Με το δεξί ξεκίνησαν Παναιτωλικός, Γ.Ε.Α. και Προοδευτική

Η Γ.Ε.Αγρινίου ξεκίνησε τα playoffs της Α ΕΣΚΑΒΔΕ όπως πήγε και σε όλη την κανονική σεζόν. Με νίκη κόντρα στην αξιόμαχη Βόνιτσα με 76-59 στο ΔΑΚ Αγρινίου παρουσία αρκετών φιλάθλων. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 14-14. Στην δεύτερη περίοδο η ΓΕΑ κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά για το ημίχρονο 37-30. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πήραν μια διαφορά που έφτασε μέχρι και τους δεκαπέντε πόντους 56-41. Η Βόνιτσα αντέδρασε και μείωσε μέχρι τους εννεα αλλά η ομάδα του Αγρινίου είχε τις απαντήσεις στα κρίσιμα σημεία και έφτασε στην νίκη με 76-59.

Διαιτητές: Λεκατσάς- Μίγδος

Δεκάλεπτα: Α:14-14 Β:23-16 Γ:17-11 Δ:22-18

Γ.Ε.Αγρινίου(Σταμάτης): Γυφτάκης 10(2), Τάγκας 9, Λιόκαυτος, Σταμουλάκης 11(2), Σταμούλης 3, Δάρλας, Σταυρόπουλος 2, Ρέντζιος Β. 4, Τσώλος, Γεωργούλας 25(4), Τασόπουλος 12, Ρέντζιος Ν.

Βόνιτσα(Ζαβιτσάνος): Κακιούζης 11, Κοντογιάννης 17, Τζέφριος, Σπηλιάς, Πέρλης 10(2), Γεωργάκης, Σολδάτος 5, Θειακός 11, Βασιλάκος, Χάχαλος, Παπαγιάννης 5(1)

Μία ακόμη νίκη με πολύ καλή εμφάνιση και ευρύ σκορ σημείωσαν οι under 21 του Παναιτωλικού Γ.Φ.Σ. την Κυριακή το απόγευμα της 2ας Απριλίου στο ΔΑΚ Αγρινίου επί του ΚΑΟ Φιλοθέης με σκορ 95 – 39.
Παίζοντας από την αρχή με πολύ καλή άμυνα και έχοντας καλές επιλογές και ευστοχία στην επίθεση κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να χτίσουν μια διαφορά 28 πόντων. Έτσι με επιμέρους σκορ δεκαλέπτων 25-14 και 25-8 έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 50-22.
Ο αγώνας συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίχτες του Παναιτωλικού Γ.Φ.Σ κατάφεραν πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα να κουράσουν αρκετά τους αντιπάλους τους και να μεγαλώσουν τη διαφορά πράγμα που έδωσε τη δυνατότητα στο Θανάση Παπαθανασόπουλο να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους πιο μικρούς αθλητές των ομάδων ΜΙΝΙ 2002 και 2003 που είχε στη διάθεσή του στη δωδεκάδα του σημερινού αγώνα. Έτσι με σκορ δεκαλέπτων 19-8 και 26-9 το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε σε 95-39.

Διαιτητές : Ρουπακιάς – Ρήγαλος

Δεκάλεπτα : 25 – 14 , 25 – 08 , 19 – 08 , 26 – 09.

Παναιτωλικός Γ. Φ, Σ. (Παπαθανασόπουλος Αθ.) : Παπαθανασόπουλος Αλ. ,Τσατσούλης Α. 5 (1) , Πάρδος Μ. 4 , Τασούλης Α. 2, Παπαθανασόπουλος Δ. 18 (1) , Αργυρίου Ι. 17 (3) , Ραγκαβής Δ. 15 , Καραμπέρης Ε. , Μπαρλαγιάννης Ι. 10 , Σύρρος Α. 4 , Τσίρτσης Ε. 14 , Παπαθανασόπουλος Ι. 6 (1).
ΚΑΟ Φιλοθέης (Κατσούλας Αθ.) : Κατσιγιάννης Ν. 2, Γιαννάκος Κ. 3 , Κατσούλας Α. 3 , Γιαννάκος Β. 7 , Παππάς Θ , Σιαπλαούρας Π. 12 , Γκαρτζονίκας Α. , Λαζανάς Β. 12 .

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα playoffs η Προοδευτική, η οποία νίκησε τον Βαο Άρτας με σκόρ 67 – 53.

Οι παίχτες του Βασίλη Ζαρκάδα ξεκίνησαν το παιχνίδι νευρικά χάνοντας αρκετά εύκολά σουτ και σε συνδυασμό με την κακή περιφερειακή άμυνα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλοι με σκορ 15 – 15. Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να χτίζουν μικρές διαφορές αλλά στη συνεχεία να τις χάνουν εξαιτίας των «νεκρών» διαστημάτων που χαρακτήριζαν την απόδοση τους σε όλο το πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά με μια διαφορά πέντε πόντων.Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η ομάδα μας παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη και στις δύο άκρες του παρκέ και με ηγέτη τον Θανάση Ζαμπάρα που σκόραρε και μοίρασε την μπάλα εξαιρετικά , έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 46 – 42.Στο τελευταίο δεκάλεπτο τις λύσεις στους γηπεδούχους έδωσε ο Ακύλας Φραγγελάκης που μετά το 33ο λεπτό πέτυχε 7 από τους 10 πόντους της Προο δίνοντας σαφές προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα μας άνοιξε περισσότερο τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό 67 – 53. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Θανάσης Ζαμπάρας που σημείωσε 20 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ και ακολούθησαν ο Φραγγελάκης με 12 και ο Τσάσσης με 11.

Δεκάλεπτα: Α:15-15 Β:18-13 Γ:13-13 Δ:21-11

Προοδευτική(Ζαρκάδας): Ζαμπάρας 20(2) 10 ριμπάουντ, Τσάσσης 11, Διαμάντης 6, Καλαμπαλίκης 9 , Μακρής 2, Αραχωβίτης 7(1), Φραγκελάκης 12(1), Μπαλωμένος, Χαντζης, Κρητικός, Φωτόπουλος, Κατερινόπουλος

ΒΑΟ Αρτας(Ασπρούδης): Μπούγιας, Πετανίτης, Χριστογιάννης, Μπαϊδης, Κέφης, Δράκος, Φωτάκης, Λουκας, Ασπρούδης