Basket League: Ο Κόροιβος Αμαλιάδας νίκησε με 78-71 τον Προμηθέα Πάτρας

Επιστροφή στις νίκες για τον Κόροιβο που ήταν ο μεγάλος νικητής στο πελοποννησιακό ντέρμπι καθώς επικράτησε με 78-71 του Προμηθέα Πάτρας για τη 10η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Η ομάδα της Ήλιδας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από πέντε διαδοχικές ήττες ενώ οι Πατρινοί για τρίτη σερί αγωνιστική δεν καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη.

Για τον Κόροιβο που σούταρε μα 50% εντός παιδιάς, οι Ντεκόζι, Κάρσον και Πόσλεϊ σημείωσαν μαζί 56 πόντους. Από την άλλοι Πατρινοί δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις 20 ασίστ που είχαν ενώ σούταραν με 39% εντός παιδιάς.

Θα πρέπει να σημειωθεί πως στα 45” για το φινάλε το γήπεδο της Ήλιδας… πάγωσε από τον τραυματισμό του Διονύση Σκουλίδα. Ο νεαρός αθλητής του Κόροιβου έπεσε με δύναμη πάνω στον Φαγιέ, ζαλίστηκε και έπεσε στο έδαφος. Άμεσα του παρασχέθηκαν οι απαραίτητες βοήθειες και μετά από λίγα λεπτά σηκώθηκε -και αποχώρησε0 υποβασταζόμενος κερδίζοντας το χειροκρότημα όλου του γηπέδου.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς κάτοχο και καμία από τις δύο αντιπάλους να μη μπορεί να ξεφύγει πάνω από δύο πόντους. Οι πατρινοί, ωστόσο με το εύστοχο τρίποντου του Χολ στο φινάλε του δεκαλέπτου έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 18-17.

Ο Σταύρος Τουντζιαράκης με τέσσερις δικούς του πόντους στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου έβαλε για πρώτη φορά το Προμηθέα μπροστά στο σκορ με 22-17 αλλά και 24-19. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι στη συνέχεια με αποτέλεσμα η ομάδα της Ήλιδας να τρέξει ένα σερί 8-0 με τρίποντα τον Ντεκόζι και Πόσλεϊ και καλάθι του Χάινς, με αποτέλεσμα να προσπεράσει με 27-24 στο 15′.Ο Λίποβι σημείωσε τους έξι από τους επτά επόμενους πόντους της ομάδας του που ισοφάρισε σε 31-31 στο 18′, όμως το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 35-31 με τον Κάρσον να σκοράρει στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Αυτή η διαφορά όμως του Κόροιβου καλύφθηκε πολύ γρήγορα από τους φιλοξενούμενους που στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έτρεξαν ένα σερί 6-0 προσπερνώντας με 37-35. Με ένα σερί 7-0 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με 46-40 στο 28′ όμως ο Χολ με νέο δικό του τρίποντο έφερε και πάλι στις δύο ομάδες σε απόσταση ενός πόντου (47-46) με τον Κόροιβο ωστόσο να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 51-48.

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου. Με τον Προμηθέα να κάνει διαδοχικά λάθη -ενώ έχασε και τον Λίποβι που τραυματίστηκε-, έτρεξαν ένα σερί 10-0 και ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα καθώς στο 33′ προηγήθηκαν με 61-48. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο σκορ συντηρώντας τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους, όμως ο Προμηθέας είχε απαντήσεις. Με ένα μικρό σερί 6-0 μείωσε σε 70-66 στα 2’23 για το φινάλε «μπαίνοντας» εκ νέου στο παιχνίδι. Ο Κόροιβος ωστόσο είχε ψυχραιμία και με κάρφωμα του Χάινς προηγήθηκε εκ νέου με 76-67 με 1’11” για το φινάλε και ενώ είχε προηγηθεί ένα μπλοκ του Ντεκόζι που προκάλεσε διαμαρτυρίες στους Πατρινούς που κατέληξαν σε τεχνική ποινή. Μετά από νέο λάθος του Προμηθέα, ο Σπυριδωνίδης με 2/2 βολές έστειλε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (78-67). Μετά από το περιστατικό με τον Σκουλίδα οι παίκτες επέστρεψαν στο παρκέ, με τον Κόροιβο να συντηρεί την υπέρ του διαφορά και να φτάνει στη νίκη με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-31, 51-48, 78-71

Μάκης Γιατράς (Προπονητής Προμηθέα): «Κάναμε την τρίτη συνεχόμενη ήττα και το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι είναι ηλίθιο αυτό το πράγμα. Συγχαρητήρια στον Κόροιβο γιατί έδειξε ότι το θέλει πολύ και το πάλεψε. Εμείς προσπαθήσαμε να ελέγξουμε τον ρυθμό, ειδικά στο α’ ημίχρονο, στο β’ ημίχρονο γύρισε το παιχνίδι με πιο χαμηλά σχήματα. Ήταν μία κακή εμφάνιση για την ομάδα μου και μην ρωτήσετε για διαιτησίες στα παιχνίδια, φαίνονται από τα σφυρίγματα. Συγχαρητήρια στον Κόροιβο, πιστεύω ότι θα παραμείνει στην κατηγορία και ο Προμηθέας θα βρει το δρόμο του».

Ντίνος Καλαμπάκος  (Προπονητής Κοροίβου): «Ευτυχώς κλείσαμε καλά την χρονιά. Προερχόμασταν από έξι ήττες και μας είχαν πειράξει πολύ, ειδικά η ήττα με τον ΠΑΟΚ και η ήττα με την Λάρισα. Ευτυχώς έγινε αυτό σήμερα, εκμεταλλευτήκαμε και την έδρα μας με τον κόσμο και πήγαν όλα καλά. Ο Προμηθέας ήρθε λίγο μαγκωμένος εδώ. Εγώ είναι ευτυχισμένος που τελειώσαμε έτσι την χρονιά, ήταν ένα από τα παιχνίδια που από την αρχή της χρονιάς δεν υπολογίζαμε να το κερδίσουμε. Ο Προμηθέας παρά τις ήττες πιστεύω ότι θα είναι τελικά η έκπληξη της χρονιάς. Εμείς από αύριο θα προσπαθήσουμε και το νέο ‘κοντό’ παίκτη στην θέση του Ντίκερσον, γιατί δεν κρύβω ότι ήταν δύσκολοι οι δύο τελευταίοι μήνες. Να δούμε τα λάθη μας, όπως ήταν λάθος δικό μου που επέμενα να μείνει ο Ντίκερσον. Ευτυχώς κερδίσαμε σήμερα και θα μπορέσουμε με περισσότερη σύνεση να συνεχίσουμε. Καλή χρονιά σε όλους».