Γ.Σ. Χαρίλαος Τρικούπης: Με ήττα ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος

Δυστυχώς για ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι (το τρίτο συνεχόμενο) η ομάδα μας παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών και γνώρισε ακόμη μια εκτός έδρας ήττα με 72-65 από την Ασπίδα Ξάνθης.Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα μας πλέον έπεσε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 23 βαθμούς και ρεκόρ 7-9.Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι αγωνιστήκαμε χωρίς τον τραυματία Γιώργο Παπαδιονυσίου.Ήταν μια δίκαιη νίκη για τους γηπεδούχους που έδειξαν ότι το ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι και το πήραν.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο παρκέ οι γηπεδούχοι έχοντας τον Γιώργο Ασημάκη σε εκπληκτική μέρα πήραν κεφάλι στο σκορ με 16-10 με την ομάδα μας να βρίσκει κάποιες σωστές επιλογές στην επίθεση και να καταφέρνει να ισοφαρίζει στο τέλος της πρώτης περιόδου σε 21-21.Ανάλογη εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ και την ομάδα μας να τους <<κυνηγάει>> και τελικά να καταφέρνει το 41-33 να το κάνει 41-38 κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου με buzer beater του Δημήτρη Μουράτογλου λίγο μπροστά από το κέντρο του γηπέδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες μας έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση για άμυνα και ελέγχοντας και τα ριμπάουντ κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά τους γηπεδούχους στο σκοράρισμα,χωρίς όμως να μπορέσουμε αυτό να το εκμεταλευτούμε καθώς στην επίθεση κάναμε πάρα πολλά επιπόλαια και αβίαστα λάθη μένοντας και εμείς αρκετή ώρα χωρίς σκορ.Έτσι η τρίτη περίοδος έληξε ξανά με τη ομάδα της Ξάνθης να είναι μπροστά (53-50).

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο οι παίχτες της Ξάνθης έδειξαν πως είχαν μεγαλύτερη θέληση για να κατακτήσουν τη νίκη, περισσότερες επιθετικές λύσεις και περισσότερο καθαρό μυαλό κάτι που δεν είχε η δική μας ομάδα.Το 53-50 έγινε μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα 61-54 και κάπου εκεί έδειξε η πλάστιγγα να γέρνει οριστικά προς τους γηπεδούχους που είχαν και την ένθερμη υποστήριξη των φιλάθλων τους που δημιούργησαν μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα.Η διαφορά μάλιστα λίγο αργότερα πήγε και στο +10 για την Ξάνθη (66-56) και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.Οι παίχτες μας απλώς στο υπόλοιπο διάστημα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και τελικά να ηττηθεί με 72-65.

Πλέον μετά από αυτή την ήττα το τοπικό ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στον Α.Ο.Αγρινίου (5/2 17:00) στην έδρα μας αποκτά χαρακτήρα ζωής ή θανάτου για την ομάδα μας και δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα πέρα από τη νίκη που θα μας δώσει μια βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τη διοίκηση της Ασπίδας Ξάνθης για την φιλοξενία που παρείχε τόσο στην αποστολή της ομάδας μας όσο και στους φιλάθλους μας που βρέθηκαν στο παλατάκι του Ευμοίρου και να τους συγχαρούμε για την εξαιρετική δουλειά που κάνουν τόσο στον αγωνιστικό όσο και στον εξωαγωνιστικό τομέα.

Επίσης θα θέλαμε να συγχαρούμε τους διαιτητές της χθεσινής αναμέτρησης κυρίους Ταρενίδη και Μελανίδη για την άψογη χθεσινή τους διαιτησία.