Basket League: Νίκη-τετράδας για τον Προμηθέα – Ήττα για τον Κόροιβο Αμαλιάδας

Με «όπλο» την άμυνα του ο Προμηθέας επιβλήθηκε στην Πάτρα του Πανιωνίου Βίκος Cola (69-58) και παρέμεινε με αξιώσεις στην διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League.

Οι γηπεδούχοι με την εξαιρετική άμυνα τους ανάγκασαν τους «κυανέρυθρους» να σουτάρουν 1/21 τρίποντα και να κάνουν 12 λάθη. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Λάνγκστον Χολ με 13 πόντους και 8 ασίστ και ο Μουχάμεντ Φαγιέ, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Η αναμέτρηση συνοδεύτηκε και από ρεκόρ. Ο Λευτέρης Μαντζούκας του Προμηθέα έγινε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με δύο βολές ο νεότερος σκόρερ στο επαγγελματικό πρωτάθλημα σε ηλικία 14 ετών, 7 μηνών και 6 ημερών.

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε καλύτερα στην συνάντηση και με τρία τρίποντα των Φαγιέ, Χολ και Χρήστου Σαλούστρου προηγήθηκε με νταμπλ σκορ και διψήφια διαφορά (20-10), 2’ και 20’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Με νέο τρίποντο του Φαγιέ ο Προμηθέας ξέφυγε με 12 (28-16) στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου.

Ο Πανιώνιος Βίκος Cola αντέδρασε και βελτιώνοντας την άμυνα του μείωσε σε 31-26 στο 18’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δύο καλάθια των Τουρέ Μάρι, Χολ και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +9 (35-26).

Με καλάθι του Σταύρου Τουτζιαράκη και γκολ φάουλ του Μίλαν Μιλόσεβιτς, ο Προμηθέας προηγήθηκε ξανά με 12 (40-28) στο 22’. Ο Χολ με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα ανέβασε την διαφορά στους 13 (45-32) τέσσερα λεπτά αργότερα. Με +15 (55-40), προηγήθηκε για πρώτη φορά η ομάδα της Πάτρας, με 7’ και 50’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης με καλάθια των Χολ, Μιλόσεβιτς, και διατήρησε τον έλεγχο έως την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 35-26, 51-40, 69-58.

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Πανιωνίου Βίκος Cola): «Συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη δίκαιη νίκη του. Εμείς πριν από το παιχνίδι είχαμε έναν αμυντικό σχεδιασμό απέναντι σε μια ομάδα με βάθος, ταλέντο, φιλοσοφία και αρχές στο παιχνίδι της. Η προτεραιότητά μας ήταν ο έλεγχος του ρυθμού και των ριμπάουντ, γνωρίζοντας εξ αρχής την ικανότητα του Προμηθέα στα επιθετικά ριμπάουντ.

Είχαμε πει να ελέγξουμε τον ρυθμό, αποφεύγοντας, παράλληλα, τις βιαστικές επιθέσεις και τα λάθη. Σε γενικές γραμμές είχαμε συνέπεια στο πλάνο μας με εξαίρεση ίσως το α΄ 10λεπτο της αναμέτρησης, όταν ξεκινήσαμε νωθρά. Στην συνέχεια ήμασταν πιο επιθετικοί στην άμυνα, όμως παρόλα αυτά βρεθήκαμε σε κακή επιθετικά ημέρα.

Ο Προμηθέας έπαιξε με ψηλά σχήματα, με τον Σαλούστρο στο «2» και με τον Μιλόσεβιτς στο «3«», με αποτέλεσμα να μην βρούμε λύσεις. Είχαμε και χαμηλά ποσοστά στο μακρινό σουτ, κάτι που μας στοίχισε. Παρόλα αυτά παραμένουμε αισιόδοξοι για το μέλλον, η ομάδα θα ενισχυθεί και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε να σώσουμε την παρτίδα στο τέλος.

Είμαστε ενωμένοι και αποφασισμένοι, έχουμε τον κόσμο δίπλα μας και σε γενικές γραμμές είμαστε ένα υγιές σωματείο. Θυμίζω ότι στο ξεκίνημα της σεζόν είχαμε να αντιμετωπίσουμε και την καθυστέρηση στο χτίσιμο της ομάδας.

Εύχομαι καλή επιτυχία στον Προμηθέα στην συνέχεια του πρωταθλήματος. Τέλος, θέλω να δώσω συγχαρητήρια και στον νεαρό μας αθλητή, Γιάννη Καρακεχαγιά, ο οποίος χωρίς να του δώσει κανείς κάποια οδηγία πήγε και έκανε φάουλ στον νεαρό αθλητή του Προμηθέα (σ. Μαντζούκα) για να τον στείλει στις βολές και να πετύχει τους πρώτους του πόντους στην Α1. Αυτό είναι το ήθος του Πανιωνίου γενικότερα».

