττα για την Παναχαϊκή

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-1 σετ τη Νίκη στο Αιγίνιο και πλέον οι δύο ομάδες μαζί με την Κηφισιά και τον Ηρακλή Χαλκίδας ισοβαθμούν στην 5η θέση της βαθμολογίας κορυφώνοντας την αγωνία για τις ομάδες που θα μπουν στην 8αδα.

Μάλιστα ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να πάρει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα είχε άριστη τακτική από το κέντρο με τους Γκλαντσόουν και Ρόκα να κυριαρχούν και τον Παλέντζα να φτάνει τους 27 πόντους. Αποτέλεσμα έφερε και η τακτική πάνω στους Μαυροβουνιώτη, Παπαδόπουλο. Η Νίκη Αιγινίου είχε κορυφαίο τον διαγώνιος Στρούγκαρ που σημείωσε 26 πόντους αλλά ήταν μόνος του στην επίθεση.

Με την επιθετική τακτική προσαρμοσμένη πάνω σε Ρόκα και Γκλαντσόουν ο Παμβοχαϊκός πήρε προβάδισμα από την αρχή του 1ου σετ το οποίο ανέβασε στο 14-11. Στρούγκαρ και Μαυροβουνιώτη έκαναν σερί 3-0 και ισοφάρισαν 14-14. Mε τον Μοράλες στο σερβίς και τους Γκάντσόουν, Δαλακούρα να ανεβάζουν συνολικό σερί 3-0 ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 24-20 και το σετ έκλεισε με πρώτο χρόνο του Ούγκο 25-21.

Με αντεστραμένους τους ρόλους στο 2ο σετ η Νίκη ξέφυγε 13-11 με Στρούγκαρ και Παπαδόπουλο. Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 16-16 αλλά Στρούγκαρ και Δημητριάδης έβαλαν μπροστά τη νίκη 19-17, ενώ στο 21-20 Μουνίθ και Γκλαντσόουν έκαναν λάθη (23-20), ο Στρούγκαρ έκανε το 24-20 και το σετ το τελείωσε πάλι ο Στρούγκαρ 25-21.

Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός είχε από την αρχή προβάδισμα 2-3 πόντων. Ο Κιχάδα μείωσε σε 20-17 για τη Νίκη και ο Μουνίθ με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή της Νίκης. Οι Παλέντζς, Μουνίθ και Δαλακούρας με τρεις κόντρες έκαναν συνολικό σερί 5-0 και έκλεισαν το σετ 25-17 για το 2-1.

Στο 4ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε με 5-2 και έφτασε και στο 13-9 με την επίθεση του Μουνίθ. Η Νίκη έκανε την ύστατη αντεπίθεση για την ισοφάριση και με τον εξαιρετικό Στρούγκαρ ισοφάρισε 15-15 και προηγήθηκε 18-17. Η Νίκη προηγήθηκε και 22-21 πάλι με τον Στρούγκαρ αλλά ο Παμβοχαϊκός με τρεις κολλητές επιθέσεις του Παλέντζα πέρασε μπροστά 24-23 και ο αγώνας τελείωσε με κόντρα επίθεση του Δαλακούρα.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Θεμελής

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-19, 25-21

3ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 17-25

4ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 23-25

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 4 άσσοι, 49 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 9 άσσοι, 59 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-21, 17-25, 23-25) σε 107

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1π. (1/1 επ.), Μαυροβουνιώτης 4 (3/18, 1 μπλοκ, 71% υπ., 29% αρ.), Ντίνας 7 (6/10, 1 μπλοκ), Κιχάντα Ροντρίγκεζ 8 (6/10), Στρούγκαρ 26 (23/33, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 12 (10/21, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ., 26% αρ.) / Ραΐκοβιτς λ. (61% υπ., 29% αρ.), Μήλης, Ρεμπούτζιας, Κιοσσές.

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο Ρόκα 13π. (9/12, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μοράλες 2 (2 άσσοι), Γκλαντστόουν 12 (11/16, 1 άσσος), Μουνίθ 11 (8/26, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 58% υπ., 23% αρ.), Παλέντζας 27 (23/41, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Δαλακούρας 9 (8/12, 1 μπλοκ, 68% υπ., 32% αρ.) / Γκαράς λ. – (56% υπ., 28% αρ.), Γεωργίου, Σαρικεΐσογλου.

