Β’ Εθνική: Εκτός έδρας ήττα για τον Α.Ο. Αγρινίου – Συνεχίζει πρώτος ο Χαρίλαος

Για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας η ομάδα μας ηττήθηκε εκτός έδρας από το Ανατόλια με σκορ 75 – 62.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να χάνει στα πρώτα 45 δευτερόλεπτα με τραυματισμό το Γιώργο Μπερερή, όμως στο πρώτο δεκάλεπτο βρήκε λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 19 – 10. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 37 – 31. Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ έφτασε στο 58 – 40, ενώ στην τελική της αντεπίθεση η ομάδα μας μείωσε μέχρι τους 8 πόντους, όμως δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο και γνώρισε την ήττα.

Δεκάλεπτα: 10 – 19, 27 – 12, 21 – 9, 17 – 22.

Διαιτητές: Μελανίδης – Ντόγκας.

Σ.Α.Α.Κ. ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Πέτρος Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης, Πρωτούλης 19, Βλάχος 5(1), Ψυχίδης, Γαλανίδης 11(2), Ζαφειρούδης 2, Συμεωνίδης 3, Ξενιτίδης, Σταματογιάννης 7, Ζώτος 5, Βεργίνης 10(2), Καραποστόλου 13(3).

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 2, Μπερερής, Κυριλής Θ. 11(1), Μουρατίδης 8(1), Γκρέκας 12(2), Κυριλής Δ. 3, Τάσσος 14, Κασαμπαλής 4, Μήτσου 4, Σταύρου 4, Ρέντζιος, Τάγκας.

Μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας ολοκλήρωσε τον α’ γύρο ο Χαρίλαος Τρικούπης,επικρατώντας της Γέφυρας με 75-62, πριν ακολουθήσει το ρεπό του στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου μισού της σεζόν. Οι Μεσολογγίτες είχαν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και μάλιστα προηγήθηκαν σχεδόν με +20 (41-22, 20′) στο φινάλε του πρώτου μέρους, απλοποιώντας τα πράγματα ενόψει της συνέχειας. Χωρίς να αφήσουν το πόδι από το γκάζι, συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, για να φτάσουν τελικά στη νίκη με 75-62, την 12η σε 14 αγώνες, βάζοντας παράλληλα τέλος στο νικηφόρο σερί τριών αγώνων των φιλοξενούμενων.

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ-Κ.Σ.ΓΕΦΥΡΑΣ 76-52
Δεκάλεπτα: 21-11 20-11 18-14 17-16
Διαιτητές: Κρεσταινίτης-Μακρόπουλος
Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου (Δημητριάδης) : Γυφτάκης 2, Βουρνάς 16(1), Λειβαδάς, Ξηρός 3(1), Μουράτογλου 6, Περρωτής 15, Τριπολίδης Δ. 7(1), Καραγκιολίδης 7, Αδαμόπουλος 4, Παπαζήσης 2, Τριπολίδης Γ. 2, Πολίτης 12.
Κ.Σ.Γέφυρας (Ροδάς) : Νικολαίδης 12(1), Καζαμίας 6(2), Γιαμούκης 1, Κολοκοτρώνης 6(2), Γαρέζος 10(2), Παπαδόπουλος 1, Σιώπης 3(1), Σαραντίδης, Ταουσάνης 9, Μπρουσάλης, Ευσταθιάδης, Μπίσκας 4