SL1: Πρωταθλητής ο Π.Α.Ο.Κ. στους Κ-17, το πήρε στα πέναλτι!

Μετά από έναν φοβερό τελικό, που έληξε 3-3, ο Π.Α.Ο.Κ. κέρδισε στα πέναλτι τον Ολυμπιακό με 6-5 και πανηγύρισε έναν ακόμα τίτλο στα πρωταθλήματα υποδομών, στη Λαμία!

Ο Π.Α.Ο.Κ. είναι ο πρωταθλητής Ελλάδος Κ17, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να κερδίζει τον Ολυμπιακό με 6-5 στα πέναλτι, μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό που έληξε ισόπαλος 3-3 στην κανονική διάρκεια, και να κατακτάει έναν ακόμα τίτλο στα πρωταθλήματα υποδομών, μετά από εκείνον στους Κ19!

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν δύο φορές, με 1-0 χάρη σε γκολ του Σταμούλη με το… καλημέρα, αλλά και 2-1 ξανά με τον Σταμούλη νωρίς στην επανάληψη. Ενδιάμεσα, στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου, ο Π.Α.Ο.Κ. είχε ισοφαρίσει σε 1-1, με πέναλτι του Κούτσια.

Ενώ με διπλό «χτύπημα» και γκολ του Κεδίκογλου και ένα ακόμα πέναλτι του Κούτσια, οι Θεσσαλονικείς πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 72′. Ωστόσο, τρία λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με… γκολάρα του Κασέμι και το 3-3 να διατηρείται μέχρι τη λήξη.

Κάτι που συνέβη και στην ημίωρη παράταση, καθώς ο Π.Α.Ο.Κ. σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην… ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, οι παίκτες του Δημήτρη Μαυρογενίδη αστόχησαν τρεις φορές, την ώρα που οι αντίπαλοί τους αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και κάπως έτσι η ομάδα του Απόστολου Παπαβασιλείου πανηγύρισε την ανάδειξή της ως πρωταθλήτρια για τη φετινή σεζόν!