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Κάναμε ένα κακό επιθετικό παιχνίδι. Αυτό έχει να κάνει και με τον Πανιώνιο, ο οποίος χαμήλωσε τον ρυθμό της αναμέτρησης. Πήγαμε το παιχνίδι σε ατομικές προσπάθειες και αυτό δεν ήταν αυτό που έπρεπε να κάνουμε. Ελέγχαμε μεν το παιχνίδι, όμως χάναμε και κάποια καλάθια στον αιφνιδιασμό, με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να ξεφύγουμε με ακόμη μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ.

Είμαι ευχαριστημένος από την άμυνα. Είχαμε πει πριν από το παιχνίδι ότι πρέπει να εστιάσουμε πάνω στον Σακελλαρίου και στον Τσούπκοβιτς. Κάναμε μια νίκη ακόμη και συνεχίζουμε. Ευχαριστούμε και τον κόσμο της Πάτρας, ο οποίος παρά τις ιδιαιτερότητες της ημέρας μας βοήθησε. Απομένουν, πλέον, 10 αγωνιστικές και θα πάμε για τη νίκη σε κάθε παιχνίδι.

Ειλικρινά εύχομαι στον Πανιώνιο να επιτύχει τους στόχους του. Ο Βαγγέλης (σ. Ζιάγκος) είναι ένα αξιόλογο παιδί, μιας νέας γενιάς προπονητών, ο οποίος δουλεύει σκληρά και έχει αλλάξει την ομάδα του Πανιωνίου προς το καλύτερο. Προσωπικά θεωρώ ότι δύσκολα θα περάσει ομάδα από τη Νέα Σμύρνη. Η Α1 χρειάζεται τον Πανιώνιο.

Σε ό,τι αφορά τον Λίποβι, δεν αγωνίστηκε σήμερα καθώς χθες ανέβασε πυρετό και νοσηλεύεται στο Νοσοκομείο. Αναφορικά με την συμμετοχή των Σκούφη και Μαντζούκα ταυτόχρονα στο τέλος, θέλω να επαναλάβω ότι τους πιστεύουμε και αυτούς, αλλά και άλλους νεαρούς μας παίκτες. Το θέμα είναι να μπαίνουν στο μέλλον και όταν θα καίει το παιχνίδι, δείχνοντας ότι μπορούν να βοηθήσουν και τότε. Πάνω σε αυτό δουλεύουμε καθημερινά με τα νέα παιδιά της ομάδας μας».

Ένα ξέσπασμα στο τελευταίο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου, που συνοδεύτηκε από σερί 20-0 ήταν αρκετό για τον Κολοσσό Η Hotels ώστε να κάνει την ανατροπή στο «Βενετόκλειο» απέναντι στον Κόροιβο και να φτάσει στη νίκη με 86-71 για την 16η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα της Ηλιδας κατάφερε για δυόμισι δεκάλεπτα να επιβάλει το ρυθμό της και να χτίσει διψήφιες διαφορές, όμως στο τέλος του τρίτοπυ δεκαλέπτου οι Ρόδιοι είχαν 6/6 τρίποντα με αποτέλεσμα να αλλάξουν πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Οι Ρόδιοι τελείωσαν έχοντας 13/33 τρίποντα και 9/33  δίποντα ενώ ο Κόροιβος είχε 12/24 τρίποντα και 13/28 δίποντα. Οι γηπεδούχοι ωστόσο μάζεψαν 14 περισσότερα ριμπάουντ (39-25) είχαν λίγα λάθη (6-10) ενώ μοίρασαν και τρεις παραπάνω ασίστ (16-13).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας από το ξεκίνημα προβάδισμα στο σκορ (2-7 στο 2′). Ωστόσο εκείνο που έκανε τη διαφορά ήταν τα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75μ. Μέσα σε λιγότερο από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά η ομάδα της Ήλιδας είχε 5/7 τρίποντα με τους Κον (2), Κάρσον (2) και Σπυριδωνίδη με αποτέλεσμα να ξεφύγει με +12 στο 9′ κάνοντας double score (12-24, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο με 26-15.

