SL1 – Τέλος παιχνιδιού: Παναιτωλικός (0-1) Α.Ε.Κ.

Τέλος παιχνιδιού στο Αγρίνιο με την Α.Ε.Κ. να επικρατεί επί του Παναιτωλικού με 1-0.

90′ Σουτ του Γαλανόπουλου, έπεσε και έδιωξε ο Κνετ.

88′ Μακρινό σουτ του Ντάλσιο, μπλόκαρε ο Μπάρκας.

86′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ.Καταπληκτική σέντρα του Παουλίνιο, ο Λιβάγια έπιασε την καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Κνετ και το οριζόντιο δοκάρι δεν του επέτρεψαν να σκοράρει!

82′ Τσιγγάρας αντί Ταχάρ για τον Παναιτωλικό.

Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς, η ΑΕΚ προηγείται με 1-0 του Παναιτωλικού…

79′ Γαλανόπουλος αντί Κρίστισιτς για την ΑΕΚ.

75′ Στη θέση του Λουσέρο ο Καββαδίας.

Μία ακόμη αντεπίθεση για την ΑΕΚ, με τον Μάνταλο να ανοίγει στον Λιβάγια, αυτός να κλείνει προς τα μέσα και να πιάνει φοβερό σουτ που δεν κατάφερε να… βγάλει ο Κνετ! 1-0 για την ομάδα του Κωστένογλου, ποιος άλλος, ο Μάρκο Λιβάγια!

69′ Γκοοολ για την ΑΕΚ!

Πιέζει η ΑΕΚ και ψάχνει το γκολ που θα της δώσει το προβάδισμα, ψάχνει την κόντρα για να… χτυπήσει ο Παναιτωλικός που παίζει πιο «σφιχτά». Παραμένει το 0-0 στο 67ο λεπτό.

65′ Αλλαγή για την ΑΕΚ.Γιακουμάκης αντί Αλμπάνη.

62′ Τρομερή ευκαιρία για την ΑΕΚ.Εξαιρετική μπαλιά του Μάνταλου, με τον Λιβάγια να φεύγει απέναντι από τον Κνετ αλλά να πλασάρει ψηλά άουτ!

61′ Κεφαλιά του προωθημένου Βράνιες, η μπάλα λίγο άουτ. Καλή φάση για την ΑΕΚ.

59′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!Εξαιρετική σέντρα του Λόπες, ο Λιβάγια έπιασε την γυριστή κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

57′ Ο Μάνταλος έδωσε στον Λιβάγια, αυτός έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο μέσα από την περιοχή.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες.

52′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Λιβάγια μετά το στρώσιμο του Μάνταλου, μπλόκαρε ο Κνετ που είναι πολύ σταθερός.

50′ Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Μοράρ.

49′ Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Ντάλσιο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

42′ Συρτή εκτέλεση του Μοράρ, μπλόκαρε ο Μπάρκας που είχε καλή θέση στη φάση

41′ Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Παναιτωλικό και τα πόδια του Μοράρ…

38′ Κεφαλιά του Λουσέρο, λίγο άουτ η μπάλα.

33′ Κίτρινη κάρτα στον Κρίστισιτς καθώς βρήκε με το πόδι στο κεφάλι τον Μοράρ.

28′ Ο Μοράρ σκοράρει με… αλήτικο τσιμπητό τελείωμα αλλά το γκολ δεν μετράει καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ! Αν μετρούσε αυτό το γκολ, πάντως, θα μιλάγαμε πραγματικά για ένα αριστούργημα από τον φορ του Παναιτωλικού.

25′ Καθαρό φάουλ πάνω στον Λόπες, άουτ δίνει ο διαιτητής Παπαπέτρου!

18′ Σουτ του Λόπες στην κίνηση, μπλόκαρε ο Κνετ

Περνάει ανεκμετάλλευτο αφού ο Κνετ μπλόκαρε τη σέντρα του Λιβάγια.

11′ Κεφαλιά του Μάνταλου, είναι αδύναμη και καταλήγει στην αγκαλιά του Κνετ! Πατάει καλά η ΑΕΚ, πιέζει και ψάχνει το γρήγορο γκολ που θα της δώσει το προβάδισμα και θα διώξει το άγχος.

10′ Σουτ του Αλμπάνη από πλάγια αριστερά και μέσα από την περιοχή, ήταν κακό και πέρασε ψηλά άουτ.

8′ Έχει πέσει στο έδαφος ο Μοράρ καθώς τον βρήκε πάνω στη φάση ο Μπάρκας στην προσπάθειά του να μπλοκάρει την μπάλα. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα, συνεχίζει κανονικά ο φορ του Παναιτωλικού.

6′ Φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Λόπες, ο Μάνταλος επιχείρησε το γυριστό αλλά η μπάλα πέρασε δύο-τρία μέτρα από την εστία.

3′ Σε θέση οφσάιντ καταλογίζεται ο Λόπες, φάνηκε να γέρνει το σώμα του πιο μπροστά.

Τηρείται το ένα λεπτό χωρίς να παιχθεί ποδόσφαιρο ως διαμαρτυρία για το γεγονός ότι οι παίκτες της Super League 2 και Football League είναι ανασφάλιστοι.

Α.Ε.Κ. (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας – Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες – Παουλίνιο, Κρίστισιτς, Σιμόες, Μάνταλος, Λόπες – Αλμπάνης, Λιβάγια.

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους οι Αθανασιάδης, Οικονόμου, Χουλτ, Βέρντε, Ζεράλδες, Γαλανόπουλος και Γιακουμάκης.

Παναιτωλικός (Μανουέλ Φερέιρα): Κνετ – Σανιά, Γιοβάνοβιτς, Μαλής, Μπάλμπι – Λουσέρο, Ταχάρ – Ντίας, Ντάλσιο, Αριγίμπι – Μοράρ.

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι Γιαννακόπουλος, Φυτόπουλος, Λιάβας, Μπαϊροβιτς, Πάρρας, Τσιγγάρας και Καββαδίας.