Mundial 2018-Α’ Όμιλος: Πρώτη και καλύτερη η Ουρουγουάη – Τρίτη η Σαουδική Αραβία

Με επιβλητική εμφάνιση, οι Λατίνοι επικράτησαν 3-0 της Ρωσίας (έπαιξαν και με 10 από το 38’) και την άφησαν στη δεύτερη θέση του ομίλου τους.

Πάρτι πρωτιάς για την Ουρουγουάη.

Στο ντέρμπι κορυφής του πρώτου ομίλου, η ομάδα του Ταμπάρες σάρωσε 3-0 την οικοδέσποινα Ρωσία, έχοντας το μαξιλαράκι δύο τερμάτων από το 23’ και παίζοντας με παίκτη περισσότερο από το 36’, λόγω της αποβολής του Σμολνίκοφ. Έτσι, την άφησε να αρκεστεί με τη δεύτερη θέση, που ωστόσο, πιθανόν να μην έχει και τόσο μεγάλο κέρδος, διότι διασταυρώνει με τον δεύτερο όμιλο, όπου θα πάρουν το εισιτήριο δύο εκ των Ισπανίας-Πορτογαλίας και Ιράν.

Τον δρόμο προς τη νίκη έδειξε ο Σουάρες στο 10’ με εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και το 2-0 έγινε στο 23’ με αυτογκόλ του Σέριτσεφ στην κόντρα που έβαλε στο μακρινό σουτ του Λαξάλτ. Το… κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 90’ με την προβολή του Καβάνι. Αυτή είναι η πρώτη φορά, που η Ουρουγουάη περνάει στην επόμενη φάση με το απόλυτο και χωρίς να έχει γκολ.

Η Σαουδική Αραβία παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ από την Αίγυπτο, πίεσε, ήταν πιο ορεξάτη και πήρε τη νίκη της τιμής (2-1) αφήνοντας τους «φαραώ» στο μηδέν.

Δικαιοσύνη στο 95′ για τη Σαουδική Αραβία!

Σε ένα αδιάφορο ματς κόντρα στην Αίγυπτο, η ομάδα του Πίτσι έδειχνε μεγαλύτερη διάθεση σε όλη τη διάρκεια του 90λέπτου και παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ από το γκολ του Σαλάχ στο 22′, κατάφερε να τα φέρει όλα τούμπα, με την ανατροπή να υπογράφεται στο 95′ με γκολ του Σαλέμ (2-1).

Η Σαουδική Αραβία είχε καταφέρει να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με αυστηρό πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Σαλμάν.

Έτσι, οι Σαουδάραβες επιστρέφουν με τρεις βαθμούς, τη στιγμή που η Αίγυπτος απογοήτευσε και πλέον κοιτά την επόμενη μέρα στην εθνική χωρίς τον Έκτορ Ραούλ Κούπερ.