Ο Κόροιβος συνέχισε να έχει το προβάδισμα με τον Χάινς στο 12′ να στέλνει τη διαφορά στο +14 (18-32). Από εκείνο το σημείο όμως ακολούθησε ένα σερί 9-0 από τον Κολοσσό H Hotels που μείωσε σε 27-32 στο 15′. Ο Κόροιβος αντέδρασε (29-42 με τρίποντο του Πόσλεϊ στο 17′) και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα επτά πόντων από το 35-42.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους γηπεδούχους να κρατούν τον Κόροιβο για τριάμισι λεπτά δίχως σκορ και παράλληλα τρέχοντας ένα σερί 8-0 να παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με 43-42. Οι παίκτες του Ντίνου καλαμπάκου αντέδρασαν και έχοντας ένα επιμέρους σκορ 2-13 προσπέρασαν και πάλι (45-55) χτίζοντας παράλληλα και διψήφια διαφορά. Στα τέσσερα λεπτά ωστόσο που απέμεναν μέχρι και το φινάλε του δεκαλέπτου, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έτρεξε ένα εντυπωσιακό 20-0 (!) με έξι εύστοχα τρίποντα από τους Ουέαρ (3), Παπαδάκη, Χάρις και Μπρέι που την έφερε από το -10 στο +10 με το σκορ 65-55!

Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον τον έλεγχο του αγώνα με τον Κόροιβο να μειώνει σε 71-63 στο 33′ με τρίποντο του Πόσλεϊ, αλλά να μην έχει άλλες λύσεις. Ο Κολοσσός H Hotels συντήρούσε τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους ενώ στο 38′ έφτασε και στο +19 (86-67) που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα. Η ομάδα της Ρόδου έφτασε στη νίκη με 86-71 και με ρεκόρ 9-7 επέτρσεψε στην εξάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 35-42, 65-55, 86-71

Ντίνος Καλάμπάκος (προπονητής Κόροιβου): «Δεν έχω να πω πάρα πολλά πράγματα και θα μιλήσω για το παιχνίδι, γιατί όλα τα άλλα δεν με ενδιαφέρουν. Ήμασταν πολύ καλοί και τυχεροί στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν τα παιδιά του Κολοσσού αποφασισμένοι, έτρεξαν, πίεσαν, έγιναν πιο σκληροί και το κακό με εμάς είναι ότι δεν μπορέσαμε να ανταπεξέλθουμε. Είχαμε μείνει στη χαρά του πρώτου ημιχρόνου. Μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου γυρίσαμε το παιχνίδι, αλλά κλείνοντας το δεκάλεπτο ήταν καταστροφή. Εκεί, μας ξέφυγε το παιχνίδι και δεν μπορούσαμε να γίνουμε ανταγωνιστικοί για 40 λεπτά.

Έχουμε παράπονα από την ομάδα μας, σε θέματα συγκέντρωσης, όταν το ματς άλλαξε σε ρυθμό και κανόνες. Και θεωρώ ότι είναι άδικο για το καλό ξεκίνημα, να χάσουμε με 15 πόντους στο τέλος. Νομίζω ότι είναι άδικο για την προσπάθεια, αλλά έτσι είναι το παιχνίδι. Στράβωσε το κλίμα και η κατάσταση και το παράπονό μας είναι ότι δεν καταφέραμε να γυρίσουμε. Ξέραμε ότι ήρθαμε εδώ με λιγότερα παιδιά. Είχαμε μόνο δύο ψηλούς. Προσπαθήσαμε να τους προστατέψουμε και να μην πάθουμε το ίδιο με το Ρέθυμνο, αλλά αυτά που ρισκάραμε στο δεύτερο ημίχρονο μας γύρισαν μπούμερανγκ, γιατί φάγαμε μεγάλα σουτ. Όπως βάλαμε μεγάλα σουτ, έτσι φάγαμε. Ανθρώπινο και λογικό».

Για το τι μπορεί να κάνει ένας προπονητής όταν η αντίπαλη ομάδα βάζει μεγάλα σουτ: «Το παιχνίδι πολλές φορές σε οδηγεί σε λύσεις που δεν ξέρεις αν τις είχες σκεφτεί ή ήσουν έτοιμος. Το παιχνίδι μας είναι κατά 96% περιφερειακό. Τρέχουμε και σουτάρουμε πολύ, γιατί στο λόου ποστ είτε πάει μία μπάλα, είτε μία… χειροβομβίδα δεν πιστεύω να την πιάσει κάποιος. Δεν μας ενδιαφέρει να έχουμε τέτοιους παίκτες. Ο Κολοσσός ξέρει να τρέχει και να σουτάρει και είναι ομάδα που βάζει μεγάλα σουτ. Στον Άρη έβαλε μεγάλα σουτ και νίκησε, αλλά και σε εμάς στο τρίτο δεκάλεπτο… ξεπατώθηκε».

