Basket League: Ήττα για τον Κόροιβο Αμαλιάδας

Ο Πανιώνιος Βίκος Cola με την εντός έδρας νίκη του επί του Κοροίβου (70-59) διατήρησε τις ελπίδες του για παραμονή στην STOIXIMAN.GR Basket League. Δύο ήταν τα «κλειδιά» για την τέταρτη επικράτηση του «Ιστορικού» στις πρώτες 17 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου. Η εξαιρετική άμυνα του, που κράτησε πολύ χαμηλά ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο μια επιθετική ομάδα, όπως του συγκρότημα της Ήλιδας και η πολύ καλή εμφάνιση του Τάϊρον Μπρέϊζελτον στο ντεμπούτο του με τον Πανιώνιο Βίκος Cola.

Ο 32χρονος Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 23 πόντους με 12/12 βολές. Τον Μπρέϊζελτον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ζήσης Σαρικόπουλος, Νίκος Δίπλαρος. Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με 24-19, 3’ και 10’’ μετά την έναρξη της συνάντησης, όμως, ο Κόροιβος με σερί 9-0 με δύο καλάθια του Κέβιν Λάνγκφορντ (που έκανε ντεμπούτο με τους φιλοξενούμενους), προσπέρασε με 28-24, 3’ και 55’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με πρωταγωνιστή τον Μπορίς Νταλό, ο Πανιώνιος Βίκος Cola ισορρόπησε την κατάσταση και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους δύο αντιπάλους ισόπαλους (32-32).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με… τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) του Νίκου Δίπλαρου, προηγήθηκαν με 44-38, με 3’ και 27’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Με σερί 6-0 στα τελευταία δύο λεπτά, ο Πανιώνιος Βίκος Cola, ολοκλήρωσε την τρίτη περιόδο με διψήφια διαφορά (50-39) και ένα σημαντικό πλεονέκτημα για την συνέχεια της συνάντησης.

Η ομάδα της Ήλιδας επιχείρησε να αντιδράσει και με σερί 7-0 (με δύο καλάθια του Τράβις Κον και τρίποντο του Μάρκους Πόσλεϊ) μείωσε στους τέσσερις (50-46), 8’ και 44’’ πριν την λήξη του αγώνα. Η απάντηση των «κυανέρυθρων» ήταν άμεση. Ο Πανιώνιος Βίκος Cola κυριάρχησε στο επόμενο πεντάλεπτο. Mε επιμέρους σκορ 18-6 με οκτώ πόντους του Μπράϊζελτον και τρίποντο του Βαγγέλη Σακελλαρίου, ξέφυγε με 16 (68-52) με 3’ και 9’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης και έφτασε με άνεση στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 32-32, 50-39, 70-59

Ντίνος Καλαμπάκος (προπονητής Κοροίβου): «Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο για τη νίκη του. Ήταν δίκαιη. Ήταν πιο αποφασισμένος, έτοιμος πνευματικά και ψυχολογικά από εμάς. Στο πρώτο ημίχρονο εμείς καταφέραμε να μπούμε λίγο στον ρυθμό και στην ταχύτητα, δυστυχώς το τρίτο δεκάλεπτο ήταν τραυματικό για μας και μας έκανε πολύ μεγάλο κακό. Στο τέταρτο δεκάλεπτο κλείσαμε λίγο την διαφορά, αλλά όταν ο αντίπαλος έχει πάρει μεγάλο προβάδισμα νωρίτερα, με ένα, δύο λάθη δικά σου, ξεφεύγει πάλι στο σκορ.

Το τραγικό για μας ήταν ότι είχαμε βάλει 38 πόντους στα πρώτα 30’ και έτσι δεν μπορείς να κερδίσεις παιχνίδι. Δυστυχώς δεν ήμασταν έτοιμοι, πνευματικά και ψυχικά να αντιμετωπίσουμε έναν αγώνα που ίσως μας έδινε την κατηγορία από τώρα. Έρχεται μια τετράδα πολύ δύσκολων αγώνων για μας, προσπαθήσαμε να πείσουμε τα παιδιά ότι η σημερινή συνάντηση είναι μια τεράστια ευκαιρία να ξεμπλέξουμε. Όσο λογικό και εάν φαίνεται ότι ο Κόροιβος θα ξεμπλέξει 10 αγωνιστικές πριν την λήξη του πρωταθλήματος, με δεδομένο ότι πέρυσι φτάσαμε στην τελευταία αγωνιστική για να σωθούμε. Είχαμε την ευκαιρία μας, την χάσαμε.

