Τελικό αποτέλεσμα: Παναιτωλικός (3-2) Α.Ε.Κ.

Ανατροπή στην ανατροπή είχαμε στην επανάληψη με τον Γρηγόρη Μάκο να πετά… φλόγες αξιοποιώντας κάθε ευκαιρία που θα μπορούσε να παρουσιαστεί, σε έναν τόσο άσχημο αγωνιστικό χώρο.

85′: Ο Μπακασέτας βγάζει μόνο του τον Πέκχαρτ στην περιοχή, αλλά το πλασέ του Τσέχου κόβεται τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς.

83′ – ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ! Σε βαθιά μπαλιά του Ρότσα ο Μπάρκας έκανε λανθασμένη εκτίμηση, η μπάλα δεν κύλησε άουτ -όπως υπολόγισε- και ο Μάκος εκμεταλλεύτηκε το λάθος για να πλασάρει από κοντά στην κενή εστία!

78′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Σε γέμισμα του Μύγα από δεξιά, ο Βράνιες απέτυχε να αποκρούσει με το κεφάλι και η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στον Μαρκόφσκι. Το πλασέ που έκανε όμως εκείνος -αμαρκάριστος- έφυγε άουτ από το απέναντι δοκάρι.

67′: Ο Χαντάκιας βρέθηκε σε καλή θέση στο ύψος της περιοχής της ΑΕΚ και επεδίωξε να σουτάρει, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω από το δεξί δοκάρι.

57′: Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Από κεφαλιά-πάσα του Αλμέιδα, ο Χριστοδουλόπουλος βγαίνει σε καλή θέση από αριστερά, αλλά το σουτ που κάνει δεν είναι καλό και φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι.

55′ – ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ! Μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά και γύρισμα του Κούσα, ο Μάκος βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος στην περιοχή και με πλασέ (που δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο Μπάρκας) ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους!

Ένα πρώτο ημίχρονο που τα είχε… ΟΛΑ! Γκολ, πέναλτι, κάρτες, αλλά κι ένα αρκετά βαρύ αγωνιστικό χώρο στον οποίο οι προσπάθειες των δυο ομάδων γινόντουσαν μετ’ εμποδίων.

43′: Ο Αλμέιδα βγαίνει μόνος του και ετοιμάζεται να πλασάρει τον Κυριακίδη, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Το ριπλέι δείχνει ότι -έστω και για ένα βήμα- ο Πορτογάλος ήταν όντως εκτεθειμένος.

39′: Ο Πάουλο εκτελεί απευθείας το φάουλ -αρκετά έξω από την περιοχή και αριστερά- αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

34′: Πέναλτι που δεν δίνεται στον Παναιτωλικό! Ο Ρότσα πρόλαβε την έξοδο του Μπάρκα -στη γωνία της μεγάλης περιοχής από δεξιά- και ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ τον ανέτρεψε. Ωστόσο, ο Παπαπέτρου δεν έδωσε την παράβαση, που θα σήμαινε και την αποβολή του γκολκίπερ της «Ένωσης» με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

33′ – ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ Α.Ε.Κ.! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βάργκας από τον άξονα, ο Μύγας απέκρουσε ασθενώς μέσα στην περιοχή και ο επερχόμενος Γαλανόπουλος -με ωραίο συρτό σουτ- κάρφωσε την μπάλα στη δεξιά γωνία!

28′: Καλή φάση για τον Παναιτωλικό! Μετά από εκτέλεση φάουλ στην περιοχή της ΑΕΚ, ο (ακάλυπτος) Χαντάκιας έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

22′ – ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ Α.Ε.Κ.! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βάργκας από αριστερά, ο Αλμέιδα νίκησε τους πάντες στον αέρα και με ωραία γυριστή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη!

21′: Ο Αλμέιδα σουτάρει έξω από την περιοχή και η μπάλα -αφού κοντράρει σε αμυντικό- κολλάει στο βρεγμένο τερέν και δεν φτάνει καν στην αγκαλιά του πεσμένου Κυριακίδη.

17′: Ευκαιρία για την Α.Ε.Κ.! Ο Μάνταλος άνοιξε αριστερά την μπάλα για τον Αλμέιδα, εκείνος σούταρε δυνατά στην κλειστή γωνία, αλλά ο Κυριακίδης ήταν ξανά σε ετοιμότητα και απέκρουσε σε κόρνερ!

12′ – ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ! Ο Μαρκόφσκι αναλαμβάνει την εκτέλεση και με δυνατό πλασέ στην αριστερή γωνία νικάει τον Μπάρκα!

11′ – ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ! Ο Μάρκος Πάουλο βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και ο εξερχόμενος Μπάρκας, τον ανέτρεψε!

7′: Ευκαιρία για την Α.Ε.Κ.! Σε ωραία αντεπίθεση της «Ένωσης», ο Χριστοδουλόπουλος έφυγε μόνος, αλλά η μπάλα κόλλησε και δεν μπόρεσε να βγει απέναντι στον Κυριακίδη. Παρόλα αυτά πάσαρε αριστερά στον Αλμέιδα κι εκείνος έπιασε ένα όμορφο σουτ με το εξωτερικό φάλτσο που απέκρουσε εντυπωσιακά ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού!