Χαρίλαος Τρικούπης: Με το δεξί στο 2017

Νικηφόρα ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ομάδα μας καθώς επιβλήθηκε του Φίλιππου Βέροιας στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής με 73-58 στο κλειστό Δακ Μεσολογγίου.Με τη νίκη της αυτή η ομάδα μας έχει πλέον 20 βαθμούς με 7 νίκες και 6 ήττες.

Μουδιασμένο ξεκίνημα από τους παίχτες μας που φάνηκαν επηρεασμένοι από τη μακρά διακοπή του πρωταθλήματος με τους φιλοξενούμενους να το εκματελεύονται αυτό και να προηγούνται με 2-7 και 4-9.Σταδιακά η ομάδα μας άρχισε να βρίσκει ρυθμό και με τους Παπαδιονυσίου και Γεωργιάδη να πρωταγωνιστούν αρχικά θα ισοφαρίσουμε σε 12-12 και στη συνέχεια θα περάσουμε μπροστά με 14-12 και 16-14.Παρόλα αυτά το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ισόπαλο με 16-16 με τους Κοθρά και Σιόλογκα από μεριάς φιλοξενούμενων να κάνουν τη διαφορά.

Ανάλογη εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με καμία από τις 2 ομάδες να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και να έχουμε συνεχόμενες ισοπαλίες στο παιχνίδι.Τελικά η ομάδα μας θα καταφέρει να πάει προηγούμενη με 33-30 στα αποδυτήρια με τον Παπαδιονυσίου να είναι αυτός που τράβηξε το σκοράρισμα από μεριάς Τρικούπη έχοντας πετύχει ήδη από το ημίχρονο 11 πόντους.Από μεριάς Βέροιας σταθερά Κοθράς και Σιόλογκας ηγούνταν στο σκοράρισμα των φιλοξενουμένων.Η αλήθεια πάντως είναι ότι οι θεατές παρακολούθησαν ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι στα πρώτα 20′ του παιχνιδιού και από τις 2 ομάδες.

Αυτό θα αλλάξει στη τρίτη περίοδο με τους παίχτες μας να επιστρέφουν από τα αποδυτήρια πιο αποφασισμένοι και με σκοπό να παίξουν καλύτερο μπάσκετ.Ενισχύοντας την αμυντική μας πίεση ,παίζοντας πιο γρήγορα στην επίθεση και βελτιώνοντας τα ποσοστά μας έξω από τα 6,75 αρχίσαμε να χτίζουμε μια διαφορά που όσο πέρναγε η ώρα μεγάλωνε.Με τους Μουράτογλου και Τοπουζίδη να είναι κορυφαίοι σε αυτό το διάστημα η ομάδα μας προηγήθηκε με 44-36 ενώ έκλεισε τη τρίτη περίοδο στο +11 (57-46) ύστερα από τρίποντο του Βουρνά στην εκπνοή της τρίτης περιόδου.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο τα πράγματα για την ομάδα μας έγιναν πιο απλά ύστερα από ένα σερί 11-3 που έτρεξε και που έστειλε τη διαφορά στους 19 πόντους (68-49).Από εκεί και έπειτα και οι δύο ομάδες έριξαν ρυθμούς σκεφτόμενοι ίσως και τους μεσοβδόμαδους αγώνες της Τετάρτης για την 13η αγωνιστική που είχε αναβληθεί.Τελικό αποτέλεσμα λοιπόν 73-58 για την ομάδα μας που έφτασε σε μια άνετη και δίκαιη επικράτηση χάρη στην ενέργεια που έβγαλε κυρίως στο β’ημίχρονο.Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού και η παρθενική εμφάνιση του 18χρονου Χρήστου Λειβαδά που πήρε τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα της Β’Εθνικής.

Πλέον ακολουθεί ένα βαρύ πρόγραμμα για την ομάδα μας με 3 συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια μέσα σε διάστημα 10 ημερών (18/1 με Πιερικό Αρχέλαο,22/1 με Στατώνι και 29/1 με Ασπίς Ξάνθης).

Άριστη η χθεσινή διαιτησία των κυρίων Μπούκα και Καμήτσου.