Το στενάχωρο είναι όπως συνέβη και στα Τρίκαλα, έτσι και σήμερα δεν καταφέραμε να είχαμε την εικόνα που πρέπει, την διάθεση και την ψυχολογία. Και θα πρέπει να βρούμε τα αίτια της κακής εικόνας που είχαμε για περίπου είκοσι λεπτά.

Πάρα πολύ με ενοχλεί ότι η ομάδα έβαλε 37 πόντους σε 30’. Οι δικές μου ομάδες δεν μπορούν να έχουν τέτοια προσέγγιση αγωνιστική. Είτε φοβήθηκαν, είτε μπλόκαραν ψυχολογικά. Θα το δούμε από αύριο. Βρισκόμαστε σε δύσκολη κατάσταση, γιατί η σειρά των αγώνων που έρχεται δεν μας ευνοεί. Οι αντίπαλοι δυναμώνουν, ο Πανιώνιος δείχνει πολύ καλύτερος με τις προσθαφαιρέσεις που έγιναν. Από ότι μαθαίνουμε το ίδιο γίνεται στα Τρίκαλα. Θα γίνει μεγάλος αγώνας. Ελπίζουμε ο αριθμός οκτώ να είναι σωτήριος».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Πανιωνίου Βίκος Cola): «Συγχαρητήρια στα παιδιά και για την πνευματική ετοιμότητα τους και για ένα άλλο στοιχείο που το αναδεικνούουν με το πέρασμα του χρόνου ως ψυχικό χάρισμα, το οποίο είναι η αντοχή τους στην πίεση. Έχουν αναπτύξει μια ψυχική και πνευματική «σκληράδα», στοιχεία εντελώς απαραίτητα για να καταφέρουμε να φτάσουμε μέχρι το τέλος.

Ως προς το αγωνιστικό δύο ήταν τα στοιχεία που χαρακτήρισαν το παιχνίδι μας και έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα. Το ένα ήταν η πολύ αποτελεσματική άμυνα και ο ξεκάθαρος αμυντικός προσανατολισμός στο περιφερειακό παιχνίδι του Κοροίβου και στην επιθετική δεινότητα τριών παικτών στο «ένας εναντίον ενός» των τριών πρώτων σκόρερ της ομάδας, Κάρσον, Πόσλεϊ και Κον. Τους κρατήσαμε σε μονοψήφιο νούμερο.

Το ένα κομμάτι είναι η αμυντική προσαρμογή μας. Το άλλο κομμάτι ήταν μια αναπροσαρμογή του δικού μας επιθετικού σχεδιασμού στο δεύτερο ημίχρονο όταν αποφασίσαμε να πάμε σε γρήγορο ρυθμό, ενώ ο αρχικός σχεδιασμός ήταν να ελέγξουμε τον ρυθμό σε χαμηλό τέμπο και λίγες κατοχές. Έγινε μια αλλαγή στο ημίχρονο και όπως φάνηκε από την επιθετική παραγωγικότητα μας και την αντίδραση του Κοροίβου, μας βοήθησε.

Καλή συνέχεια στον Κόροιβο, καλή συνέχεια στον Ντίνο προσωπικά, καλή επιστροφή. Θα ήθελα να αφιερώσω την αποψινή νίκη στον Κρις ΜακΝίλι, ένα παιδί που μας βοήθησε πάρα πολύ και θα μείνει εκτός για το υπόλοιπο πρωτάθλημα λόγω τραυματισμού. Ένα παιδί που τον χαρακτηρίζει ο επαγγελματισμός και το ήθος του και του ευχόμαστε καλή επιτυχία και καλή συνέχεια.

Για τον αριθμό των νικών που δίνει την παραμονή: «Προετοιμαζόμαστε για να κάνουμε το καλύτερο δυνατό σε κάθε αγώνα μας».