Champions League: Ανοι-Χ-τοί λογαριασμοί παντού!

Η Λίβερπουλ έριχνε… άσφαιρα, η Μπάγερν ήταν κυνική και διαβασμένη, με το 0-0 στο «Άνφιλντ» να αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς. Είχαν 12 τελικές και δύο στην εστία οι ρεντς.

Ανοικτούς λογαριασμούς για τις 13 Μαρτίου και τη ρεβάνς στο Μόναχο, άφησαν Λίβερπουλ και Μπάγερν Μονάχου, που αναδείχθηκαν ισόπαλες δίχως τέρματα στο «Άνφιλντ».

Το 0-0 σίγουρα είναι ένα δίκαιο αποτέλεσμα, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να είναι καλύτερη στα σημεία, να έχει τις ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο μέρος, με τα πυρά της όμως να αποδεικνύονται… άσφαιρα! Από τις 14 τελικές, μόλις οι δύο ήταν εντός εστίας!

Αντίθετα, η ομάδα του Κόβατς, ήταν κυνική, διαβασμένη, εξαιρετική στο ανασταλτικό κομμάτι και έγινε η πρώτη ομάδα φέτος που δεν δέχεται γκολ στην έδρα των «κόκκινων».

Επί της ουσίας, η ομάδα του Κλοπ εμφάνισε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Ένα εντελώς επιθετικό στο πρώτο μέρος, έχοντας δώδεκα τελικές, κάτι που άλλαξε στην επανάληψη, με τους «ρεντς» να φτάνουν μόλις δύο φορές σε θέση βολής προς την εστία του Νόιερ.

Σίγουρα, το αποτέλεσμα είναι ανοικτό, αλλά δίνει ισχνό προβάδισμα στην Μπάγερν ενόψει της ρεβάνς στο Μόναχο.

Με τον τερματοφύλακα Άντονι Λόπες να πραγματοποιεί εντυπωσιακές αποκρούσεις και την άμυνά της να αντέχει, η Λιόν κράτησε στο 0-0 την Μπαρτσελόνα στην πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων.

Μπορεί η Μπαρτσελόνα να κυριάρχησε απόλυτα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και να είχε 25 τελικές προσπάθειες, ωστόσο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Άντονι Λόπες και μοιραία κόλλησε στο 0-0 με τη Λιόν!

Δαιμονιώδης ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με φάσεις εκατέρωθεν, ωστόσο μετά την ανάπαυλα έπεσε το τέμπο, με τους γηπεδούχους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο με στόχο την αποφυγή της ήττας.

Η σημαντικότερη στιγμή πάντως ανήκε στους «λιονέ», με το σουτ του Τεριέ να καταλήγει στο δοκάρι (9’) κι αφού πρώτα ο Τερ Στέγκεν πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση. Προσπάθησε ο Μέσι στο δεύτερο μέρος, αλλά ήταν απελπιστικά… μόνος στην επίθεση των Καταλανών.