Δόξα Λευκάδας: Έβαλε δύσκολα στον Π.Α.Ο.Κ. αλλά στο τέλος ηττήθηκε

Δυσκολεύτηκε αρκετά από την Δόξα Λευκάδας ο Π.Α.Ο.Κ. ο οποίος καθάρισε το ματς στην τέταρτη περίοδο (84-67), όταν και σοβαρεύτηκε.

Κάθε άλλο παρά εύκολη ήταν επικράτηση του Π.Α.Ο.Κ. επί της Δόξας Λευκάδος. Το τελικό σκορ 84-67 μπορεί να δείχνει κάτι τέτοιο αλλά στην πραγματικότητα οι Επτανήσιοι αποδείχθηκαν πολύ σκληρά «καρύδια» για τους Θεσσαλονικείς.

Εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν ήταν σε καλή ημέρα και ενδεχομένως είχαν δει λίγο περισσότερο χαλαρά το ματς και κατάφεραν να «μείνουν» στο ματς μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι όχι απλώς έμειναν στο σκορ, αλλά στην αρχή του παιχνιδιού είχαν και το προβάδισμα με τη διαφορά να φτάνει και τους δέκα πόντους.

Ο Π.Α.Ο.Κ. ήταν αρκετά άστοχος μέχρι τότε. Στη συνέχεια όμως όλα ήταν διαφορετικά. Οι Κόνιαρης, Πέινερς και Σάιμπερτ ευστόχησαν σε μια σειρά τριπόντων, και έδωσαν στην ομάδα τους την ώθηση που χρειαζόταν. Αποτέλεσμα αυτού του ξεσπάσματος ήταν η δεύτερη περίοδος να τελειώσει με ισοπαλία 42-42.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 42-42, 64-57, 84-67

ΠΑΟΚ: Κόνιαρης 6 (2), Μαργαρίτης 2, Σάιμπερτ 14 (1/7 τρίπ.), Πέινερς 16 (1), Κλάντον 16 (14 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 7, Τσόχλας 11 (2), ΜακΦάντεν 2, Μιλιένοβιτς 10, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Σκοτ 5 (1), Άμποτ 6 (3/10 σουτ), Ψαθάς 4, Ρόμπινσον 15 (3), Χάρις 6 (1), Πεταλωτής, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 4, Ταπούτος 12 (1), Ντόμπλας 3, Τσαλδάρης 10 (2).