Basket League: Σε τροχιά τετράδας ο Προμηθέας – Τρίτη και φαρμακερή του Κόροιβου σε διπλή παράταση

Την τέταρτη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα κατέκτησε ο Προμηθέας που επικράτησε με 89-81 του Γυμναστικού Λάρισας Φάρου στο κλειστό της Νεάπολης για την 15η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και παραμένει σε τροχιά τετράδας.

Μετά από τρία δεκάλεπτα που οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ η ομάδα της Πάτρας κατάφερε στην τέταρτη περίοδο να ανοίξει το σκορ και να χτίσει μια σημαντική διαφορά υπέρ της που τη βοήθησε να φτάσει στη νίκη.

Οι παίκτες του Προμηθέα τελείωσαν το παιχνίδι με 22/32 δίποντα και 10/25 τρίποντα, ενώ μοίρασαν 21 ασίστ. Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παραπάνω ριμπάουντ (38-33) δύο λιγότερα λάθη (12-14) ενώ σούταραν 14/34 δίποντα και 12/35 τρίποντα. Το εντυπωσιακό ωστόσο ήταν οι 25 πόντοι, έναντι μόλις 3 του Γυμναστικού, που είχε ο Προμηθέας στον αιφνιδιασμό.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (3-8) στο πρώτο τρίλεπτο. Η ομάδα της Λάρισας ωστόσο ισορρόπησε άμεσα το παιχνίδι καθώς με ένα σερί 6-0 προσπέρασε με 9-8. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία από τις δύο δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των τριών πόντων, με το φινάλε του δεκαλέπτου να τις βρίσκει ισόπαλες 25-25.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο αντιπάλους να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι τρέχοντας ένα σερί 7-0 προσπέρασαν με 39-45 στα 43” για το φινάλε του ημιχρόνου, όμως δύο τρίποντα από τους Μπάντερ και Φένερ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (45-45) στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Σάφτενααρ να σημειώνει οκτώ συνεχόμενους προσωπικούς πόντους προσπέρασε με +8 (57-49) στο 25′, ενώ ένα ακόμα τρίποντου του Παπαντωνίου έκανε το 60-51. Ο Προμηθέας προσπάθησε και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και έχοντας ένα επιμέρους σκορ 10-2 μείωσε σε 62-61 στο 29′ με καλάθι του Τουτζιαράκη. Το φινάλε ωστόσο του δεκαλέπτου βρήκε τους «πράσινους» στο +3 (64-61).

Η ομάδα της Πάτρας άρχισε την τέταρτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 9-1 που τον έβαλε μπροστά στο σκορ με 70-65. Ο ΓΛ Φάρος μείωσε σε 71-72 με τρίποντο του Βαβάτσικου όμως ένα νέο 8-0 του Προμηθέα τον έφερε στο +9 (71-80) στο 36′. Ένα νέο τρίποντο του Σαλούστρου έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (73-83) με τον Προμηθέα να διαχειρίζεται σωστά τη διαφορά και τον χρόνο και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να φτάνει στην επικράτηση με 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 45-45, 64-61, 81-89

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Γνωρίζαμε ότι έπρεπε να μείνουμε συγκεντρωμένοι και στα σαράντα λεπτά της συνάντησης, γιατί ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος θα αντιδρούσε, όπως και έγινε. Δυσκολευτήκαμε στο πρώτο ημίχρονο. Κάναμε, όμως, εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα τελευταίο δεκάλεπτο. Τα ποσοστά μας ήταν υψηλά και έτσι πήραμε τη νίκη.

Η βαθμολογική θέση μας δεν σημαίνει τίποτα. Πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθεια με την ίδια ένταση. Να δουλέψουμε σκληρά και να αφοσιωθούμε στον αγώνα, που ακολουθεί το ΕΚΟ All Star Game ’18, με αντίπαλο τον Πανιώνιο στην Πάτρα».