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού Η Hotels): «Ένα μικρό σχόλιο για τα παιχνίδι… Νομίζω ότι στο ξεκίνημα δεν το προσεγγίσαμε καθόλου σωστά. Ήμασταν χαλαροί αμυντικά και δώσαμε ρυθμό σε μια ομάδα που έχει ατομικό ταλέντο. Νομίζω, ότι από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου ανεβάσαμε την ένταση στην άμυνα και από εκεί και πέρα κάναμε ένα μυαλωμένο παιχνίδι, με άμυνα που στραγγάλισε τον αντίπαλο και επίθεση που είχε πλουραλισμό και πολλές όμορφες συνεργασίες. Είχαμε ιδιαίτερο κίνητρο σήμερα. Είμαι τέταρτη χρονιά προπονητής εδώ και δεν έχω αναφερθεί στα προηγούμενα χρόνια ποτέ… Ίσως επειδή στις οκτώ φορές που έχουμε παίξει με τη συγκεκριμένη ομάδα, την κερδίσαμε στις έξι. Οπότε δίναμε τόπο στην… οργή. Όμως, μερικές φορές όταν δεν μιλάς, αυτό εκλαμβάνεται ως αδυναμία.

Στην Αμαλιάδα είναι με διαφορά το χειρότερο γήπεδο, όσον αφορά τη φιλοξενία, που έχει δική μας ομάδα εκεί. Κάθε χρόνο, μετά το ματς διάφοροι τύποι μπαίνουν στο γήπεδο και βρίζουν εμάς, τις οικογένειες, τα σπίτια… Και δεν λέω για αυτά που ακούγονται κατά τη διάρκεια του ματς, αλλά για κόσμο που εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο, παρουσία και της αστυνομίας και της ασφάλειας και ουδείς τους παρενοχλεί. Περνάει από τον πάγκο μας ο καθένας και μας λέει ό,τι του έρθει στο κεφάλι. Χαρακτηριστικά, πέρυσι μετά το τέλος και τη νίκη και αυτό μπορεί να επιβεβαιωθεί από τον δημοσιογράφο της Nova…

Στη συνέντευξη που δίναμε στη Nova μέσα στον αγωνιστικό χώρο, εγώ και ο Βασιλόπουλος, ήταν 250 άτομα στο γήπεδο, οι οποίοι μας έβριζαν από το μισό μέτρο. Χωρίς κανένας από τη διοίκηση να πει και να κάνει κάτι. Και φυσικά κάθε χρόνο, ερχόμαστε στο όμορφο γήπεδο της Ρόδου, παρακολουθούμε την… όπερα, δεν μας ενοχλεί κανείς και φεύγουμε σαν φίλοι. Κάποια στιγμή πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε. Και αυτές οι τακτικές, που είναι προηγούμενων δεκαετιών, δεν μπορούν να συμβαίνουν πλέον στην Α1. Συγχαρητήρια στους παίκτες και συνεχίζουμε».

Για το αν είπε όλα αυτά, επειδή ενδεχομένως έγιναν παράπονα για τη φιλοξενία από τον Κόροιβο: «Το να πει κάποιος ότι δεν του φέρθηκαν καλά στη Ρόδο, μοιάζει με ανέκδοτο. Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που γίνεται τα τέσσερα χρόνια που πάμε εκεί. Φταίει το γεγονός ότι η συγκεκριμένη ομάδα κινδυνεύει και εμείς πάμε και κάνουμε διπλό; Και έχουν το άγχος; Εγώ εκφράζω αυτό που συμβαίνει και δεν μπορεί να τον αμφισβητήσει κανείς. Υπάρχουν μάρτυρες. Είναι γνωστά αυτά που έχουν γίνει εκεί και με άλλες ομάδες. Αλλά, κάποια στιγμή θα πρέπει να υπάρξει ένα όριο. Να μπούμε και εμείς να παίξουμε αυτόν τον ρόλο;».

Για το γεγονός ότι είναι το 300ό παιχνίδι του Κολοσσού στην Α1: «Εύχομαι τα καλύτερα σε αυτή την ομάδα. Το πιο σημαντικό είναι να παραμείνει σταθερή στις αρχές της και στην πορεία που έχει χαράξει. Τώρα, παίκτες και προπονητές έρχονται, γίνονται κομμάτι αυτής της ιστορίας. Έρχονται και φεύγουν. Το σημαντικότερο είναι η ομάδα».

Για τον Μπράντον Γιανγκ: «Ήρθε από τον Λίβανο που δεν έχει καμία σχέση η ένταση με το δικό μας πρωτάθλημα, μπήκε δυνατά στην προπόνηση, ενώ ήταν και 14 μέρες εκτός. Αισθάνθηκε μία ενόχληση στον αχίλλειο και δεν θέλαμε να ρισκάρουμε τη συμμετοχή του. Τώρα, με τη διακοπή μπροστά μας θα είναι πιο εύκολο να μπει σε έναν ρυθμό και να μας βοηθήσει».