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Θανάσης Στράντζαλης είπε: «Δυστυχώς δε βρεθήκαμε σε καλή μέρα. Ήμασταν πολύ νευρικοί και δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες που είχαμε ώστε να πάμε τουλάχιστον το ματς στο τάι μπρέικ. Ο Παμβοχαϊκός είχε πιο πολλές λύσεις στην επίθεση. Δεν το βάζουμε κάτω. Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία αλλά συνεχίζουμε την προσπάθεια για να μείνουμε στην 8αδα. Πάμε σε απρόβλεπτο φινάλε και πρέπει να πάρουμε ότι καλύτερο μπορούμε στα ματς που απομένουν».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Πήραμε μία μεγάλη νίκη. Ισως να ήταν το πιο κρίσιμο ματς για την ομάδα μου διότι αλλάζει πάλι την ψυχολογία προς τα επάνω. Μετά την 10η αγωνιστική έχουμε κάνει μόνο δύο ήττες από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ και αυτό δείχνει πολλά. Είχαμε μείνει πολύ πίσω στον Α΄ γύρο αλλά καλύψαμε την διαφορά μετά την 8αδα και τώρα θέλουμε να εδραιωθούμε με ένα καλύτερο πλασάρισμα. Εχυμε μπροστά μας τρεις δύσκολους αγώνες αλλά από όλους μπορούμε να πάρουμε βαθμούς. Τώρα θέλουμε να νικήσουμε τον Ηρακλή. Δεν έχουμε μεγάλες αποστάσεις με τον Ηρακλή και δικαιούμαστε να ελπίζουμε σε ένα τρίποντο που θα μας φέρει σε θέση ισχύος».

Ο Ηρακλής με Αρμενάκη πήρε πολύτιμο τρίποντο, 3-0 την Παναχαϊκή

Εύκολη όσο και πολύτιμη νίκη με 3-0 σετ σημείωσε ο Ηρακλής στη Μίκρα επί της ουραγού Παναχαϊκής και έπιασε τους 31 βαθμούς που τον διατηρεί σταθερά μέσα στην πρώτηα τετράδα της βαθμολογίας. Κορυφαίος του Ηρακλή ήταν ο Απόστολος Αρμενάκης.

Ο Ηρακλής πήρε πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ. Η Παναχαϊκή πάλεψε για να πάρει το 3ο σετ αλλά δεν τα κατάφερε καθώς με ένα χαμένο σερβίς του Οράμας και ένα μπλοκ του Αρμενάκη στον Σαλαβασίδη τελείωσε το σετ 27-25 και έτσι τελείωσε ο αγώνας. Νωρίτερα στο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε 14-9 αλλά η Παναχαϊκή με τον Ντόνη στο σερβίς και τον Κωστόπουλο στην επίθεση ισοφάρισε 15-15. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο και η Παναχαϊκή έφτασε σε σετ μπολ 24-23 με τον Κωστόπουλο. Ο ίδιος έχασε το σερβίς (24-24) και ο Σμαραγδής με μπλοκ έκανε το 25-24. Ο Σαλαβασίδης ισοφάρισε για την Παναχαϊκή 25-25 και τελικά με το χαμένο σερβίς του Οράμας και το μπλοκ του Αρμενάκη έγινε το 27-25.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Σταυριανίδης

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-13, 21-17, 25-21
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-14, 25-16
3ο σετ: 8-4, 16-15, 21-20, 27-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-16, 27-25) σε 66′

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Τζιουμάκας 8 (8/14 επ., 67% υπ. – 58% άριστες), Εφραιμίδης 6 (5/7 επ., 1 άσσος, 82% υπ. – 82% άριστες), Σμαραγδής 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (9/13 επ.), Αρμενάκης 16 (12/17 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 87% υπ.), Μπαμπαλιούτας (λ), Σκαρλατίδης, Φωτιάδης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Κατσιαφλάκας 1 (1/5 επ.).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤ. (Σταματόπουλος): Ντόντης 11 (10/20 επ., 1 άσσος), Σαλαβασίδης 8 (8/21 επ., 61% υπ. – 43% άριστες), Παπαδόπουλος, Λιβαθηνός, Κωστόπουλος 12 (10/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 58% άριστες), Οράμας 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 64% υπ. – 50% άριστες), Χριστιάς.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Γνωρίζαμε ότι ο αντίπαλος μας ήταν χαμηλής δυναμικότητας. Δοκιμάσαμε διάφορα σχήματα μέσα στο παιχνίδι. Λίγο στο 3ο σετ εφησυχάσαμε και έκανα και κάποιες αλλαγές και πήγε το ματς στη κόντρα. Κρατάμε το τρίποντο. Η συνέχεια είναι αρκετά δύσκολη παίζουμε εκτός με τον Παμβοχαϊκό, είναι ένα ματς τετράδας. Νομίζω πως με ένα θετικό αποτέλεσμα θα έχουμε πιθανότητες για να είμαστε μέσα στην τετράδα. Όμως θεωρώ πως κάθε βαθμός από εδώ και πέρα είναι πολύτιμος για τη μάχη που δίνουμε».

Ο λίμπερο του Ηρακλή Αντώνης Μπουράκης είπε: «Πιστεύαμε και θέλαμε αυτό το τρίποντο. Κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο, προσπαθήσαμε το είδαμε σοβαρά και παίξαμε καλά. Με εμπιστεύτηκε ο προπονητής και μου έδωσε ευκαιρία να παίξω και πιστεύω πως πήγαν όλα καλά».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Σταύρος Σταματόπουλος είπε: «Κάνουμε την προσπάθεια μας μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου. Προσπαθήσαμε να πάρουμε ένα σετ που θα μας έβαζε στον αγώνα αλλά ο Ηρακλής είχε κίνητρο και λύσεις και νίκησε δίκαια».