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Γυμναστικού Λάρισας Φάρου): «Δεν αντέξαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεχτήκαμε 28 πόντους και αυτό οφείλεται τόσο στο ταλέντο όσο και στην ποιότητα των παιδιών του Προμηθέα.

Εμείς όσες φορές προσπαθήσαμε να ξεκουράσουμε κάποιους από τους βασικούς μας παίκτες, δεχτήκαμε πόντους 5-0, 7-0 το όποιο είναι δύσκολο να γυρίσεις. Κάναμε πολλά τριποντά, λίγα περισσότερα από όσα θα έπρεπε και ήταν ένα στοιχείο που το είχαμε δουλέψει για το σημερινό παιχνίδι, αλλά δυστυχώς παρόλο που ήμασταν στην έδρα μας δεν είχαμε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Χάσαμε αρκετά ανοικτά σουτ .

Συνεχίζουμε έχοντας το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό μπροστά μας που για εμάς δεν έχει πολύ ενδιαφέρον. Θα προσπαθήσουμε να δουλέψουμε και να αφομοιώσουμε τα καινούρια παιδιά στην ομάδα και να αυξήσουμε το ροστερ και να είμαστε έτοιμοι και υγιείς για τα παιχνίδια μετά τον Παναθηναϊκό που θα είναι καθοριστικά για εμάς».

Ότι δεν κατάφερε να κάνει στην περίοδο 2014-15 κόντρα στα Τρίκαλα BC Aries και στην περσινή απέναντι στον Άρη σε ματς δύο παρατάσεων, το πέτυχε χθες ο Κόροιβος κόντρα στο Ρέθυμνο Cretan Kings.

Η τρίτη ήταν και φαρμακερή καθώς στις δύο προηγούμενες περιπτώσεις αγώνων του που κρίθηκαν στα 50 λεπτά, ήταν ο ηττημένος.

*Την περίοδο 2014-15 για τη 2η αγωνιστική, έχασε στα Τρίκαλα με 102-93 (Κάντζι 26π, 13ρ, Ινγκραμ 17 – Λόουερι 23, Αγγελόπουλος 14).

*Την περίοδο 2016-17 για την 6η αγωνιστική είχε χάσει εντός έδρας από τον Άρη με 94-99 σε παιχνίδι επίσης δύο παρατάσεων (Μπράουν 27, Χολ 24 – Μαρμπλ 28π, 10ρ, Κάμινγκς 27).

Στον αντίποδα το Ρέθυμνο Cretan Kings πρωταγωνίστησε για 2η φορά στην ιστορία του σε ένα θρίλερ δύο παρατάσεων όμως η τύχη του ήταν η ίδια και με την πρώτη περίπτωση. Ήταν στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος 2012-13 όταν έχασε στη Ρόδο από τον Κολοσσό H Hotels με 82-80 (Τσαλδάρης 22, Ντέντι 21 – Πέτγουεϊ 17, Μπράουν 14).

Το χθεσινό ήταν το 2ο φετινό παιχνίδι που κρίθηκε στις δύο παρατάσεις μετά από εκείνο του Παναθηναϊκού Superfoods με το Λαύριο Megabolt. Έτσι η φετινή Stoiximan.gr Basket League ισοφάρισε ήδη την αντίστοιχη περσινή επίδοση όταν δύο παιχνίδια κρίθηκαν σε διπλή παράταση. Τα περισσότερα που υπήρξαν σε μία σεζόν ήταν τα τρία τις σεζόν 1999-2000, 2006-07, 2012-13 και 2015-16.

Σε ατομικό επίπεδο, με τις δύο τάπες του ο Γιάννης Σαχπαζίδης έφτασε στη 2η θέση των κορυφαίων μπλοκέρ του Κόροιβου στην κατηγορία, τον Άαρον Ράουντι που άρχισε τη σεζόν στην Ήλιδα. Αμφότεροι έχουν από 13.