UEFA Nations League: Επαγγελματική νίκη για την Εθνική με σκόρερ τον Φορτούνη!

Πρεμιέρα με το δεξί για την Εθνική μας ομάδα, που έφυγε με το διπλό από την Εσθονία (0-1), αν και δεν είχε διάρκεια στην απόδοσή της.

Με θετικό τρόπο ξεκίνησε το Nations League η Εθνική ομάδα, καθώς επικράτησε 1-0 της Εσθονίας στο Ταλίν. Πολύ καλή η εικόνα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματός στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά μέχρι το 25’, διάστημα στο οποίο βγήκαν εξαιρετικές συνεργασίες.

Ο Φορτούνης άνοιξε το σκορ στο 14’ μετά από ασίστ του Μήτρογλου, ενώ ο μέσος του Ολυμπιακού είχε και δοκάρι στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Προβλημάτισε το σύνολο του Σκίμπε, κυρίως στο δεύτερο μέρος, όταν και δυσκολεύτηκε να κυκλοφορήσει την μπάλα.

Απειλητικοί οι Εσθονοί στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά η Εθνική μας κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη (0-1) στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών της στο Nations League. Την Τρίτη το επόμενο παιχνίδι με την Ουγγαρία εκτός έδρας.