Με… τρίποντα «απέδρασε» ο Άρης από τη Λευκάδα!

185930

Με όπλο τα τρίποντα και πρωτεργάτες τους Τζένκινς και Κάμινγκς ο Άρης πέρασε με 79-69 από τη Λευκάδα απέναντι στη Δόξα φτάνοντας τις τέσσερις νίκες σε οκτώ ματς της Α1.

Αυτή τη φορά ο Άρης δεν είχε διάθεση για αστεία. Σε αντίθεση με τα προηγούμενα εκτός έδρας ματς, παρουσιάστηκε από την αρχή ως το τέλος σοβαρός και πέρασε από τη Λευκάδα νικώντας τη Δόξα με 79-69.

Τζένκινς και Κάμινγκς είχαν από 19 πόντους για τους «κίτρινους» που είχαν 15/35 τρίποντα, ενώ ο προερχόμενος από τραυματισμό Μαρμπλ χρησιμοποιήθηκε για μόλις 75 δευτερόλεπτα. Ο Μπασάμπε με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ το πάλεψε περισσότερο από τη μαχητική Δόξα.

Το ματς
Ο Άρης δεν είχε διάθεση να κάνει ένα ακόμη ματς μακριά από τη Θεσσαλονίκη… θρίλερ. Ο Κάμινγκς έδωσε τον τόνο από νωρίς με μακρινά σουτ και πριν συμπληρωθούν έξι λεπτά αγώνα οι «κίτρινοι» έφτασαν στο +11 (4-15). Παρά τις προσπάθειες του Μπασάμπε οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαιρετική δημιουργία και διατηρούσαν με άνεση την πρωτοπορία (10-21). Ένα ξέσπασμα του Γουέλς επέτρεψε στη Δόξα να πλησιάσει στους πέντε (16-21), όμως οι γηπεδούχοι ασφυκτιούσαν από την αντίπαλη άμυνα και ήταν άστοχοι. Έτσι οι παίκτες του Πρίφτη συνέχισαν να «πυροβολούν» από μακριά και κλείνοντας το ημίχρονο με 11/18 τρίποντα-4/5 είχε μόνο ο Μαρμπλ-έφτασαν μέχρι και το +19 (26-45).

Οι νεοφώτιστοι έδειξαν διάθεση να το παλέψουν και με μπροστάρη τον Μπασάμπε κατόρθωσαν να πλησιάσουν στα μισά της τρίτης περιόδου στους 14 (40-54) και τρία λεπτά στους 12 με τρίποντο του Ρόμπινσον (46-58). Πάντως οι «κίτρινοι» χάρη στην επίθεση κι όχι στην άμυνά τους, που ήταν λιγότερο αποτελεσματική από το πρώτο μέρος, διατηρούνταν σε καλή διαφορά και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +15 (50-65). Με τρίποντο του Τσαλδάρη εξίμισι λεπτά πριν το τέλος η Δόξα μείωσε ξανά στους 12 (58-70) και ο θορυβημένος Δημήτρης Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ. Ένα ακόμη τρίποντο του Τσαλδάρη έριψε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (61-70) πέντε λεπτά για το φινάλε, αλλά το πέμπτο εύστοχο σουτ του Κάμινγκς πίσω από τα 6,75μ. έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων, που πλέον δεν είχαν χρόνο για να επιστρέψουν στο ματς και ο Άρης παρά την κατάχρηση των τριπόντων έφτασε στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-21, 28-45, 50-65, 69-79

Δόξα (Μαρκόπουλος): Πεταλωτής, Σκοτ 5 (5 ριμπ.), Δεμερτζής, Μπασάμπε 19 (10 ριμπ.), Ψαθάς 6 (6 ριμπ.), Ντόμπλας 2, Ρόμπινσον 9, Τσαλδάρης 11 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Γουέλς 17 (8 λάθη).

Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ, Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Τζένκινς 19 (4 ασίστ), Κάμινγκς 19, Ζάρας 10, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 8 (9 ριμπ.), Γιάνκοβιτς 10 (8 ριμπ.), Ντραγκίσεβιτς 5.

Διαιτητές: Σχινάς, Διαμαντής, Παφίλης.