Χαρίλαος Τρικούπης: Ήττα στο φινάλε από την πρωταθλήτρια, Καστοριά

Την εκτός έδρας ήττα από την πρωτοπόρο ομάδα του ομίλου Καστοριά γνώρισε η ομάδα μας τη Κυριακή το απόγευμα (30/4) με 87-76.Πολύ καλή εμφάνιση από την ομάδα μας η οποία μέχρι 4′ περίπου πριν το φινάλε της αναμέτρησης βρισκόταν στη διεκδίκηση της νίκης και τελικά προδώθηκε από τη μεγάλη της αστοχία στις ελεύθερες βολές και τις κακές επιλογές στις τελευταίες επιθέσεις.Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη ήττα για την ομάδα μας και συνολικά η 15η στο φετινό πρωτάθλημα.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την ομάδα μας με μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75.Αρκετά εύστοχοι και οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή το Κυριακόπουλο με αποτέλεσμα το σκορ να κυμανθεί σε υψηλά επίπεδα στη πρώτη περίοδο.Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη τη πρώτη περίοδο και να έχουμε συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ και τους φιλάθλους (που γέμισαν το κλειστό της Καστοριάς) να παρακολουθούν ένα πολύ όμορφο και δυνατό παιχνίδι.Τελικά η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε την ομάδα μας να προηγείται με βραχεία κεφαλή 25-27.

Στη δεύτερη περίοδο οι άμυνες έσφιξαν περισσότερο (κυρίως αυτή της Καστοριάς) με το παιχνίδι να γίνεται πιο σκληρό.Οι γηπεδούχοι <<ταϊζοντας>> τους ψηλούς της (Μπένα και Τσότσο) κατάφεραν να φορτώσουν με φάουλ τους δικούς μας ψηλούς (Ψάλτου και Γεωργιάδη) με αποτέλεσμα ο κόουτς Δημητριάδης να αναγκαστεί να παίξει με χαμηλά σχήματα.Οι γηπεδούχοι εκμεταλευόμενοι τις πολλές άστοχες βολές της ομάδας μας και τη μεγάλη τους ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75 κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί στο τέλος του ημιχρόνου και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 48-40.

Εκπληκτική τρίτη περίοδος για τους παίχτες μας σε άμυνα και σε επίθεση.Με κύριο όπλο τους τη πολύ καλή άμυνα τους ανάγκασαν τη Καστοριά να υποπέσει σε πολλά λάθη και να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο πετυχαίνοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό.Έτσι η ομάδα μας ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και κατάφερε μάλιστα να πάρει και το προβάδισμα ακόμη και με 7 πόντους διαφορά <<παγώνοντας>> το γήπεδο της Καστοριάς.Σε αυτό το σημείο όμως έγιναν δύο συνεχόμενες επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση με 2 βιαστικά σουτ τριών πόντων από τον Παπαδιονυσίου που βρήκαν σίδερο με αποτέλεσμα να χαθεί μεγάλη ευκαιρία για ακόμη μεγαλύτερη αύξηση της υπερ μας διαφοράς.Τελικά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν βρίσκοντας λύσεις και από το μεγάλο βάθος του πάγκου τους και με τη λήξη της τρίτης περιόδου κατάφεραν να μειώσουν σε 65-67.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο έγινε πραγματικό ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.Η ομάδα μας διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ μέχρι περίπου 5′ πριν το φινάλε με 71-73 ενώ λίγο αργότερα το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 75-75.Κάπου εκεί οι παίχτες της γηπεδούχου ομάδας έδειξαν περισσότερη συγκέντρωση και έχοντας περισσότερο καθαρό μυαλό έτρεξαν ένα σερί 12-1 και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη που τους έδωσε και μαθηματικά την άνοδο στην Α’2 Εθνική Κατηγορία.Βέβαια η διαφορά στο σκορ μπορεί να θεωρηθεί και πλασματική καθώς η ομάδα μας έστειλε την ομάδα της Καστοριάς στις βολές με σκοπό να σταματήσει το χρόνο ενώ δεν δόθηκαν και τρία φάουλ-βολές σε Παπαδιονυσίου,Μουράτογλου και Ιωάννου με το σκορ στο 75-75,77-75 και 79-75 αντίστοιχα.

Η ομάδα μας κρατάει από αυτό το παιχνίδι τη πολύ καλή της παρουσία και το όμορφο μπάσκετ που έπαιξε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.Επόμενη αγωνιστική τη προσεχή Κυριακή 7/5 στην έδρα μας κόντρα στον Σ.Φ.Κ Πιερικό/Αρχέλαο.Είναι το προτελευταίο εντός έδρας παιχνίδι για αυτή τη σεζόν και με νίκη η ομάδα μας εξασφαλίζει και μαθηματικά την παραμονή της στη κατηγορία και για τη νέα αγωνιστική περίοδο και γιαυτό καλούμε το φίλαθλο κοινό της πόλης μας να δώσει δυναμικό παρών στο κλειστό Δακ Μεσολογγίου τη Κυριακή στις 17:00.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την ομάδα της Καστοριάς για τη φιλοξενία που παρείχε στην αποστολή και το φίλαθλο κοινό του συλλόγου μας που παραυρέθηκε στο κλειστό γήπεδο της Καστοριάς.Επίσης θα θέλαμε να τους συγχαρούμε για την άξια άνοδο τους στην Α’2 Εθνική Κατηγορία και να τους ευχηθούμε ανάλογες επιτυχίες και στο μέλλον.